Bułgarskie brzmienia przed kaliskim pałacem

  • Napisane przez  Aneta Olszacka
Bułgarskie brzmienia przed kaliskim pałacem

23 sierpnia  roku przed kaliskim pałacem wystąpił Londyński Bułgarski Chór (The London Bulgarian Choir), który przebywa w trasie koncertowej po województwie zachodniopomorskim. Wiele osób zaskoczyła nazwa chóru, wyjaśniamy – że „londyński”, ponieważ powstał w Londynie, natomiast „bułgarski” ponieważ prezentuje tradycyjną muzykę Bułgarii, bogatą w różne style techniki i barwy. Należy podkreślić, że bułgarskie pieśni charakteryzują się wieloma ornamentami i nieregularną rytmiką. W repertuar chóru wchodzą zarówno stare pieśni obrzędowe, pieśni ludowe i hymny o dawnych bohaterach, w oryginalnych i współczesnych aranżacjach, jak i kilkugłosowe pieśni i wielogłosowe kompozycje dwudziestowiecznych kompozytorów, a także współczesne kompozycje dawnych melodii. Chór ten eksploruje wszystkie techniki wokalne oraz tradycje śpiewu tego kraju.

Artyści występowali z niezwykłą charyzmą. Wykonali nawet jedną pieśń po polsku, co publiczność przyjęła nagradzając ogromnymi brawami. To multikulturowa i multinarodowa grupa, którą połączyła ze sobą miłość do bułgarskiej muzyki. Chór założony w 2000 roku przez znakomitą bułgarską śpiewaczkę Dessislavę Stefanovą. Na samym początku składał się z grona jej przyjaciół, którzy nalegali, aby Dessisława nauczyła ich unikalnych bułgarskich technik śpiewu. Dessi jest profesjonalną śpiewaczką, która zaczęła swoją karierę, jako dziecko w Zespole Pieśni i Tańca ,,Zagorche”, a następnie śpiewała w światowej sławy ,,Zespole Filipa Kuteva”. Jej profesjonalne podejście do nauki śpiewu oraz ogromny talent wokalny szybko przykuły uwagę wielu wielbicieli tradycyjnej europejskiej muzyki. Nowych członków chóru przybywało i wraz z koncertami okazało się ze chór ma wierną i rosnącą widownię, zarówno w Wielkiej Brytanii, Bułgarii ale również w wielu innych krajach Europy. Mimo iż Londyński Bułgarski Chór jest zespołem amatorskim regularnie koncertuje, nagrywa własne płyty i kolaboruje z wieloma znakomitymi muzykami. W 2007 roku wygrał tytuł chóru roku w konkursie Radia BBC 3 (BBC RADIO 3 Open Choir of the year for 2016/2017). Może się również pochwalić współpracą z takimi artystami, jak Sophie Ellis-Bexton, Cerys Matthews i Nigel Kennedy.

Chór nagrał kilka utworów do ścieżki dźwiękowej do gry Halo 4 oraz brał udział śpiewając w przedstawieniu ,,Pericles” Teatru Narodowego w Londynie. Chór nagrał też dotychczas dwa albumy ,,Alyana Galyana” oraz ,,Goro Le Goro”. W tym roku zakończył nagrywać swoją trzecią płytę, a album ukaże się pod koniec tego roku. Wydawać by się mogło, że w zespole o tak specyficznej tradycji muzycznej dominować będą śpiewacy z Bułgarii, ale w szeregach sopranów, altów i basów jest wielu obywateli innych krajów, m.in. Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji, Belgii, Niemiec, Czech i również z Polski. Wszystkich ich połączyła miłość do bałkańskiego śpiewu, siły głosu, unikalnych harmonii, a także chęć do odnalezienia wspólnego języka, jakim jest muzyka. Uczestnicy kaliskiego koncertu słuchając Londyńskiego Bułgarskiego Chóru mogli doświadczyć mistycznych dźwięków i przekazywanych sobie od pokoleń melodii, stulecia tradycji i siły, którą niesie ze sobą tradycyjna bułgarska muzyka. Nie brakowało również wspólnego tańca. Członkowie chóru są zachwyceni Polską i gościnnością Polaków. Koncert zakończył się brawami oraz życzeniami złożonymi przez Panią Grażynę Kowalską, Panią Anetę Olszacką, Pana Stanisława Samka i Pana Pawła Kulbackiego. Ciepłe przyjęcie chóru przez kaliską publiczność sprawiły, że Artyści również w Kaliszu Pomorskim czuli się znakomicie.

Dodatkowe informacje

  • ISSUU:
    Intermarche Drawsko
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto