Pożyczka pod zastaw - czym jest i co może być jej zabezpieczeniem?

 • Napisane przez  Artykuł zewnętrzny
Pożyczka pod zastaw - czym jest i co może być jej zabezpieczeniem?

Dla kogo pożyczka pod zastaw? To dobre rozwiązanie dla osób ze złą zdolnością kredytową, które nie mogą ubiegać się o dodatkowe pieniądze w banku. Pożyczka pod zastaw mieszkania własnościowego dostępna jest w firmach pozabankowych. Oferują one dodatkowe pieniądze w oparciu o minimum formalności. Zastaw lokalu użytkowego wiążę się jednak z dodatkowymi kosztami. Dotyczą one oprocentowania i odsetek. Dla kogo więc pożyczka pod zastaw?

Pożyczka pod zastaw samochodu czy mieszkania udzielana jest przez osoby prywatne lub niektóre firmy pożyczkowe. Pamiętajmy, że ten rodzaj zobowiązania niesie za sobą duże koszty związane z wysokim ryzykiem kredytowym, które przypada pożyczkodawcy. Kto może ubiegać się o pożyczkę pod zastaw auta i jak przebiega taka procedura?

Czym jest pożyczka pod zastaw?

Pożyczka pod zastaw to oferta skierowana do osób zadłużonych. Ten rodzaj zobowiązania opiera się na ograniczonym prawie do zastawionych przedmiotów. W odróżnieniu od kredytów czy pożyczek oferowanych np. w https://ofin.pl/, pożyczka pod zastaw oferowana jest w oparciu o zabezpieczenie. To, co będzie stanowiło przedmiot zastawu, zależy od warunków ustalonych z pożyczkodawcą. Może to być samochód, dom, działka czy garaż. W ramach zabezpieczenia pożyczki możemy również przekazać wierzycielowi prawo do koparki czy innej maszyny, która jest naszą własnością. W ustaleniu kwoty zobowiązania brane są pod uwagę:

 • nasza zdolność kredytowa;
 • historia finansowa;
 • wiek i wykształcenie;
 • forma zatrudnienia i wysokość wynagrodzenia;
 • proponowany okres spłaty pożyczki.

Dla kogo pożyczka z zastawem?

Pożyczka z zastawem nie jest produktem dostępnym dla każdego. Osoby, które mają pozytywną zdolność kredytową, mogą sięgnąć po dodatkowy zastrzyk gotówki bez przekazywania prawa do swoich rzeczy osobie trzeciej. Zobowiązanie z zastawem skierowane jest do tych osób, które ze względu na negatywną historię finansową nie mogą ubiegać się o gotówkę w banku. To oferta również dla tych, którzy nie otrzymają tradycyjnej pożyczki pozabankowej ze względu na wysokie ryzyko. Aby ubiegać się o pożyczkę z zastawem należy:

 • posiadać odpowiedni wiek - zwykle jest to 18 lat;
 • otrzymywać stały dochód i udokumentować go na prośbę pożyczkodawcy;
 • zastawić na poczet zobowiązania ruchomość bądź nieruchomość;
 • być obywatelem Polski i posiadać na jej terenie stały adres zamieszkania;
 • okazać dowód osobisty i uzupełnić wniosek o dodatkowe pieniądze informacjami, które z niego pochodzą.

Zła historia kredytowa niesie duże ryzyko. Pożyczkodawcy nie chcą ponieść straty w związku z udzieleniem pożyczki osobie niewypłacalnej lub takiej, która chciałaby sięgnąć po zobowiązanie w kwocie przekraczającej jej możliwości. Konsumenci mają jednak możliwość ubiegania się o dodatkowe pieniądze nawet wtedy, gdy ich sytuacja wygląda niekorzystnie. Wystarczy, że zdecydują się na zastaw przedmiotów ruchomych, takich jak samochód czy koparka. Zastawić można również rzeczy nieruchome, np: dom, mieszkanie, garaż czy działkę. Ważne jest jedynie to, aby przedmiot zastawu należał do osoby, która ubiega się o pożyczkę.

Pożyczka pod zastaw samochodu z możliwością użytkowania

Konsumenci rynku pożyczkowego często sięgają po pożyczkę pod zastaw samochodu. Dostępna jest ona online. Co ważne, procedura wnioskowania o dodatkowe pieniądze oparta jest o minimum formalności. Osoba, która decyduje się na pożyczkę pod zastaw auta musi wiedzieć, że na okres kredytowania współwłaścicielem pojazdu staje się pożyczkodawca. Zostaje to odnotowane w dowodzie rejestracyjnym. Właściciel pojazdu ma jednak prawo do jego użytkowania. Po spłacie długu wpis w dokumentach dotyczący właściciela auta jest aktualizowany. Procedura wnioskowania o pożyczkę pod zastaw samochodu wygląda następująco:

 • Wybieramy firmę pożyczkową, w specjalnym formularzu wpisujemy dane naszego pojazdu i wysyłamy je do pracownika instytucji;
 • Następnie otrzymujemy informację o wstępnej kwocie pożyczki;
 • Po ich akceptacji wypełniamy swoimi danymi wniosek i przesyłamy go do pożyczkodawcy;
 • Umawiamy się na spotkanie z przedstawicielem firmy pożyczkowej. Dopełniamy wszelkich formalności;
 • Otrzymujemy gotówkę na konto podane w dokumentach.

Zastaw nieruchomości - co może stanowić zabezpieczenie zobowiązania?

Pożyczka dla osób ze złą zdolnością kredytową może zostać udzielona również z zastawem nieruchomości. Może nią być: dom, mieszkanie, lokal usługowy, działka rolna czy budowlana. Ten rodzaj pożyczki udzielają osoby prywatne lub niektóre firmy pozabankowe. Co ważne, pożyczkobiorca musi dopełnić jedynie minimum formalności, aby otrzymać pożyczkę. Od wnioskującego nie wymaga się okazania zaświadczenia o dochodach. Historia finansowa sprawdzana jest poprzez wgląd w bazy dłużników czy płatności przypisane do konta bankowego. Pożyczka pod zastaw mieszkania własnościowego czy innego lokum udzielana jest na dowolny cel. Musimy jednak pamiętać, że w związku z dużym ryzykiem kredytowym, które ponosi pożyczkodawca, mogą nam zostać naliczone wysokie opłaty. Wiążą się one z oprocentowaniem czy odsetkami. Istotne jest również to, że klient, który sięgnął po pożyczkę pod zastaw, nie jest chroniony przepisami pochodzącymi z ustawy o kredycie konsumenckim czy hipotecznym. Dzieje się tak dlatego, że umowa pożyczki pod zastaw samochodu czy mieszkania nie jest rozumiana jako tradycyjna umowa kredytu bankowego czy pożyczki konsumenckiej. Umowa pożyczki z zastawem to akt notarialny, który podpisuje się w obecności notariusza. Jest to bezpieczna forma pożyczki, jednak bardzo droga. Warto po nią sięgać w ostateczności.

Dodatkowe informacje

 • ISSUU:
  Intermarche Drawsko
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto