O Drawsku w wielkiej polityce. Baza wojskowa podczas spotkania TRUMP – DUDA czyli Centrum Szkolenia Bojowego (CSB) w Drawsku Pomorskim

  • Napisane przez  DSI za whitehouse.gov, tvn24.pl
O Drawsku w wielkiej polityce. Baza wojskowa podczas spotkania TRUMP – DUDA czyli Centrum Szkolenia Bojowego (CSB) w Drawsku Pomorskim

Wczoraj (12 czerwca) Prezydent USA Donald Trump spotkał się z Prezydentem RP Andrzejem Dudą w Białym Domu. Główne tematy spotkania polityków dotyczyły bezpieczeństwa i współpracy w dziedzinie energetyki. Podpisana została również deklarację o współpracy obronnej w zakresie obecności sił zbrojnych USA na terytorium Polski.

Najważniejsze dla naszego obszaru założenia deklaracji:

 "Stany Zjednoczone planują zwiększyć swoją aktualną obecność wojskową w Polsce, wynoszącą około 4500 rotujących się członków personelu wojskowego". A obecność ma wzrosnąć w najbliższej przyszłości o około 1000 dodatkowych żołnierzy”

"Polska planuje zapewnić i utrzymywać wspólnie uzgodnioną infrastrukturę przeznaczoną dla wstępnego pakietu dodatkowych projektów wymienionych poniżej, bez kosztów dla Stanów Zjednoczonych i z uwzględnieniem planowanego poziomu jej wykorzystania przez Siły Zbrojne USA. Polska planuje również zapewnić dodatkowe wsparcie Siłom Zbrojnym USA, wykraczające poza obowiązujący w NATO standard wsparcia przez państwo-gospodarza" - napisano w deklaracji. Deklaracja zakłada między innymi:

Utworzenie Wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego USA w Polsce.

Utworzenie i wspólne wykorzystywanie przez Siły Zbrojne Stanów Zjednoczonych i Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej Centrum Szkolenia Bojowego (CSB) w Drawsku Pomorskim oraz docelowo w kilku innych lokalizacjach w Polsce. Stany Zjednoczone zamierzają kontynuować wsparcie dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w utworzeniu CSB przez zapewnienie obecności amerykańskich doradców.

Utworzenie infrastruktury wspierającej obecność w Polsce pancernej brygadowej grupy bojowej, lotniczej brygady bojowej oraz batalionu wsparcia logistycznego.

Dodatkowe informacje

  • ISSUU:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej