Trądzik u dorosłych – jak z nim walczyć?

 • Napisane przez  Artykuł zewnętrzny
Trądzik u dorosłych – jak z nim walczyć?

Trądzik to zmora nie tylko nastolatków, ale często również osób dorosłych. Charakterystyczne zaskórniki, wypryski czy grudki to objawy stanu zapalnego skóry. Jak je leczyć? Czy istnieje skuteczny sposób walki z trądzikiem? O tym w niniejszym artykule.

Antybakteryjne preparaty, które najczęściej kupujesz w pobliskiej drogerii, nie leczą przyczyny trądziku, a jedynie na moment „wyciszają” jego objawy. Przez jakiś czas będą pomocne, o ile dobrze dopasujesz je do potrzeb swojej skóry, a także sprawdzisz ich skład. Nie zawsze produkty dedykowane cerom problematycznym mają właściwe, delikatne związki myjące i pielęgnujące. Nierzadko zdarza się tak, że w ich składzie zawarte są substancje, które podrażniają i wysuszają skórę. To w efekcie przyczynia się do zaognienia stanu zapalnego i pojawienia się nowych krostek, zaskórników oraz pryszczy. Dlatego, zanim poznasz metody walki z trądzikiem, musisz wiedzieć, że do problemu należy podejść całościowo. Potencjalnych przyczyn stanu zapalnego skóry jest wiele, a twoje zadanie polega na ich sukcesywnym eliminowaniu. Dowiedz się zatem jak to zrobić i raz na zawsze pozbądź się trądziku.

Przyczyny pojawiania się trądziku

Trądzik może pojawić się z różnych przyczyn. Co więcej, w danym przypadku może być ona jedna (np. zaburzenia hormonalne), ale może też występować kilka przyczyn równocześnie. Dlatego, jeśli zależy ci na skutecznym rozwiązaniu problemu, musisz uzbroić się w cierpliwość i sukcesywnie eliminować  kolejne niekorzystne czynniki. Najczęstsze to:

 • zła dieta obfitująca w przetworzone jedzenie,
 • niedobory witamin,
 • zaburzenia hormonalne,
 • stosowanie używek takich jak papierosy czy alkohol,
 • posiadanie alergii/nietolerancji pokarmowych,
 • stres,
 • niewłaściwa pielęgnacja skóry: stosowanie źle dobranych do potrzeb skóry kosmetyków lub preparatów zawierających składniki podrażniające,
 • niedokładne oczyszczanie skóry.

O ile z nieodpowiednią dietą czy wyeliminowaniem używek jesteś w stanie sobie poradzić, tak walka z zaburzeniami hormonalnymi lub nietolerancjami/alergiami pokarmowymi jest już trudniejsza. W tym wypadku potrzebujesz wsparcia lekarza. Dlatego w pierwszej kolejności powinieneś udać się do dobrego dermatologa, endokrynologa, czy też alergologa. Dzięki tym specjalistom gruntownie podejdziesz do problemu trądziku – ale i nie tylko. Niewiele osób zdaje sobie bowiem sprawę z faktu, że problemy skórne to pierwsze sygnały, jakie wysyła schorowany organizm. Oznaczają one, że nie wszystko działa w nim tak jak powinno. Ich bagatelizowanie może przyczynić się do poważniejszych problemów, dlatego zawsze warto wybrać się choćby do internisty i wykonać podstawowe badania krwi czy hormonów.

Popularne preparaty i zabiegi kosmetyczne na trądzik – czy warto?

Na rynku znajdziesz bogaty wybór preparatów, które mogą ci pomóc w walce z trądzikiem. Dopóki jednak nie wyeliminujesz źródła problemów ze skóra, będą one tak naprawdę stratą pieniędzy i tylko chwilowo wyciszą stan zapalny.

Specjalistyczne zabiegi czy preparaty mogą jednak wspomóc leczenie, a nawet przyczynić się do znacznej poprawy stanu twojej skóry. Warto jednak (przynajmniej na początku) zwrócić się o pomoc w ich doborze do dermatologa. Na poważny stan zapalny zaleci odpowiednie środki, które  dostępne są jedynie w aptekach. Co ważne, wszystkie przepisane żele oraz maści należy stosować zgodnie z jego zaleceniami – czyli najczęściej punktowo, by nie podrażniać innych obszarów skóry. Dobrze jest także zastosować kurację wewnątrz organizmu. Najczęściej polecane są suplementy bogato witaminowe, takie jak te znajdujące się pod adresem https://suplementypro.pl/nonacne/. Korzystnie wpływają one na regenerację skóry, gojenie się ran czy odżywianie całego organizmu.

Jakie składniki szkodzą i podrażniają skórę?

Kolejny etap to świadome wybieranie kosmetyków z drogeryjnych półek. Nie każdy produkt dedykowany skórom problematycznym zawiera odpowiedni skład. Dlatego koniecznie musisz wiedzieć, które substancje mogą ci szkodzić. Należą do nich:

 • parafina, a także pochodne, czyli: Parafinum Liquidum, Paraffin, Paraffin Oil, Isoparaffin, Synthetic Wax,
 • silikony, których nazwy będą się kończyć na: -silicone, -siloxane, -methicone, -silanol,
 • wazeliny: Synthetic Wax, Petrolatum, Vaseline.

Powyższe substancje zapychają pory i przyczyniają się do powstawania wyprysków. Niemniej jednak, nierzadko mogą szkodzić również naturalne produkty. Dlatego osoby z trądzikiem powinny unikać produktów, które mają w składzie:

 • oleje, np. kokosowy czy z awokado,
 • alkohole, które podrażniają i przesuszają skórę oraz prowadzą do wzmożonej produkcji sebum: Isopropyl Stearate, Isopropyl Myristate, Isopropyl Linoleate, Hexadecyl Alcohol,
 • parabeny, powodujące stany zapalne czy alergie – to wszystkie związki z nazwą kończącą się na „paraben”.

Jak pielęgnować skórę trądzikową?

Skoro już wiesz jakie substancje ci szkodzą, wyeliminuj je z codziennej pielęgnacji i zaopatrz się w dobrej jakości naturalne produkty. Pamiętaj również, aby każdego dnia:

 • dobrze oczyszczać skórę przy pomocy delikatnych i naturalnych środków myjących,
 • przed myciem twarzy stosować delikatne preparaty do demakijażu,
 • po każdym myciu użyć toniku, który zwęzi pory, a także przywróci skórze odpowiednie pH oraz ją nawilży.

Poza tym przynajmniej raz w tygodniu używaj peelingów enzymatycznych (owocowych lub ziołowych), które pozwalają pozbyć się martwych komórek naskórka, zapychających ujścia gruczołów łojowych. Oczywiście pamiętaj też, by w razie potrzeby stosować na dzień krem z filtrem, który przeciwdziała przesuszaniu skóry.

 

Dodatkowe informacje

 • ISSUU:
  Intermarche Drawsko
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto