Sposoby na tańszą energię dla firm

  • Napisane przez  Artykuł zewnętrzny
Sposoby na tańszą energię dla firm

Rachunki za energię elektryczną często stanowią znaczą część kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Tych wydatków nie można uniknąć, ale obniżyć już tak.

Ceny prądu dla przedsiębiorców w Polsce są tematem wielu debat i przewidywań, nierzadko okupionych niepewnością i obawami właścicieli firm. Podwyżki najbardziej niepokoją oczywiście producentów z największym zapotrzebowaniem za energię, zagadnienie dotyczy jednak każdej firmy. Wprowadzenie w przedsiębiorstwie kilku metod kontroli zużycia prądu i wybór najkorzystniejszej taryfy u sprzedawcy pozwoli realnie ograniczyć skalę tych wydatków.

Oszczędzanie jest możliwe w każdej firmie, niezależnie od jej wielkości. Warto pomyśleć o racjonalnym wykorzystywaniu urządzeń biurowych i sprzętu AGD w pomieszczeniach socjalnych. Przed weekendem albo przerwą świąteczną polecamy nie tylko wyłączyć oświetlenie, ale odłączyć od prądu wszystkie urządzenia, których ciągła praca nie jest wymagana dla funkcjonowania firmy (komputery, drukarki, ekrany, ekspresy do kawy czy mikrofalówki). W przypadku branży przemysłowej będzie to miało znaczenie marginalne, ale w przypadku małych i średnich przedsiębiorstw usługowych może istotnie odbić się na wysokości rachunków.

Niewyłączana po godzinach kserokopiarka może zużywać w ciągu roku nawet 1000 kWh więcej energii elektrycznej niż taka, której praca jest kontrolowana. Wyłączając ksero po zakończeniu pracy, można zaoszczędzić do kilkuset złotych rocznie, w zależności od wielkości firmy. Jeśli urządzenia tego typu znajdują się w nieklimatyzowanych pomieszczeniach i mocniej się nagrzewają, wyłączanie ich może nawet przynieść oszczędność wysokości 500 zł w skali roku.

Warto pomyśleć o wymianie starszych modeli urządzeń biurowych na nowe, które posiadają niższe zapotrzebowanie na energię (klasa A, A+). Rewizja systemów oświetleniowych przyczyni się również do obniżenia rachunków za prąd. Wystarczy zastąpić tradycyjne żarówki na energooszczędne świetlówki w pomieszczeniach, które potrzebują stałego oświetlenia. Z kolei w pokojach socjalnych, w których światło jest często gaszone i zapalane, warto zainstalować zwykłe żarówki (częste włączanie i wyłączanie świetlówek pochłania więcej energii niż praca bez przerwy).

Zmiana taryfy może pomóc w obniżeniu rachunków za prąd. Dla małych oraz średnich firm funkcjonują na rynku dwie podstawowe taryfy – C11 i C12. Dopasowanie taryfy do biznesu, to rzecz kluczowa dla optymalizacji firmowych wydatków. Warto pamiętać również o wyborze odpowiedniej mocy umownej. Sprzedawcy energii walczą o odbiorców biznesowych, dlatego warto być na bieżąco z ofertami różnych dostawców prądu. Operatorzy, starając się o klienta, często oferują atrakcyjne pakiety, promocje. Zmiana dostawcy prądu to wbrew pozorom bardzo prosty proces, który może wspomóc oszczędności.

Energia dla firm może być odpowiednio dopasowana, tak, by nie spędzała snu z powiek przedsiębiorcom. Konsultant operatora energetycznego pomoże wybrać taryfę, która przyczyni się do obniżenia rachunków za prąd. Enea wychodzi naprzeciw oczekiwaniom klientów i oferuje szeroką gamę produktów oraz usług dla małych, średnich oraz dużych przedsiębiorstw. Odpowiednia umowa zapewni spokój i bezpieczeństwo budżetowe.

Dodatkowe informacje

  • ISSUU:
    Intermarche Drawsko
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto