Lekcje z kaliskimi zagadkami

  • Napisane przez  ZSP
Lekcje z kaliskimi zagadkami

Czy podczas jednej, 45- minutowej lekcji można rozwiązać 45 zagadek dotyczących dziejów i tajemnic Kalisza Pomorskiego? - Teoretycznie tak, lecz w praktyce to niemożliwe gdyż każda odpowiedź wymaga podania szerszego, historycznego tła, aby zapadła w pamięci – podkreślił regionalista Bogumił Kurylczyk podczas prowadzonych 18.marca we współpracy z Joanną Mączkowską zajęć w kaliskim Liceum.

Przykładowo odpowiedź na pytanie o liczbę otaczających miasto jezior wymaga uzupełnienia o ważną informację, że obecne cztery powstały z jednego wielkiego jeziora. A to jak powstawały poprzez przecinanie ich kolejno usypywanymi przez mieszkańców trzema groblami stanowi bardzo ciekawą i pouczającą opowieść. Łączy się ona z kolejnymi pytaniami choćby o liczbę trzech bram w murach warownych . Wynikała ona właśnie z tego, że do miasta prowadziły trzy drogi po trzech wspomnianych groblach, którymi nadal biegną współczesne ulice: Wolności i Dworcowa (do dawnej Bramy Reckiej), Religi (do Bramy Kamiennej) oraz Suchowska (do Bramy Młyńskiej).

Także ciekawa historia kryje się za niby prostym pytaniem o lokalizację kaliskiego Kościoła. Jak wiadomo stoi on pośrodku dawnego Rynku, ale przed wielkim pożarem miasta w 1771 roku stał gdzie indziej. Większą od obecnej, gotycką świątynię zbudowano bowiem w połowie XIV wieku dwieście metrów dalej przy Bramie Kamiennej, czyli była przesunięta w stronę ulicy Religi tam, gdzie przecina ją zagadkowa ulica Rybacka. Zagadkowa, bo jedyna w centrum, która nie biegnie po linii prostej, ponieważ stanowiła dawniej fosę pod warownymi murami.

Historia Kalisza Pomorskiego jest fascynująca także dlatego, że ślady przeszłości widzimy na każdym kroku, spacerując po ulicach miasta. Trzeba tylko coś o nich wiedzieć podobnie jak o tutejszych osobliwościach natury. Wystarczy stanąć na przykład na betonowym moście na ul. Mickiewicza, który przerzucono nad kanałem łączącym jezioro Bobrowo Wielkie z jeziorem Bobrowo Małe, by uświadomić sobie, że szeroki nurt wody płynący poniżej pokazuje jak wydajne są podziemne źródła Bobrowa Wielkiego, gdyż tylko one zasilają to jezioro, dzięki czemu jest tak czyste i zachęcające do kąpieli.

Dodatkowe informacje

  • ISSUU:
    Intermarche Drawsko
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto