Licealiści - ambasadorami Kalisza Pomorskiego

  • Napisane przez  ZSP
Licealiści - ambasadorami Kalisza Pomorskiego

Gdyby przeprowadzić test na znajomość zabytków i osobliwości Kalisza Pomorskiego bez wątpienia wypadliby w nim bardzo dobrze uczniowie kaliskiego Liceum. Wszystko za sprawą prowadzonego tam już od dziewięciu lat przez Joannę Mączkowską autorskiego programu „ Kalisz Pomorski- Moja mała Ojczyzna” oraz dobrego klimatu dla poznawania historii, który  stworzył dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych, Maciej Rydzewski.

- Każdego roku na zajęciach z wiedzy o kulturze w klasach pierwszych ich uczniowie poznają dzieje miasta korzystając z naszego portalu „MY-KALISZ POMORSKI-OKOLICE-ŚWIAT” (http://www.liceum.kalisz.pl/), który prowadzę wspólnie z Bogumiłem Kurylczykiem. Dzięki temu, że portal wciąż poszerzamy o nowe opracowania, odkryte dokumenty oraz biograficzne filmy  stanowi on prawdziwą kopalnię wiedzy o regionie. Co ważne ta zaszczepiona pierwszoklasistom wiedza nie wygasa, gdyż wielu z nich uczestniczy później  w programach „Odkrywania miejscowych tajemnic”, stając się nie tylko ich znawcami, lecz przede wszystkim ambasadorami Kalisza Pomorskiego. Osobami, które rozpowszechniając wiedzę o naszej miejscowości zachęcają innych do odwiedzenia jej – podkreśla Joanna Mączkowska.

Podczas zajęć poświęconych „Małej Ojczyźnie” omawiano m.in. przebieg walk o zdobycie Kalisza Pomorskiego w  1945 r., oddzielając fakty od narosłych mitów. Zwłaszcza tego o wielkich zniszczeniach wojennych miejskiej zabudowy, które w rzeczywistości wynikały z rabunku wojsk sowieckich oraz rozbiórki domów na cegły transportowane pociągami do Warszawy. Młodzież interesowała się również pięknym, zabytkowym i milczącym teraz dzwonem na wieży kaliskiego Kościoła, który dawni mieszkańcy ufundowali w podzięce królowi Fryderykowi Wielkiemu za przekazanie funduszy na odbudowę miasta po wielkim pożarze  1771 roku.

Licealiści stworzyli także żywy obraz herbu Kalisza Pomorskiego, przebierając się za widniejącego na nim orła i zająca. W heraldyce orzeł symbolizuje siłę, natomiast zając spryt i rozum. Stąd obraz na miejskiej pieczęci nie przedstawia bynajmniej sceny z polowania, lecz stanowi o wiele ważniejsze przesłanie, które najtrafniej wyraża łacińska maksyma: „Plus ratio quam vis”, czyli rozum zwycięża siłę.

Dodatkowe informacje

  • ISSUU:
    Intermarche Drawsko
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto