Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Nagroda za reportaż dla uczennicy ZSP w Kaliszu Pomorskim

  • Napisane przez  Aleksandra Radecka
Trzech laureatów z Jarosławia i Maria z Kalisza Pomorskiego oraz jeden z organizatorów imprezy Wojciech Proma Trzech laureatów z Jarosławia i Maria z Kalisza Pomorskiego oraz jeden z organizatorów imprezy Wojciech Proma

Ośrodek Działań Artystycznych Firlej we Wrocławiu 7 marca 2019r. gościł młodych reporterów z całej Polski. Wśród siedmiu wspaniałych laureatów Ogólnopolskiego Turnieju Reportażu  im. W. Dybalskiej  znalazła się redaktor naczelna „Kontrastu” z  kaliskiego Liceum - Maria Wiewiórkowska.

- Nie toczyliśmy długich sporów o najlepsze teksty, te wyróżniały się na tle pozostałych dojrzałością ujęcia tematu i formą - mówił Jędrzej Morawiecki, pisarz, publicysta, reporter i juror konkursu. Podczas uroczystej gali przyznano pięć równorzędnych nagród i dwa wyróżnienia.

Nagroda za reportaż dla uczennicy ZSP w Kaliszu Pomorskim
Podziękowania od Aleksandry Radeckiej dla organizatorów konkursu

„Za przemyślaną strukturę, za panowanie nad wielowymiarową narracją, kontrolowanie linii dramaturgicznej podczas budowania portretu” – tak brzmiało uzasadnienie Nagrody Dyrektora Departamentu Edukacji Urzędu Miasta Wrocławia za reportaż „Znieczulenie” dla Marii Wiewiórkowskiej.

Uczennica  zapytana przez dziennikarza TVP Wrocław  o temat swojej pracy wyjaśniła, że chciała opisać pewne społeczne zjawisko, w którym lekarzom przypisuje się status niemal bogów, niezłomnych, a oni są ludźmi, którzy mimo starań i walki o czyjeś życie nie zawsze mogą je uratować .  Po otrzymaniu nagrody mówiła: -  Czuję się doceniona i szczęśliwa. Gdyby nie szkolna gazeta „Kontrast” nigdy nie zaczęłabym pisać.  Zrozumiałam, że sama wybieram sobie tematy i mogę coś zmienić, naprowadzić czytelnika na swój tok myślenia. Podziękowania i słowa uznania usłyszeli także nauczyciele.

Nagroda za reportaż dla uczennicy ZSP w Kaliszu Pomorskim
Podziękowania dla pomysłodawczyni Turnieju Ewy Obary-Grączewskiej

- Jesteście mistrzami w szlifowaniu talentów. Wiecie jak motywować młodych, by nie podcinać im skrzydeł. Jednemu uczniowi wystarczy zachęta i wolność, drugi wymaga stałej mobilizacji, a trzeci inspiracji – komentowała  Zofia Bentkowska - Sztonyk dyrektor X Liceum we Wrocławiu, wręczając nagrody książkowe opiekunom laureatów, także  Aleksandrze Radeckiej, polonistce prowadzącej  koło dziennikarskie działające przy ZSP w Kaliszu Pomorskim.

Aleksandra Radecka od ponad piętnastu lat zaraża licealistów pasją dziennikarską. Może pochwalić się czwórką  laureatów Turnieju Reportażu im. W. Dybalskiej. Sama  zainteresowana twierdzi jednak, że bezskutecznie goni w tej rywalizacji niezwyciężoną grupę z Jarosławia przygotowywaną przez Danutę Matusz, której wychowankowie zdobyli w tym roku aż trzy nagrody.

Nagroda za reportaż dla uczennicy ZSP w Kaliszu Pomorskim
Nagroda dla Marii Wiewiórkowskiej

Pomysł, by dać młodzieży szansę na  opisywanie rzeczywistości, wyrażenie siebie, wynikał z konieczności przełamania szkolnej rutyny, powtarzała jego autorka Ewa Obara – Grączewska, polonistka, nauczycielka wiedzy o kulturze i doradca metodyczny Wrocławskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.   Dodała także, że ludzie potrafią oceniać, krytykować, narzekać. Nie rozumieją, nie patrzą uważnie, nie słuchają innych. Tymczasem, gdy pokonają te ułomności,  mogą wiele zyskać. To prawda.  Ogromną nagrodą, co podkreślają wszyscy uczestnicy, jest sam pobyt we Wrocławiu. Perfekcyjna organizacja: każda grupa ma swoich młodych przewodników, licealistów z X Liceum, możliwość pójścia do teatru, zwiedzania miasta, rozmowy o swoich tekstach z jurorami, wzięcia udziału w wykładach na temat sztuki dziennikarskiej.

Nagroda za reportaż dla uczennicy ZSP w Kaliszu Pomorskim
Maria Wiewiórkowska słucha werdyktu jury

- Nie mogłam doczekać się poznania organizatorów i jury, a przede wszystkich osób zbliżonych do mnie wiekowo, innych finalistów. Bo to właśnie ludzie tworzyli tę fenomenalną atmosferę – komentowała Maria Wiewiórkowska.

Dla niej pisanie reportaży jest przygodą. To forma, którą można tworzyć w różnoraki sposób. Samemu szuka się historii, docieka prawdy, a potem układa jak puzzle w całość.

Jej sukces potwierdza, że warto rozwijać pasje młodych ludzi. Dzięki wsparciu Dyrekcji Liceum w Kaliszu Pomorskim, Starosty i Zarządu Powiatu Drawskiego oraz Burmistrza Kalisza Pomorskiego uczniowie wspaniale reprezentują  nie tylko swoją Małą Ojczyznę, ale także, jak w przypadku Marii, województwo zachodniopomorskie.

Dodatkowe informacje

  • ISSUU:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej