Intermarche Drawsko


Konferencja EKOkorytarze

 • Napisane przez  Magdalena Grzegorczyk
Konferencja EKOkorytarze

25 lutego br. w Starostwie Powiatowym Powiatu Drawskiego odbyła się konferencja pt. "EKOkorytarze - edukacja ekologiczna w Powiecie Drawskim" połączona z uroczystym otwarciem wystawy w ramach projektu "EKOkorytarze - edukacja ekologiczna w Powiecie Drawskim" RPZP.04.05.00 Kształtowanie właściwych postaw człowieka wobec przyrody przez edukację.

Tematy spotkania, wystawa i publikacja odpowiadają na następujące zagadnienia:

 • 1.     Wybierz rower zamiast samochodu! 

 • 2.     Dbaj o wodę!

 • 3.     Pomyśl o OZE.

 • 4.     Poznaj las.

 • 5.     Uważaj czym grzejesz!

 • 6.     Dbajmy o glebę.

Konferencja EKOkorytarze

Konferencję rozpoczął starosta drawski – Stanisław Cybula oraz członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego - Stanisław Wziątek.  Stała wystawa obejmuje 15 eksponatów oraz 15 tablic dotyczących tematyki ekologicznej. Wystawa dostępna będzie w gmachu starostwa, od poniedziałku do piątku w godzinach 7-15.

Konferencja EKOkorytarze

Parter budynku Starostwa Powiatowego w Drawsku Pomorskim. 1.1 Eksponat - emisja dwutlenku węgla przez poszczególne środki transportu. Eksponat daje możliwość porównania emisji CO2 pomiędzy samochodem osobowym, autobusem oraz rowerem. 1.2 Mapa ścieżek rowerowych w powiecie drawskim. Eksponat zawiera multimedialny ekran dotykowy o przekątnej 23,5 cala wraz z wgraną aplikacją dotykową prezentującą mapę ścieżek rowerowych występujących na terenie powiatu drawskiego.

Konferencja EKOkorytarze

I piętro budynku Starostwa Powiatowego w Drawsku Pomorskim. 2.1 Strefy jeziora - Eksponat prezentuje charakterystyczne strefy oraz warstwy w obrębie jeziora. Po naciśnięciu przycisku podświetlana zostaje odpowiednia strefa jeziora. 2.2 Jezioro tajemnic - eksponat zawiera multimedialny ekran dotykowy o przekątnej 23,5 cala wraz z wgraną aplikacją dotykową. Osoby biorące udział w doświadczeniu po naciśnięciu na ikonę mają za zadanie odnalezienie w otchłani jeziora tajemnicze przedmioty. 2.3 Eko – edukatorEksponat prezentuje zużycie wody w życiu codziennym człowieka. Stanowisko umożliwia porównanie prac wykonanych przez człowieka w oparciu o zużycie wody, między innymi: zmywanie ręczne, zmywarka, korzystanie z WC, wanna, prysznic. 2.4 Mapa Jezior Powiatu Drawskiego Eksponat prezentuje mapę jezior w Powiecie Drawskim. Po naciśnięciu przycisku na mapie zostaje podświetlone dane jezioro.

Konferencja EKOkorytarze

II piętro budynku Starostwa Powiatowego w Drawsku Pomorskim. 3.1 Makieta prezentująca pozyskanie prądu w ramach OZE w budynkach należących do Powiatu Drawskiego. W makiecie zainstalowany jest multimedialny ekran przedstawiający aktualną ilość pozyskanej energii elektrycznej z urządzeń OZE. 3.2 Prądnica Doświadczenie prezentuje wytwarzanie energii elektrycznej dzięki sile ludzkich mięśni. Eksponat zawiera korbę, prądnicę elektryczną oraz cztery urządzenia odbiorcze: wentylator, lampkę, radio oraz mikser. Podczas kręcenia korbą zwiedzający wytwarza prąd, który następnie kierowany jest do urządzeń odbiorczych. 3.3 Energia wiatrowa/ słoneczna/ wodna/ biomasa. Eksponat zawiera multimedialny ekran dotykowy o przekątnej 23,5 cala wraz z zainstalowaną aplikacją dotykową. Zwiedzający za pomocą dotykowych ikon ma możliwość zapoznania się z informacjami dotyczącymi odnawialnych źródeł energii. 3.4 Drzewo zagadek Ekspozycja zawiera imitację drzewa z zainstalowanymi ruchomymi klapami w kształcie liści. Eksponat zawiera pytania i prawidłowe odpowiedzi znajdujące się pod klapką. Pytania związane są z Drawskim Parkiem Krajobrazowym.

Konferencja EKOkorytarze

III piętro budynku Starostwa Powiatowego w Drawsku Pomorskim. 4.1. Poznaj las - Stanowisko przeznaczone dla najmłodszych zwiedzających. Ekspozycja składa się układanek dotyczących tematyki leśnej oraz stanowiska polegającego na rozpoznaniu odgłosów zwierząt. Do zadań eksperymentujących należy m. in. dopasowanie owoców do danego drzewa oraz rozpoznanie odgłosów zwierząt.

Konferencja EKOkorytarze

Wieżyczka budynku Starostwa Powiatowego w Drawsku Pomorskim. 5.1 Warstwy atmosfery. Ekspozycja prezentuje informacje na temat budowy i znaczenia poszczególnych warstw atmosfery ziemskiej. W każdej wysuwanej części zaprezentowane zostają informacje dotyczące danej warstwy atmosfery. 5.2 Mapa emisji CO2 na terenie Europy. Eksponat w formie mapy Europy z podświetleniem LED, prezentujący emisję dwutlenku węgla. Zwiedzający naciskając na jeden z czterech przycisków (każdy przycisk ma przyporządkowany odpowiedni zakres emisji), powoduje podświetlenie krajów z daną emisją dwutlenku węgla.

Konferencja EKOkorytarze

Korytarz w budynku Wydziału Geodezji i Katastru Starostwa Powiatowego w Drawsku Pomorskim. 6.1 Budowa gleby. Eksponat zawiera wysuwane tuby z przekrojami glebowymi. Eksperymentujący kręcąc korbą wysuwa z zabudowy profile glebowe. 6.2 Mapa Powiatu Drawskiego - Eksponat zawiera multimedialny ekran dotykowy o przekątnej 31,5 cala wraz  z wgranym systemem informacji przestrzennej Starostwa Powiatowego w Drawsku Pomorskim.

Konferencja EKOkorytarze

Całkowity koszt projektu: 403 665,90 zł, w tym dofinansowanie: 343 115,99 zł.

Konferencja EKOkorytarze

Dodatkowe informacje

 • Film:
 • ISSUU:
  Intermarche Drawsko
  loading...
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto