Opowieść o Grenlandii – spotkanie z podróżnikiem Norbertem Pokorskim

  • Napisane przez  Urszula Miłoszewska
Opowieść o Grenlandii – spotkanie z podróżnikiem Norbertem Pokorskim

W kawiarni "Stanica Wodna" w Kaliszu Pomorskim 2 lutego z inicjatywy Jerzego Wacławskiego (Ustka) i Ireneusza Wiśniewskiego (Kalisz Pomorski) zorganizowane zostało spotkanie z Norbertem Pokorskim. Gość nasz z wykształcenia jest biologiem, z zawodu kierowcą samochodu ciężarowego TIR, a z zamiłowania podróżnikiem, eksploratorem najbardziej naturalnych terenów Arktyki, Grenlandii, Syberii i in. Jest także zdobywcą Kolosa 2017 w kategorii Podróże - za eksplorację trudno dostępnych terenów Grenlandii.

Opowieść o Grenlandii

Podczas swych eskapad Norbert Pokorski starał się żyć jak rdzenni autochtoni, polarni Eskimosi, nosić ubrania ze skór zwierzęcych,  zjadać surowe lub suszone mięso,  polować na morsy, foki i wieloryby oraz jeździć psimi zaprzęgami. Opowiadał o zubożeniu kultury polarnych Eskimosów wskutek wpływów cywilizacji zachodniej. Wyrażał swe obawy, iż kolejne pokolenie tę kulturę będzie mogło już tylko zobaczyć w muzeach/skansenach, gdyż powoli wymiera, odchodząc w zapomnienie. Rdzenni Eskimosi nie chcą podejmować ryzyka życia,  jak ich przodkowie, bowiem wymaga ona znacznie więcej wysiłku, niż poddanie się wpływom cywilizacji i korzystania z dobrodziejstw opieki, którą świadczy państwo.

Gość nasz ponadto wiódł narrację o narzędziach,  które stosują Eskimosi, o sposobach ich wyrabiania, ale także o sposobach ich użytkowania. Opowiadał o smakach i zapachach, którymi charakteryzują się grenlandzkie posiłki.

Opowieść o Grenlandii

O rywalizacji między psami, które służą człowiekowi oraz o wspólnocie i relacjach między mieszkańcami. Spotkanie było bardzo interesujące.  Przybyli widzowie zadawali wiele pytań,  dzięki czemu nasz podróżnik mógł wyjaśnić niezrozumiałe kwestie. Spotkanie trwało prawie 3 godziny, jednak nikt nie czuł upływu czasu. Wszyscy słuchali w skupieniu i podziwiali wyświetlane fotografie pokazujące krajobrazy Grenlandii o różnych porach roku, codzienne życie mieszańców, na których trafił podczas jednej z podróży i do których z pasją wraca od wielu lat by jeszcze bardziej poznać ten zimny i piękny zakątek świata.

Dodatkowe informacje

  • ISSUU:
    Intermarche Drawsko
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto