Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Sztuka komunikowania się –warsztaty w kaliskim Liceum

  • Napisane przez  ZSP
Uczniowie ćwiczą scenki Uczniowie ćwiczą scenki

Umiejętność bezpośredniego komunikowania się z otoczeniem, czyli z pominięciem Internetu lub telefonu, staje się coraz ważniejsza wraz z wkraczaniem w dorosłe życie, dlatego w kaliskim Liceum odbyły się  warsztaty  publicznej prezentacji poprzez słowo oraz mowę ciała. Zajęcia prowadziła polonistka i reżyser teatralny Joanna Mączkowska, będąca także dyplomowanym logopedą (Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu) i specjalistą ds. Public Relations (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie).

W trakcie warsztatów (21.01.-25.01.) młodzież przygotowywała konspekty swoich wystąpień, które następnie należało wygłosić bez odczytywania z kartki, z pełną świadomością co i w jakim celu chcemy powiedzieć słuchaczom. Służyły temu poznawane metody konstruowania i zapamiętywania przemówień, a także techniki antystresowe pomagające wybrnąć z trudnych sytuacji gdy, np. omyłkowo pominiemy jakąś część wywodu.

Sztuka komunikowania się –warsztaty w kaliskim Liceum

- W przekazywaniu tych umiejętności licealistom kierowałam się trzema kluczowymi zasadami. Pierwszą już dawno sformułował Cyceron. Mianowicie, że „Poetą człowiek się rodzi, ale mówcą się staje”. Drugą wypowiedział Churchill: „Dobry mówca powinien wyczerpać temat, a nie słuchaczy”. Natomiast trzecia zasada jest powszechnie znana gdyż każdy wie, że oprócz treści liczy się również forma jej przekazania. Niemniej jakże często nie potrafimy tego zastosować w praktyce – podkreśla Joanna Mączkowska.

Tymczasem dopiero mówca, który opanuje także mowę ciała może najpełniej trafić do słuchaczy. By zyskać ich uwagę oraz przychylność dla wygłaszanych myśli nie należy, np. trzymać dłoni w kieszeniach (co jest objawem lekceważenia), mieć skrzyżowanych czy splecionych rąk (sygnał braku otwarcia) lub chować rąk za plecami (sygnał ukrywania czegoś). By tego uniknąć licealiści ćwiczyli zadane scenki odgrywając kolejno mówców występujących przed publicznością, czyli swoimi kolegami i koleżankami.

Sztuka komunikowania się –warsztaty w kaliskim Liceum

Jak zgodnie stwierdzili uczestnicy tych zajęć nabyta na nich wiedza dodaje im pewności, pozwalając na lepszą prezentację siebie na egzaminach. Zapewne też ta wiedza pomoże im na studiach i w późniejszej karierze zawodowej. Bez wątpienia warsztaty okazały się nie tylko udane, lecz i bardzo przez młodzież pożądane, co oznacza, iż należy je kontynuować.

Dodatkowe informacje

  • ISSUU:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej