Dress code pracy biurowej czyli jak odpowiednio ubrać się do biura?

  • Napisane przez  Artykuł zewnętrzny
Autor zdjęcia: Codesyntax, Flickr lic. Creative Commons Autor zdjęcia: Codesyntax, Flickr lic. Creative Commons

Czy to prawda, że każda pracownica biura musi mieć na sobie rajstopy, nawet w najbardziej upalny dzień? I że żaden mężczyzna pracujący w biurze nie może rozpiąć ani ani na chwilę guzika przy kołnierzyku koszuli?

O co chodzi z tym biurowym dress codem – zastanawiają się osoby aplikujące na stanowiska pracy w biurach i urzędach. Dyskretnie obserwują obsługujące ich panie w okienkach i… często tracą rozeznanie w tym w co wolno się ubrać a w co nie.

Klasyczny lub swobodny ale biznesowy

Niestety, artystyczne dusze preferujące swobodę w dobieraniu garderoby (np. w stylu boho czy hippie) i osoby aktywne fizyczne, na co dzień stawiające na wygodę i swobodę ruchów – ulubione stroje muszą odłożyć na popołudnia i weekendy.  Słownik dress code’u rozróżnia trzy główne pojęcia oznaczające rodzaje biznesowego ubioru: klasyczny (business attire), klasyczny z elementami stroju swobodnego (business smart) i swobodny (business casual). I choć każda firma czy urząd może mieć swój własny dress code – wybór każdego z wymienionych stylów ubioru pomoże uniknąć gafy nie tylko podczas rozmowy kwalifikacyjnej, ale już podczas pięcia się po szczeblach zawodowej kariery.

Ona w stylu biurowym

W przypadku gdy chcemy postawić na najbardziej sformalizowany styl, czyli biznesowy-klasyczny należy pamiętać, że nie chodzi w nim wyłącznie o ubiór. Niedopuszczalny jest bowiem mocny makijaż i emanowanie zapachem krzykliwych perfum. Elegancja to umiejętność zachowania umiaru i tej zasady wystarczy się trzymać podczas nakładania tuszu na rzęsy czy aplikowania ulubionego zapachu.

Jeśli chodzi o ubiór – obowiązuje stonowana kolorystyka ocieni niebieskiego, beżu, szarości i zieleni. Takie barwy powinien mieć obowiązkowy, klasyczny kostium – marynarka ze spodniami (długimi) lub spódnicą (kończącą się w okolicy wysokości kolan). Bluzka bądź koszula pod marynarką powinna być nieprzezroczysta i gładka. Rajstopy – w kolorze skóry, czarne albo szare. Buty – zakrywające pięty i palce, na obcasie nie wyższym niż 5 centymetrów.

W przypadku business smart – obowiązują te same zasady, ale bluzka lub dodatki nie muszą już być wyłącznie w kolorach ziemi. Marynarkę można zastąpić kardiganem a cały kostium – sukienką (w stonowanych barwach). Jeśli chodzi o business casual – jest jeszcze swobodniejszy: można całkiem zrezygnować z marynarki, sięgnąć po wyraziste kolory i wzory, a nawet włożyć dżinsy (jednak nie poprzecierane i tylko w ciemnych kolorach). Dozwolone są również baleriny – wygodne i na płaskim obcasie.

W upalne dni – styl biznesowy dopuszcza założenie sukienki, ale pod warunkiem, że ma ona niezbyt śmiały dekolt i zakrywa ramiona. Rajstopy – muszą być, choćby najcieńsze lub te w spray’u. Buty mogą być bardziej wycięte, lecz nie wolno im odkrywać ani palców, ani stóp.

On w biurowym stylu

Strój mężczyzny w wydaniu business attire to przede wszystkim garnitur w ciemnym kolorze. Koszula obowiązkowo z długim rękawem – tak by jej mankiet wystawał spod rękawa marynarki (jednak nie więcej niż 1-2 centymetry). Do tego jedwabny, kolorystycznie współgrający z resztą – krawat. Kolor skarpetek musi pasować do koloru butów i garnituru, co więcej – mężczyzna siedząc nie powinien pokazywać gołej łydki wyzierającej spomiędzy dołu nogawki i skarpetek. Buty – ciemne, zakrywające stopę.

W przypadku business smart – dopuszczalna jest większa swoboda w zakresie doboru koloru i wzoru koszuli. Można więc zdecydować się na prążki czy drobną kratkę.

Styl business casual pozwala zrezygnować z garnituru i krawata na rzecz swetra i ciemnych dżinsów. Wolno również „poszaleć” z rodzajem butów i wybrać skórzane mokasyny lub półbuty sznurowane.

Nawet kiedy latem robi się naprawdę gorąco – nie należy rezygnować z marynarki (choć może być cienka, bez podszewki) ani koszuli z długim rękawem. Można rozpiąć najwyższy guzik, ale niedopuszczalne jest „rozchełstanie” koszuli. Materiał spodni może być przewiewny, wolno też zakładać letnie mokasyny.

Porady dotyczące tego jak odpowiednio ubrać się do biura dostarczył sklep internetowy z artykułami biurowymi BiuroweZakupy24.pl.

Dodatkowe informacje

  • ISSUU:
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto