Intermarche Drawsko


Faktoring od kuchni czyli nowoczesne formy finansowania dla branży HoReCa

  • Napisane przez  Artykuł zewnętrzny
Faktoring od kuchni czyli nowoczesne formy finansowania dla branży HoReCa

Branża gastronomiczna to jedyny kanał sprzedaży produktów FMCG, który w 2017 roku odnotował wzrost. Co więcej, zmiana nawyków konsumenckich, mimo licznych problemów przed jakimi stanęły firmy z sektora HoReCa, daje powody do optymizmu. Jeśli przedsiębiorcy z branży gastronomicznej i hotelarskiej chcą jednak skorzystać z potencjalnych możliwości jakie niesie ze sobą tendencja wzrostowa, niezbędne jest utrzymanie przez nich płynności finansowej. W tym kontekście nie dziwi nikogo rosnąca popularność faktoringu, który jest obecnie najszybszym i najprostszym sposobem na zatory płatnicze i gwarancję stabilizacji finansowej.

Nie ulega wątpliwości, że branża gastronomiczna i hotelarska mają swoje problemy. Rosnąca konkurencja (zarówno sieciowa, jak i niesieciowa), rosnące koszty prowadzenia działalności w tym wysokie czynsze oraz brak wykwalifikowanych pracowników, a przede wszystkim wysokie koszty ich zatrudnienia, to smutna codzienność działalności wielu restauracji, barów i hoteli oraz firm ich obsługujących.  Jednocześnie, działający w tym sektorze przedsiębiorcy mają powody do optymizmu. Wzorce konsumpcyjne Polaków cały czas się zmieniają. Coraz więcej z nas korzysta na co dzień z lokali gastronomicznych, coraz częściej wypoczywamy w rodzimych ośrodkach czy hotelach SPA  – i to niekoniecznie tych najtańszych, gdyż jak pokazują badania, nie tylko coraz częściej jemy i śpimy „poza domem”, ale również  coraz więcej pieniędzy jesteśmy chętni  przeznaczyć na tego rodzaju rozrywkę. Tendencja wzrostowa w branży dotyczy również jeszcze jednego czynnika – coraz więcej firm z sektora HoReCa, szczególnie mniejszych dostawców działających w B2B, korzysta w swojej działalności z faktoringu. Jak się okazuje, w 2017 roku aż 24% wszystkich firm korzystających z faktoringu, to firmy z branży.

SKĄD BIERZE SIĘ POPULARNOŚĆ FAKTORINGU W BRANŻY HORECA I KTO MOŻE Z NIEGO SKORZYSTAĆ?

W gastronomii model zaopatrzenia od lat jest ten sam. Głównym typem dostawców są małe firmy i hurtownie dowożące towary do lokali. To właśnie one, by nie stracić swoich klientów oczekujących preferencyjnych modeli dostawy, muszą bardzo często godzić się na wystawianie faktur z długimi terminami płatności. Z tym samym problemem borykają się firmy dostarczające towary i usługi dla dużych hoteli. „Konkurencja jest ogromna. Nie dość, że musimy obniżać ceny, to jeszcze czekamy na pieniądze za wykonane usługi nawet do 60 czy 90 dni. Pracowników trzeba opłacać na bieżąco, to samo z zakupem środków chemicznych, konserwacją maszyn, czy zakupów nowych materiałów.” – opowiada Pan Maciej, właściciel firmy zajmującej się dezynfekcją ręczników i pościeli dla hoteli z regionu Torunia i Bydgoszczy.

Jak się okazuje, wysoka jakość nie dotyczy już jedynie jakości składników spożywczych dostarczanych do lokali gastronomicznych czy restauracji hotelowych. Wysokiej jakości oczekuje się również w sposobie prowadzenia biznesu, a tą pomoże zapewnić faktoring. W jaki sposób faktoring wpływa na relacje biznesowe i sposób prowadzenia działalności B2B?

Faktoring – usługa polegająca na wypłaceniu przez Faktora pieniędzy należnych firmie (Faktorantowi) z tytułu wykonanych usług czy dostarczonych towarów, przed terminem wymagalności danej faktury, a nawet już w 24h od momentu jej wystawienia, to usługa zapewniająca bieżące środki finansowe, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania każdego biznesu. Na zapewnienie sobie płynności finansowej w ten sposób mogą sobie obecnie pozwolić już wszyscy przedsiębiorcy i to zarówno ci z sektora MŚP, jak i ci prowadzący Jednoosobową Działalność Gospodarczą. Faktoring to bowiem szeroko dostępna, nowoczesna i łatwa usługa, która dostępna jest teraz nawet online. Za niewielką prowizję, prężnie rozwijające się biznesy i stojący na ich czele przedsiębiorcy oraz dyrektorzy finansowi, zgrabnie wykorzystują możliwości, jakie otwiera im natychmiastowy dostęp do przysługujących im w ramach należności pieniędzy. Co więcej, dzięki oferowaniu kontrahentom wydłużonych terminów płatności lub możliwości przerzucenia na faktora całego ryzyka związanego z potencjalną niewypłacalnością kontrahenta, faktoring pozwala na podniesienie jakości współpracy biznesowej, zachowanie wzorowych relacji i stworzenie istotnej przewagi konkurencyjnej.

JAKIE KORZYŚCI NIESIE FAKTORING DLA BRANŻY HORECA?

„Faktoring pozwala na łatwe kontrolowanie płynności finansowej, szczególnie w branży takiej jak branża HoReCa, w której długie terminy płatności są standardem. Jeśli moment, w którym zleceniodawca płaci Ci za wystawioną przez Ciebie fakturę nie jest tym samym momentem, w którym musisz ponieść koszty swojej działalności i wpadasz w pułapkę zatoru płatniczego, to właśnie faktoring rozwiązuje problem braku środków na finansowanie bieżącej działalności Twojej firmy”. – tłumaczy Damian Sapielak, dyrektor Departamentu Sprzedaży Mobilnej Idea Money S.A. „Dodatkowo, jeśli długie terminy płatności mogą skłonić Twoich klientów do zaoferowania Ci większych rabatów, możesz dodatkowo zarobić, mimo konieczności zapłacenia swojemu Faktorowi prowizji od sfinansowanej faktury. Obniżone koszty prowadzenia działalności i faktoring, który zapewnia płynność finansową bez obniżania zdolności kredytowej, to rozwiązanie idealne dla firm działających w B2B i szukających transparentnych, szybkich i łatwych form finansowania swojej działalności.

„Faktoring nie tylko pozwolił mi skończyć z niecierpliwym oczekiwaniem na przelewy z należnościami od moich Klientów, ale przede wszystkim sprawił, że moi kontrahenci mogą mieć pewność, że my zapłacimy im na czas. Rzetelny wizerunek mojej firmy, to coś na co pracowałam latami i czego nie chciałabym stracić w związku z brakiem płynności finansowej. Co więcej, wybrałam faktoring w abonamencie, dzięki czemu mam stałą, miesięczną opłatę za przyznany mi limit faktoringowy, bez jakichkolwiek niespodzianek dla naszej księgowości.” – opowiada Pani Olga, właścicielka firmy dostarczającej warzywa i owoce do restauracji z terenu Trójmiasta i okolic.

„Firmy, które decydują się korzystać z usługi faktoringu, mogą  liczyć również na rzetelną pomoc w zakresie sprawdzenia swoich kontrahentów. Idea Money przygląda się dokładnie portfelowi klientów firmy zgłaszającej się do obsługi faktoringowej, pomagając w wyeliminowaniu tych, którzy potencjalnie mogą mieć problemy z płatnościami. Jeśli chodzi natomiast o proces akceptowania Faktorantów, daleko nam do wymagań stawianych firmom przez banki czy instytucje przyznające kredyty. – opowiada Kamil Dobkowski, dyrektor Regionu Północnego Departamentu Sprzedaży Idea Money. „Dodatkowo wchodzimy w rolę partnera w biznesie. Nie tylko sprzedajemy swoją usługę, ale również oferujemy szereg dodatkowych usług – przydatne narzędzia, dostęp do aplikacji mobilnej oraz profesjonalne doradztwo na każdym etapie finansowania, monitoringu płatności, czy konieczności ewentualnej windykacji. Nasi konsultanci pomagają Klientom nie tylko dobrać odpowiedni dla ich firmy produkt, ale również dopasowują usługę do kolejnych etapów rozwoju biznesu.”

Faktoring w branży gastronomicznej i hotelarstwie to nie tylko coraz popularniejsza forma finansowania działalności, ale przede wszystkim okazja do rozwoju biznesu, dzięki gwarancji finansowej stabilizacji, a co za tym idzie możliwości przyjmowania nowych zleceń czy podejmowania nowych inwestycji.

Jesteś zainteresowany natychmiastową zamianą faktur na pieniądze? Wystarczy, że napiszesz na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub zadzwonisz pod numer tel. +48 506-343-364. Z przyjemnością przybliżymy Ci korzyści płynące z faktoringu i wspólnie dobierzemy ofertę dla Twojej firmy.

Dodatkowe informacje

  • ISSUU:
    Intermarche Drawsko
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto