Zima to najlepszy czas na planowanie zmian w ogrodzie

  • Napisane przez  Artykuł we współpracy z rododendrony.com.pl
Zima to najlepszy czas na planowanie zmian w ogrodzie

Zimowe miesiące nie wymagają dużych nakładów pracy w ogrodzie. Oczywiście, ten kto dba o swój ogród, będzie musiał przeprowadzić w trakcie zimy pewne prace ogrodowe. Wszystko celem przygotowania ogrodu na nadejście wiosny. Skoro jednak pracy jest mniej, to wolny czas warto wykorzystać do poszukiwania nowych rozwiązań. Zima to dobry moment na to, aby zaplanować zmiany czy też nowe elementy przestrzeni ogrodowej. Planując nowe koncepcje we własnym ogrodzie, szukając ciekawych zmian, należy zwrócić uwagę na pewne aspekty. Co więc warto dokładnie przemyśleć zimą, jak prawidłowo zaplanować prace aranżacyjne, aby przygotować sobie pole do działania i mieć jeszcze piękniejszy ogród?

Kompozycja ogrodu i nowe pomysły

Kiedy za oknem temperatury spadają poniżej zera i gdy ogród zostanie przysypany przez śnieg, warto pomyśleć o zmianach w kompozycji roślinnej. Wybór nowych kwiatów, zwiększenie lub zmniejszenie ilości krzewów, zasadzanie nowych drzew. Wszystko to warto rozważyć w trakcie zimowych miesięcy. Należy bardzo starannie przemyśleć nowe zasady, jakie będą panowały w ogrodzie. Ogrody z długim stażem, to możliwość dokonywania najróżniejszych zmian, niezwykle skrupulatne poprawianie niedociągnięć, lub też planowanie przesadzania, usuwania poszczególnych roślin.

Przykładowo chcąc mieć w ogrodzie niezwykle przepięknie kwitnące byliny, koniecznie trzeba zacząć myśleć o nich w trakcie zimy. To najlepszy okres do tego, aby zorientować się, które gatunki będzie można niebawem zasadzić, dzięki czemu w momencie kwitnięcia nadadzą ogrodowi kolorytu. Znakomitym rozwiązaniem będzie postawienie choćby na liliowce, irysy czy dalie ogrodowe. Podobnie ma się rzecz z drzewami, które można zasadzić wiosną. Dobór odpowiednich drzew pozwoli mieć pewność, że doskonale przyjmą się w ogrodzie. Dlatego planując drzewa do ogrodu, które znakomicie się zaadaptują, warto brać pod uwagę wiśnie, czereśnie czy morele.

Planując nowe rozwiązania w ogrodzie, nie można kierować się tylko i wyłącznie estetyką. Profesjonalna wiedza ogrodnicza jest tutaj jak najbardziej wskazana.

Planowanie systemu nawadniania ogrodu

Zamierzając dokonać większych, rewolucyjnych zmian w ogrodzie, można pomyśleć choćby o instalacji systemu nawadniania. Okres zimowy pozwoli na bardzo staranne rozeznanie się w dostępności najróżniejszych systemów nawadniania i doboru optymalnego rozwiązania. Naturalnie należy mieć na uwadze, że instalacja np. zraszaczy, wymaga ingerencji w glebę. Dlatego pomysły odnośnie automatycznych systemów nawadniania mogą wchodzić w grę, tylko w przypadku, kiedy planuje się duże zmiany w przestrzeni ogrodowej. Jednak zimowe planowanie, celem przeprowadzenia montażu instalacji na początku wiosny, to najbardziej efektywne rozwiązanie dla ogrodów.

Lepsza ziemia to piękniejszy ogród

Myśląc nad zmianami w ogrodzie, nie należy zapominać o ziemi ogrodowej. Nie ma kompletnie znaczenia czy ogród ma już swoje lata, czy dopiero rozpocznie się proces jego zakładania. Żeby roślinność ogrodowa mogła się rozwijać, musi posiadać odpowiednie warunki. Odczyn gleby powinien posiadać odpowiednie pH. Większość roślin, z jakimi stykamy się w naszych warunkach pogodowych, wymaga gleby o odczynie w granicach pH 6,0. Do azali, różaneczników czy wrzosów, idealnie pasuje gleba kwaśna, o odczynie pH około 4,5. Dlatego właśnie zimą dobrze jest sprawdzić stan posiadania gleby i przygotować się do dostosowania jej do potrzeb roślinności.

Zmiany w strefie wypoczynkowej, rekreacyjnej

Zimowe wieczory to doskonały czas, aby rozplanować zmiany w ogrodowej strefie wypoczynkowej. Dzieje się tak nie bez przyczyny. Mianowicie pozwoli to spokojnie wszystko przemyśleć, a następnie zgromadzić odpowiednie materiały. Każdy, kto chce dokonywać zmian w te strefie, powinien być gotowy wraz z nadejściem wiosny. Dodanie elementów ogrodowej architektury, przygotowanie nowych atrakcji wymaga sporych nakładów czasowych. Dlatego wiosną, kiedy jest dużo więcej pracy w ogrodzie, może zabraknąć czasu na bieganie po sklepach i szukanie kolejnych elementów, niezbędnych do realizacji projektów.

Przygotowania do wiosny, czyli przegląd stanu posiadania

Zimą trzeba przeprowadzić dokładny przegląd stanu posiadania w ogrodzie. Czy posiada się wszystkie niezbędne materiały, które będą niezbędne do prac prowadzonych wiosną? Sprawdza się dokładnie narzędzia i w razie braków lub kiedy już się nie nadają do pracy, należy planować zakup nowych. Również konieczne jest sprawdzenie, czy posiada się odpowiednią ilość nasion, a także pomyśleć o zakupie tych, które będą niezbędne do wiosennych zasiewów.

Artykuł przygotowany we współpracy z portalem: http://rododendrony.com.pl

Dodatkowe informacje

  • ISSUU:
    Intermarche Drawsko
    loading...
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto