Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Zobacz jak wyglądały ćwiczenia o kryptonimie “PUMA-18” – relacja Dowódcy 2 Brygady Zmechanizowanej płk dypl. Arkadiusza Szkutnika

  • Napisał 

W dniach 10-14 grudnia w 2 Brygadzie Zmechanizowanej odbyło się ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. “PUMA-18”.

Wśród wielu zagadnień taktyczno-szkoleniowych realizowano przedsięwzięcia operacyjne związane z planowaniem działań taktycznych: marszem, obroną oraz realnie wykonano marsz wcześniej opisaną, reaktywowaną tzw. „Drogą Hannibala”. Ćwiczenie zakończył cykl zadań ogniowych.

Mimo niektórych negatywnych i złośliwych komentarzy dotyczących „Drogi Hannibala” i przemieszczającego się nią sprzętu, należy stwierdzić, że ćwiczenie pk. PUMA-18, zakończyło się spektakularnym sukcesem.

Żaden z wozów bojowych podczas marszu na drodze czołgowej nie zawiódł swoich użytkowników. Dzięki wysiłkom techników i kierowców bojowe wozy piechoty złocienieckiej Brygady pokonały marszem taktycznym przestrzeń dzielącą 2 Brygadę i Poligon Drawski bez żadnych zastrzeżeń. Kolejnym powodem do dumy jest sprawność sprzętu w zakresie uzbrojenia. Kierowanie ogniem zrealizowane przez 1 batalion zmechanizowany z użyciem BWP, BRDM i moździerzy, było wręcz perfekcyjne zarówno w dzień, jak i w nocy. Jednym z elementów ćwiczenia było współdziałanie z jednostkami lokalnej administracji, co pozwoliło dodatkowo urealnić ćwiczenie. OPFOR - podgrywka profesjonalnie zrealizowana przez żołnierzy 12 Brygady Zmechanizowanej i 7 Brygady Obrony Wybrzeża sprawiły, że wyciśnięty żołnierski pot i wysiłek, zmagania i sukcesy, zostały uwiecznione w przedstawianych na bieżąco relacjach fotograficznych przez personel prasowy 2 Brygady Zmechanizowanej. Moim wszystkim żołnierzom zaangażowanym w ćwiczenie „PUMA-18” serdecznie gratuluję odniesionych sukcesów i zapewniam, że jestem z Was dumny.

Szczególne podziękowania za pomoc kieruję do CSWL Drawsko Pomorskie, Nadleśnictw: Złocieniec, Drawsko Pomorskie i Czaplinek, Burmistrzowi Złocieńca oraz właścicielom gruntów Panom Hubertowi i Arturowi OSAKOM.

Dodatkowe informacje

  • ISSUU:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej