Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Outplacement grupowy w oczach pracowników

  • Napisane przez  Artykuł zewnętrzny

Outplacement, czyli wsparcie dla zwalnianych pracowników, którego zadaniem jest pomoc w znalezieniu się na rynku pracy i pozyskaniu nowej, zadowalającej posady, dzielimy na outplacement indywidualny, executive outplacement i outplacement grupowy. Outplacement grupowy, jak sama nazwa wskazuje, jest wykorzystywany w sytuacji, kiedy zwolnieniom podlega grupa osób. W związku z tym, może on obejmować, między innymi, umiejętność zaprezentowania siebie w czasie rozmów kwalifikacyjnych, naukę przygotowywania atrakcyjnych dokumentów aplikacyjnych itp.

Praktyczny wymiar outplacementu grupowego

W przypadku outplacementu grupowego bardzo istotne jest, by odpowiadał on potrzebom osób, które stanowią jego grupę docelową. Jednocześnie jednak należy pamiętać, że ze względu na liczbę ewentualnych uczestników, projekt tego rodzaju outplacementu będzie skupiał się przede wszystkim na przekazaniu umiejętności/wiedzy, która ma szansę przydać się możliwie jak największej liczbie zwalnianych pracowników, do których outplacement grupowy ostatecznie zostanie skierowany. Rolą outplacementu grupowego jest praktyczne wsparcie uczestników i przekazanie im usystematyzowanej wiedzy.

Outplacement grupowy: zalety z punktu widzenia zwalnianych osób

Co outplacement grupowy daje zwalnianym pracownikom? Przede wszystkim, możliwość uczestniczenia w programie outplacementu grupowego może być dla danej osoby sygnałem, że były pracodawca, mimo że wasze ścieżki niestety się rozeszły, nadal dba o twoją zawodową przyszłość i chce cię aktywnie wesprzeć w poszukiwaniu nowego zatrudnienia. Ponadto, dla wielu osób, udział w outplacemencie grupowym może być także sposobem na uzyskanie większej pewności siebie – wiedza zdobyta w czasie programu często okazuje się być bardzo pomocna.

Outplacement grupowy bowiem, w zależności od indywidualnych założeń programu, niekiedy może zakładać na przykład nauczenie uczestnika tego jak przygotowywać dokumenty aplikacyjne, czyli CV oraz list motywacyjny, by były one atrakcyjne z punktu widzenia potencjalnego rekrutera. Warto bowiem pamiętać, że zapoznawanie się z tymi dokumentami stanowi pierwszy etap rekrutacji i w praktyce decyduje o tym czy zostaniemy zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. Program outplacementu grupowego w niektórych przypadkach zakłada również przygotowanie uczestników do przyszłych rozmów kwalifikacyjnych i przekazanie im wiedzy na temat tego, jak skutecznie się zaprezentować w czasie podobnych spotkań, by nasze szanse na otrzymanie posady się zwiększyły.

Dodatkowe informacje

  • ISSUU:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej