Jak obniżyć koszty codziennych zakupów?

  • Napisane przez  Artykuł zewnętrzny
Jak obniżyć koszty codziennych zakupów?

W czasach kiedy ceny rosną, a pensje zdają się za nimi nie nadążać, wszelkie sposoby zaoszczędzenia na codziennych wydatkach są na wagę złota. Przyjrzymy się naszym nawykom, a z pewnością uda nam się wprowadzić korzystne dla naszego portfela zmiany.

Jeszcze kilka lat temu kupowanie (zwłaszcza ubrań) w marketach, dyskontach osiedlowych, czy na wyprzedażach, było synonimem obciachu. Te czasy minęły bezpowrotnie. Obecnie każda nowoczesna kobieta korzysta z takich rozwiązań każdego dnia i absolutnie nie jest to powód do wstydu. Wręcz przeciwnie, upolowanie czegoś fajnego za niską cenę jest powodem do dumy, niskokosztowe życie jest w modzie, a artykuły z drugiej, czy nawet trzeciej ręki są bardzo trendy. Rozrzutność to już przeżytek. Nadal stawiamy na dobrą jakość, ale liczy się też rozsądna cena. Wyszukiwanie superokazji na codziennych zakupach może, być naprawdę dobrą zabawą więc, zamiast zadręczać się myśleniem, że na coś Cię nie stać, rusz głową i wyrusz na polowanie.

Najdroższym elementem składowym naszego budżetu bywają ubrania. Jest wiele sposobów na to, by ten koszt znacznie zredukować. Pierwszym z nich są wyprzedaże sezonowe. Odbywają się one cyklicznie, właściwie w każdej marce odzieżowej. Warto się na nie wybrać, jeśli potrzebujemy solidnej, dobrej gatunkowo rzeczy, na którą w sezonie po prostu nas nie stać. Podczas wyprzedaży kupimy towar pełnowartościowy, nieuszkodzony i niezniszczony. Sieci odzieżowe wyprzedają zapasy, ponieważ w następny roku będą, oferować swoim klientom nowe kolekcje. Zdecydowanie warto zainwestować w dobry zimowy płaszcz na lata, kurtkę, piękne skórzane buty, a na wyprzedaży letniej w kostium kąpielowy czy piękne sandałki. Rzeczy te kupimy nawet o 70% taniej, a będą nam długo służyć, ponieważ są wysokiej jakości. Inwestujmy w rzeczy ponadczasowym kroju, w stonowanych, pasujących do wielu zestawień kolorach.

Kredyty online zyskały wielu zwolenników. Ta nisza finansowa istnieje tylko kilka lat, ale konkurencja zmusza organizacje do podejmowania nowych koncesji i opracowywania specjalnych ofert w celu przyciągnięcia klientów. Zalety kredytów online to są regularne akcje, które przyciągają kredytobiorców. Często można uzyskać fundusze kredytowe na zasadzie nieoprocentowanej pożyczki przez Internet. Pożyczki przez internet ranking oferty 2019 1 zawiera aktualne informacje o ofertach pozwalających na otrzymywanie środków kredytowych w zaciszu własnego domu, na kartę osobistą lub e-portfelu.

Niezbędne, ale szybko zużywające się części naszej garderoby takie, jak choćby bielizna osobista (skarpetki, rajstopy, podkoszulki, t-shirty) kupujmy w hipermarketach, dyskontach spożywczych oraz dyskontach odzieżowych. Ich jakość niewiele lub wcale nie różni się od tych markowych, a bywa, że są nawet o 90% tańsze. Są to rzeczy, które szybko się zużywają, często je wymieniamy. Nie warto przepłacać. Możemy, je również kupować w małych osiedlowych sklepikach, pasmanteriach czy targowiskach miejskich. Są ładne, dobrej jakości, często krajowej produkcji i co najważniejsze tanie.

Pokochaj second handy i «wymianki». W lumpeksach również tych oferujących odzież na kilogramy, można, znaleźć bardzo interesujące i unikatowe rzeczy za grosze. Wystarczy odrobina cierpliwości i pozytywne nastawienie. Zainteresuj się też tak zwanymi «wymiankami». Są to organizowane w internecie (na portalach ogłoszeniowych lub społecznościowych) oraz cyklicznie stacjonarnie w wielu miastach w Polsce, akcje wymiany odzieży pomiędzy ludźmi. Zabierasz ze sobą rzeczy, których już nie używasz i nie są Ci potrzebne, a następnie wymieniasz je na inne przyniesione z domów przez kobiety, w podobnej sytuacji. To nie tylko świetna okazja do pozyskania nowych ubrań, ale tez dobra zabawa i możliwość poznania wielu ciekawych osób. Warto poszperać w sieci i zorientować się gdzie i kiedy w Twojej okolicy odbywają się takie spotkania.

Lwią częścią naszych miesięcznych wydatków są także koszty jedzenia. Zakupy spożywcze robimy praktycznie każdego dnia, warto więc dokładnie je zaplanować. Przed pójściem do sklepu zawsze przejrzy lodówkę i szafki kuchenne i rób listę, tego, co będzie Ci potrzebne. To bardzo ważny element pozwalający zapanować nad budżetem. Mają jasno określony cel, nie ulegniesz niekontrolowanej chęci zakupu czegoś, co apetycznie wygląda, ale nie koniecznie będzie Ci dziś, czy jutro potrzebne. Ważne jest też to, abyś na zakupy spożywcze wybierała się najedzona. Badania dowodzą, że kiedy jesteśmy głodni, kupujemy zdecydowanie więcej, a nasze zakupy są mniej przemyślane. Zamiast wybierać się do delikatesów tuż pod domem, zdecydowanie lepszym pomysłem jest nawet nieco dłuższy spacer, do dyskontu lub hipermarketu. Podobne produkty kupisz w nich znacznie taniej. Staraj się wybierać mądrze.

Wiele sieci handlowych oferuje teraz szeroką gamę produktów pod tak zwaną marką własną. Często stoją one na półce tuż obok w zasadzie identycznych, tyle że droższych markowych produktów spożywczych, czy środków czystości. W praktyce są one produkowane w tych samych zakładach, z tych samych składników. Płacisz więc nie za jakość, a za nazwę znanej marki. Jeśli masz wątpliwości co do jakości, porównuj składy produktów tańszych i droższych. W większości przypadków są niemalże identyczne. Skoro tak jest, to nie warto przepłacać.

To samo dotyczy warzyw i owoców. Jabłka z hipermarketu przeważnie pochodzą od naszych Polskich producentów i są tak samo wartościowe, jak te sprzedawane na rynku po znacznie wyższej cenie. Nie ma sensu przepłacać. Jeśli chcesz zaoszczędzić 2, a ponadto identyfikujesz się z ekotrendami, takimi jak «no waste», którego zwolennicy w jak największym stopniu starają się zrezygnować z plastikowych opakowań, kupuj produkty na wagę. Wiele marketów oferuje je swoim klientom. Cena takich towarów, w porównaniu z tradycyjnie opakowanymi, potrafi być nawet o 50% niższa. Na wagę możesz, kupić kasze, ryż, makarony, nasiona roślin strączkowych, a także mrożonki. Nie obawiaj się, że będą niższej jakości. Podlegają one takim samym wymogom sanitarnym jak wszystkie pozostałe produkty spożywcze. Sprzedawca ma obowiązek na etykiecie obok opakowania zbiorczego, w którym znajduje się dany produkt, umieścić nie tylko jego cenę, ale również skład oraz datę przydatności do spożycia. Wielką zaletą zakupów na wagę jest też to, że kupujesz dokładnie tyle produktu, ile jest Ci potrzebne. Możesz więc kupić na przykład 200 gramów ryżu czy makaronu, zamiast płacić od razu za półkilogramowe opakowanie. Zaprzyjaźnij się więc z produktami na wagę, a w Twoim portfelu zostanie więcej pieniędzy. Naprawdę warto spróbować.

Ponadto śledź cykliczne promocje organizowane przez sieci handlowe. Wiele z nich przed weekendem lub pod koniec miesiąca obniża ceny wybranych grup produktów w ramach stałej akcji promocyjnej. Zainteresuje się też tym, gdzie w sklepie mają swoje miejsce produkty z krótkim terminem przydatności do spożycia. W każdym sklepie jest wyznaczone miejsce na taką żywność. Często ich termin ważności kończy się dopiero za kilka dni, a są już przecenione o nawet 50%. Warto skorzystać z tych, co do których masz pewność, że zużyjesz je w najbliższym czasie. W ten sposób można w skali miesiąca naprawdę całkiem sporo zaoszczędzić.

Bądź sprytna, rozglądaj się za promocjami, wyszukuj okazji cenowych, a z pewnością dosyć szybko uda Ci się znacznie podreperować domowy budżet 3.

  1. https://racoongo.com/pozyczki/przez-internet/
  2. http://www.kujawy.info/aktualnosc/domowy-budzet-jak-go-napisac-prowadzic-aby-zaoszczedzic/
  3. https://redtips.pl/moda/budzet-domowy-w-ryzach.html

Dodatkowe informacje

  • ISSUU:
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto