Grudniowa wyprawa do Drezna

  • Napisane przez  K.Kulik, M.Kacperska
Grudniowa wyprawa do Drezna

Wczesnym wtorkowym rankiem 4 grudnia grupa 40 uczniów kaliskiego Liceum i Technikum wyruszyła na jednodniową wycieczkę do Drezna, miasta zwanego „Perłą Baroku”.

Celem wycieczki było zwiedzenie zabytków Drezna – stolicy Saksonii oraz Dresdner Striezelmarkt – najstarszego jarmarku bożonarodzeniowego w Niemczech, który w bieżącym roku obchodzony jest po raz 584! Jarmark jest wizytówką Drezna, dlatego należy do obowiązkowych punktów zwiedzania miasta i okolic.

Grudniowa wyprawa do Drezna

Swoją przygodę rozpoczęliśmy od wizyty w Muzeum Wojskowo-Historycznym Bundeswehry, które poświęcone jest 800-letniej historii wojskowości niemieckiej. Neoklasycystyczny budynek muzeum zrobił na nas ogromne wrażenie, a w szczególności wbity w niego „szklany klin”, który przypominać ma wszystkim zwiedzającym o tragedii miasta z 1945 roku, kiedy to lotnictwo amerykańskie i brytyjskie przeprowadziło naloty dywanowe, obracając w gruzy historyczną stolicę Saksonii. 

Kolejną atrakcją było odwiedzenie najpiękniejszego sklepu mleczarskiego w Europie, wpisanego do Księgi Rekordów Guinnessa- Pfunds Molkerei, a także wizyta w sklepie musztard wszystkich smaków świata - Senfladen.

Grudniowa wyprawa do Drezna

Następnie zwiedziliśmy imponujące Stare Miasto. Tu zobaczyliśmy piękną operę Semperoper, Katedrę Hofkirche, dziedziniec Pałacu Zwinger oraz rezydencję pałacową Residenzschloss, w której znajduje się m.in. skarbiec elektorów saksońskich tzw. Grünes Gewölbe, założony w 1721 roku przez króla Polski Augusta II Mocnego.  Następnie  przeszliśmy na Nowy Rynek, gdzie zobaczyliśmy Kościół Marii Panny - Frauenkirche, pomnik Marcina Lutra oraz słynny Jarmark Bożonarodzeniowy.


Intermarche Drawsko

Jarmark zachwycił wszystkich pięknem ozdób, zapachów i przysmaków świątecznych. Każdy mógł obejrzeć i kupić sobie pamiątki, smaczne potrawy, prażone kasztany, migdały i owoce w czekoladzie, kolorowe ozdoby choinkowe z pobliskich Rudaw, tkaniny i wyroby garncarskie z Łużyc, pierniki z Pulsnitz, gwiazdy adwentowe z Herrnhut, cudowne koronki z Plauen. Kulinarną atrakcją jarmarku była drezdeńska strucla z ciasta drożdżowego początkowo nazywana „Striezel”, która użyczyła jarmarkowi swej nazwy.  Ozdobą i atrakcją jarmarku były kolorowe wiatraki, karuzele, przepiękne choinki i stragany. Wszystko było pięknie oświetlone kolorowymi światełkami, a dookoła czuć było klimat zbliżających się świąt bożonarodzeniowych. Na jarmarku usłyszeć można było rozmaite języki, co świadczy o jego wielkiej popularności także w innych krajach.

Grudniowa wyprawa do Drezna

O godzinie 18.00, po całodniowym zwiedzaniu oraz po udanych zakupach na jarmarku udaliśmy się w podróż powrotną. Wycieczkę uważamy za niezwykle udaną i pomimo dalekiej drogi warto było w niej uczestniczyć i poznać to wspaniałe miasto.

Wyjazd do Drezna zorganizowały i sprawowały opiekę nad młodzieżą nauczycielki języka niemieckiego – Mirosława Kacperska i Kamila Kulik oraz języka polskiego Grażyna Czerner i wychowania fizycznego Renata Effenberg – Nawrot.

Grudniowa wyprawa do Drezna

 

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto