Składowiska w Mielenku, Złocieńcu i Wierzchowie zostaną zrekultywowane

  • Napisał 
Podpisanie umowy w Szczecinie. Fot. UM woj. zach. pom. Podpisanie umowy w Szczecinie. Fot. UM woj. zach. pom.

13 składowisk odpadów komunalnych w województwie zachodniopomorskim zostanie zrekultywowanych, w tym te znajdujące się w Mielenku (gm. Drawsko Pomorskie), Wierzchowie i w Złocieńcu. Na ich miejscu mają powstać ścieżki edukacyjne. 

Zlikwidowane zostaną składowiska w Komorowie (gm. Resko), Godowie (gm. Maszewo), Chrząstowie (gm. Kamień Pomorski),  Kłębach (gm. Golczewo), Wierzchowie (gm. Wierzchowo), Recławiu (gm. Wolin), Osinie (gm. Osina), Złocieńcu (gm. Złocieniec),  Włodarce (gm. Trzebiatów), Świnoujściu - Przytór (gm. Miasto Świnoujście), Kraśniku Łobeskim (gm. Węgorzyno), Mielenku Drawskim (gm. Drawsko Pomorskie – dwa składowiska).

Umowa w tej sprawie podpisana została dzisiaj w Urzędzie Marszałkowskim w Szczecinie. Rekultywacja realizowana jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko projektu „Szumiące trawy na składowiskach CZG R-XXI” 

Koszt całkowity projektu to 44 205 889,10 zł, a dofinansowanie wyniesie 37 310 432,71 zł.

Do końca 2015 roku wymienione składowiska zostaną zrekultywowane – na odzyskanych terenach posadzona zostanie roślinność i wytyczone ścieżki edukacyjne, a także przeprowadzone zostaną kampanie społeczno-edukacyjne w zakresie gospodarowania odpadami. 

Warto dodać, że Celowy Związek Gmin R-XXI, który w imieniu naszych gmin (Drawsko Pomorskie, Wierzchowo, Ostrowice i Złocieniec)realizuje gospodarkę utylizacji odpadów w dniu 27 lutego 2014 roku w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie podpisał aneks do umowy projektu pn. „Budowa Regionalnego Zakładu Gospodarowania Odpadami w Słajsinie, gmina Nowogard”. Aneks zwiększa kwotę dofinansowania na realizację projektu do kwoty 79 649 019,16 zł tj. o kwotę 10 247 371,85 zł. Zakres rzeczowy, na który uzyskano zwiększenie kwoty dofinansowania obejmuje doposażenie linii sortowniczych Regionalnego Zakładu Gospodarowania Odpadami w Słajsinie do funkcji rozsortowania i doczyszczania frakcji opakowaniowej zebranej selektywnie i mix.

Jak informuje R-XXI jest to kolejny krok do uzyskania maksymalnej pomocy z Unii Europejskiej na budowę i wyposażenie Regionalnego Zakładu Gospodarowania Odpadami w Słajsinie. W październiku 2013 roku CZG R-XXI uzyskał już zgodę na wykorzystanie oszczędności projektu w kwocie brutto 9 714 202,64 zł na ładowarkę, rozdrabniarkę wielkogabarytów, linię doczyszczania odseparowanych metali, rozrywarkę do worków na linii nr 1, osłony przeciw rozwiewaniu odpadów i zsypy z ramp, odpływ ze zbiornika ewaporacyjno-chłonnego i wyposażenie PSZOK/SPO. Uzyskanie dodatkowego dofinansowania w wysokości 10 247 371,85 zł stwarza możliwość inwestycji w doposażenie linii w sortery balistyczne i optyczne, co zdecydowanie zwiększy wskaźniki odzysku na instalacji.

 

Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej