Kierowco, przygotowałeś się na zimę? Czy Twoje auto ma odpowiednie opony zimowe?

  • Napisane przez  Artykuł powstał we współpracy z Allegro
Fot. pixabay.com, Сергей Потапов Fot. pixabay.com, Сергей Потапов

Większość doświadczonych kierowców doskonale wie, kiedy zmienić opony zimowe. Dlaczego tak się jednak dzieje, że zmieniamy je w ostatniej chwili, a w warsztatach samochodowych tworzą się kolejki ?

Nie wiesz jakie opony zimowe wybrać ?

To oprócz braku czasu chyba najczęstsza przyczyna, z której powodu zwlekamy z zakupem opon. Kierowca wybierając opony musi wziąć pod uwagę wiele parametrów. Dobrze dobrane opony zimowe to nie tylko bezpieczeństwo podróżujących, ale również poprawa ekonomiki jazdy i lepszych osiągów pojazdu.

Podstawowe kryteria  - rozmiar opon

Zanim rozpoczniemy poszukiwania musimy wiedzieć jaki rozmiar opony najlepszy jest do naszego auta. Tu najlepiej stosować się do zaleceń producenta. Te najłatwiej znaleźć w książce serwisowej producenta. Jeśli aktualnie nie posiadamy książki, wielu producentów udostępnia możliwość pobrania książki ze swojej strony.

Fragment strony pobierania instrukcji marki FORD

Fragment strony pobierania instrukcji marki FORD

Fragment strony pobierania instrukcji marki FORD

Bardzo łatwo w instrukcji znajdziemy pasujące rozmiary opon. Pozostaje nam rozszyfrowanie znaczenia poszczególnych symboli i cyfr.

Dla przykładu

195/55 R 16

  • Pierwsza liczba oznacza szerokość opony w milimetrach
  • Druga wartość oznacza profil
  • Symbol R oznacza, że jest to opona Radialna
  • Trzecia cyfra oznacza średnicę felgi

W tym momencie możemy rozpocząć poszukiwania. Tu możesz przejść bezpośrednio do serwisu Allegro z propozycją opon zimowych o odpowiedniej dla Twojego auta średnicy:

Oczywiście podlinkowane zostały tylko najpopularniejsze średnice opon. Jeśli Twoje auto wymaga innego rozmiaru łatwo to możesz zmienić w kryteriach wyszukiwania bezpośrednio na stronie.

Indeks nośności i indeks prędkości

Przeglądając opony naszą uwagę zwrócą jeszcze inne znaki oprócz wyżej opisanych

Możemy np. zobaczyć 195/55 R 16 91 H

Co oznaczają pozostałe znaki?

Indeks nośności

Wartość 91 jest bardzo ważna i oznacza indeks nośności, czyli dopuszczalne maksymalne obciążenie pojedynczej opony. 91 oznacza 670 kg na jedną oponę. W naszym dowodzie rejestracyjnym znajdziemy informację o maksymalnej masie całkowitej pojazdu. Mnożąc ilość opon w aucie i maksymalne obciążenie na jedną oponę otrzymujemy wartość, która musi byś wyższa od maksymalnej wagi samochodu.

Indeks prędkości

To kolejny ważny parametr, który określa oponę. Oznacza on maksymalną dopuszczalną prędkość z jaką może poruszać się pojazd przy maksymalnym obciążeniu określonym indeksem nośności. Warto wskazać, że dla opon zimowych nie może być on niższy niż Q, czyli 160 km./h – określają to przepisy. Wartość H oznacza 210 km/h

Pozostałe wartości poszczególnych indeksów nośności i prędkości możesz sprawdzić na tej stronie

Warto jeszcze spojrzeć na takie parametry jak opór toczenia, hałas zewnętrzny, czy przyczepność na mokrej nawierzchni. Te parametry wpłyną na komfort, bezpieczeństwo i ekonomię jazdy.

Dodatkowe informacje

  • ISSUU:
    Intermarche Drawsko
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto