Intermarche Drawsko


Nowy czy używany – na jaki laptop się zdecydować?

  • Napisane przez  rnew.pl
Nowy czy używany – na jaki laptop się zdecydować?

Kiedy decydujemy się na zakup laptopa, pojawia się dylemat: zainwestować i kupić nowy sprzęt czy zaryzykować i odkupić używany? Nowy laptop to bardzo duży wydatek jednorazowy, z kolei laptop używany może okazać się niezbyt sprawny. Oba warianty mają swoje zalety i wady. Który laptop wybrać?

Laptop prosto ze sklepu

Laptop, który przywieźliśmy od domu prosto ze sklepu lub z poczty to przede wszystkim przez nikogo nieużywany sprzęt. Zapach nowości, brak żadnej konfiguracji, ustawień, nietknięty procesor i minimum dwuletnia gwarancja producenta – te cechy skutecznie kuszą wiele osób, którym potrzebny jest komputer mobilny. Niestety w parze z chęciami często nie idzie przeznaczony budżet. Nie oszukujmy się – dobry nowy komputer przenośny to wydatek minimum 1500 zł za podstawowy model ze średnio-niższej półki. Im większe i lepsze parametry laptopa, tym większy jej jego pułap cenowy.

Znaczenie ma też to, do czego będziemy nasz komputer używać. Cenę laptopa, przeznaczonego do użytku domowego da się jeszcze jakoś przełknąć, jednak kwota, jaką musimy zapłacić za laptop dedykowany graczom lub za profesjonalny laptop biznesowy przyprawia o zawrót głowy. Jeśli zatem nie śpimy na gotówce, warto przemyśleć kupno używanego sprzętu, który nierzadko jakością i specyfikacją przewyższa te nowe, a jest od nich nawet dwa razy tańszy.

Porządny laptop używany

Dużo osób na pytanie „Czy kupiłbyś/abyś laptopa używanego?” odpowie przecząco. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że dużo słyszy się o oszustwach, zatajonych wad i uszkodzeń sprzętu oraz możliwości kupienia zwykłego „bubla”. Rzeczywistość nie jest taka straszna – rynek laptopów używanych w Polsce ma się bardzo dobrze i zdobywa coraz większą liczbę zwolenników. Szczególną popularnością cieszą się właśnie modele biznesowe i przeznaczone do gier.

Wiele korporacji i firm, szczególnie informatycznych, bierze komputery w leasing, które wraz z końcem umowy (po dwóch-trzech latach) oddaje do firmy leasingowej i nabywa nowocześniejsze. Taki laptop poleasingowy można dostać za bezcen w stosunku do jakości: komputery dedykowane firmom są porządniejsze, wydajniejsze, o pojemniejszej i mocniejszej baterii. Jeżeli zatem zależy ci na sprzęcie, który będzie naprawdę na wysokim poziomie – Sprawdź firmę Rnew, posiadającą duży wybór laptopów poleasingowych i znajdź coś odpowiedniego dla siebie.

Nie inaczej jest z laptopami gamingowymi – wysokiej jakości laptop gamingowy to taki, który przede wszystkim ma dużą pamięć, jest szybki i posiada kartę graficzną z wyższej półki. Jego konstrukcja jest masywniejsza i solidniejsza od zwykłych laptopów „domowych”. Zużyte materiały oraz imponująca specyfikacja znacząco wpływają na cenę nowego urządzenia, którego kwoty osiągają zawrotną kwotę nawet 22 tysięcy złotych!

Decyzja dotycząca zakupu nowego laptopa najbardziej jest uzależniona od stanu naszej kieszeni. Chcąc kupić sprzęt nieużywany musisz liczyć się z tym, że to naprawdę duży wydatek jednorazowy. Alternatywą dla nowych komputerów przenośnych są te z rynku wtórnego, które wcale nie muszą być gorsze niż nowe, ale posiadają sporo niższą cenę i często lepsze parametry z wyższej półki.

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto