Jak wycenić samochód zabytkowy?

  • Napisane przez  Lancaster Insurance
Jak wycenić samochód zabytkowy?

Zakup w okazyjnej cenie „youngtimera” (stosunkowo młodego, ale już uznanego za zabytkowy pojazdu utrzymanego w swoim oryginalnym stylu) może okazać się wyjątkowo opłacalnym ulokowaniem środków, z jednoczesnym pozyskaniem samochodu do codziennej jazdy. Jak oszacować wartość pojazdu, aby na całym przedsięwzięciu nie stracić a zyskać?

Niektórzy trzymają pieniądze na lokatach, kiedy inni wolą inwestować, bo wbrew pozorom zakup samochodu zabytkowego to swego rodzaju inwestycja. Co prawda zdarzają się i tacy, którzy kupują  klasyka na własny użytek, to jednak znaczna część kupujących nabywa youngtimer’y z zamiarem ich późniejszej odsprzedaży. Jak twierdzą profesjonalni kolekcjonerzy, jeśli zakup okaże się trafny, można na nim zarobić nawet 20 proc. w skali roku. A to zdecydowanie więcej, niż zaoferuje Ci nawet najkorzystniejsza lokata.

Co wziąć pod uwagę?

Podczas zakupu youngtimer’a trzeba mieć oczy i uszy szeroko otwarte. Ustalenie wartości wskazanego pojazdu ma znaczenie nie tylko ze względu na to, ile przyjdzie nam za niego zapłacić. Mając na uwadze, że jest to lokacja środków, należy traktować go jako projekt inwestycyjny, czyli z założenia będziemy chcieli jak najwięcej na nim zarobić. Podczas wyceny bierze się pod uwagę stan techniczny, rok produkcji i przebieg. Zakup używanego samochodu zabytkowego pozostającego w niebudzącym zastrzeżeń stanie nadal jest możliwy, ale z roku na rok coraz trudniejszy. Warto też zainteresować się historią konkretnego modelu lub egzemplarza, bo czasami i ona może przełożyć się na wzrost wartości pojazdu. W razie problemów z jej ustaleniem warto porównać cenę sprzedaży uzyskaną na rynku przez jednakowe modele, wyprodukowane w podobnym czasie i możliwie o identycznym stanie technicznym.

Kwestię wyceny dobrze jest omówić również z potencjalnym ubezpieczycielem, ponieważ od ceny zakupu zależy m.in. wysokość składki ubezpieczeniowej AC. Na chwilę obecną polski rynek ubezpieczeniowy w tym zakresie pozostawia jeszcze wiele do życzenia, ale za to np. na brytyjskim rynku samochodów zabytkowych można znaleźć pakiety typu Classic car insurance, oferowane przez firmy takie jak Lancaster Insurance. Są to ubezpieczenia skrojone na miarę, które można w zależności od potrzeb modyfikować, gdzie problemu nie stanowi nawet ingerencja ludzka w stan techniczny pojazdu.

Więcej szczegółów znajdziesz na stronie https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/classic-car-insurance/.

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto