Chłopiec symbolizujący małego powstańca dostarczył biuletyn z rozkazem Dowódcy Armii Krajowej – tak się rozpoczął apel w Drawsku Pomorskim

  • Napisał 

1 sierpnia na Cmentarzu Wojennym w Drawsku Pomorskim odbyła się uroczystość z okazji 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Zanim jednak do tego doszło do prowadzącego uroczystość chłopiec przebrany w ubrania z tamtego okresu z biało-czerwoną opaską na ręce. Chłopiec symbolizował małego powstańca warszawskiego. Przekazał on na ręce kpt. Romana Szkudlarka rozkaz Dowódcy Armii Krajowej - Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” do walki z wrogiem. Kapitan od tego komunikatu rozpoczął apel.

W dalszej kolejności po słowach wstępu odegrany został hymn państwowy oraz podniesiono flagi Polski. Ks. Piotr Szczepaniuk zmówił modlitwę za powstańców. Następnie złożono okolicznościowe wiązanki oraz zapalono znicze.

W uroczystości patriotycznej udział wzięli m.in. przedstawiciele jednostek samorządowych, instytucji, służb mundurowych, kombatantów, emerytów i rencistów, mieszkańcy oraz delegacje żołnierzy z CSWL Drawsko i wojsk sojuszniczych stacjonujących na poligonie drawskim.

Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej