Trasy rowerowe województwa u nas już coraz bliżej

  • Napisane przez  Adam Cygan, inf własne oraz Urzędu Marszałkowskiego
Trasy rowerowe województwa u nas już coraz bliżej

Tylko w tym roku na Pomorzu Zachodnim powstanie 110 km wydzielonych dróg rowerowych, a 30 km istniejących tras zostanie oznakowanych. Pierwsze z inwestycji są prawie gotowe i czekają na odbiory techniczne. Projektowanie kolejnych odcinków trwa. Wszystko z niecierpliwością oraz olbrzymią ciekawością obserwują miłośnicy turystyki rowerowej bo na szlakach ich nie brakuje.

Przypomnijmy

Województwo zachodniopomorskie w 2015 roku przystąpiło do realizacji spójnej koncepcji sieci tras rowerowych. Misją projektu jest promocja turystyki rowerowej na Pomorzu Zachodnim. Głównym celem koncepcji było wyznaczenie przebiegu głównych wojewódzkich turystycznych tras rowerowych. W chwili obecnej trwa już budowa tras rowerowych w wielu miejscach naszego województwa. Również na terenie gminy powiatu drawskiego będą budowane nowe szlaki rowerowe. Ale o tym dalej.

Trasy rowerowe województwa u nas już coraz bliżej
Spotkanie konsultacyjne w marcu 2018. Fot. Adam Cygan. Podczas spotkania ustalono m.in. przebieg trasy z Drawska do Zarańska

Blue Velo (Trasa Zielonego Pogranicza)

Jeszcze w trakcie astronomicznego lata, na przełomie sierpnia i września oddany zostanie blisko 45 km odcinek trasy z Gryfina do Trzcińska. W ramach wartego blisko 7 mln zł projektu powstało 11 km nowych tras, a te już istniejące, m.in. wykonane przez Gminę Banie zostały oznakowane. Aktualnie na szlaku trwają odbiory techniczne i poprawki. Wraz z końcem wakacji otwarcia doczeka się również 2,5 km asfaltowy odcinek, którym z Dargomyśla przez las dojedziemy do Chwarszczan i tamtejszej XIII-wiecznej kaplicy Templariuszy. Pod koniec tego roku powinny się również zakończyć prace budowlanych na trasach wzdłuż Zalewu Szczecińskiego: Dąbie – Lubczyna, Lubczyna – Modrzewie oraz Czarnocin-Skoszewo. Szlak Blue Velo biegnie na Pomorzu Zachodnim od Świnoujścia przez Szczecin do Kostrzyna nad Odrą i liczy łącznie 275 km, ale dzięki współpracy regionów Polski Zachodniej, w przyszłości wzdłuż Odry będzie można pojechać aż do granicy Polsko-Czeskiej. Trasa ma bowiem docelowo liczyć nawet 1 tys. kilometrów.

Trasa Pojezierzy Zachodnich

Na przełomie września i października powinny się zakończyć wszelkie prace na trasie Siekierki – Trzcińsko, stanowiącej fragment Trasy Pojezierzy Zachodnich. Warta prawie 22 mln zł inwestycja jest w części poprowadzona po nasypach kolejowych i liczy ok. 37 km. W podobnym terminie zakończą się również prace na odcinkach Dzikowo-Barlinek (blisko 6 km) i Ińsko – Storkowo (ok. 2 km.). Cały szlak prowadzi od Siekierek nad Odrą do Białego Boru, a wraz ze swoją odnogą ze Szczecina do Ińska będzie liczył w sumie ponad 422 km. Inwestycję na swoim terenie planuje kontynuować Województwo Pomorskie.

Velo Baltica – Trasa Nadmorska

Tylko kilka tygodni dzieli Kołobrzeg od otwarcia liczącego niewiele ponad 400m, ale niezwykle ważnego odcinka rowerowego biegnącego przy ulicy Bałtyckiej. Obecnie trwają tam odbiory techniczne. Chwilę później dla turystów rowerowych zostaną udostępnione odcinki Darłówko – Wicie – Jarosławiec (7,5km) oraz Łazy – Osieki – Iwięcino (6,5km).

Stary Kolejowy Szlak

Jeszcze w tym roku powinna zostać opracowana dokumentacja dla odcinka Białogard – Złocieniec, na którym powstanie 5 km trasy rowerowej po dawnej linii kolejowej, a 57 km szlaku zostanie oznakowana (Białogard – Rąbino – Lipie – Jezierzyce oraz Połczyn Zdrój – Złocieniec).

ZZDW w Koszalinie tworzy dokumentację techniczną dla drogi rowerowej w Drawsku Pomorskim

Drawski ratusz może być zadowolony. W ramach ustaleń powstanie pełnoprawna droga rowerowa na odcinku Drawsko Pomorskie - Zarańsko (Trasa Pojezierzy Zachodnich). 19 lipca 2018 dokonano otwarcia ofert z przetargu nieograniczonego na „Opracowanie dokumentacji dla zadania pn. Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 173 polegająca na budowie drogi rowerowej na odcinku Drawsko Pomorskie - Zarańsko (Trasa Pojezierzy Zachodnich)”. Wpłynęły dwie oferty na 133 795 zł oraz 193 725 zł, a zamawiający ma przeznczonych 200 tys. zł.

Trasy rowerowe województwa u nas już coraz bliżej
Informacja z otwarcia ofert

Mapa

Poniżej prezentujemy interaktywną mapę przebiegu inwestycji

Dodatkowe informacje

  • Zabacz na mapie:
  • Film:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej