Jarmark Ogórkowy rozpogodził niebo - fotorelcja

  • Napisane przez  Aneta Olszacka
Jarmark Ogórkowy rozpogodził niebo - fotorelcja

W Kaliszu Pomorskim – stolicy ogórkowej, o której słychać już w całej Polsce ogórków zabraknąć nie może. W większej ilości pojawiły się podczas EKO-JARMARKU NAD JEZIOREM OGÓRKOWYM, który odbył się w dniach 20-21 lipca 2018 roku - przede wszystkim kiszone w dębowych beczkach, ale nie zabrakło również małosolnych i pysznej zupy ogórkowej serwowanej w „eko-wiosce ogórkowej”. Spróbować tych specjałów, a przede wszystkim wziąć udział w „pysznej” zabawie, przybyli nie tylko mieszkańcy naszej gminy, ale także turyści. Jak co roku pracownicy Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury oraz Urzędu Miejskiego w Kaliszu Pomorskim dołożyli wszelkich starań, by impreza była niezapomnianym wydarzeniem. Przedsięwzięcie, które było jednym z założonych działań projektu „KALISZ POMORSKI – BLIŻEJ NATURY”, było dofinansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie (www.wfos.szczecin.pl), a także otrzymało wsparcie wielu sponsorów – w tym: Nadleśnictwa Kalisz Pomorski, Banku Spółdzielczego w Kaliszu Pomorskim, Starostwa Powiatowego w Drawsku Pomorskim, Firmy E-CHO z Choszczna, Firmy GOODVALLEY, firmy ATF z Mirosławca, sklepu z firmową odzieżą Adidas, Wrangler z Choszczna. Wszystkim firmom, instytucjom i osobom, które w jakikolwiek sposób wspierały imprezę, w imieniu Organizatorów składamy serdeczne podziękowania.

Przygotowania do naszego jarmarku utrudniała deszczowa pogoda. Po dwóch dniach solidnych opadów, w przeddzień Eko-Jarmarku nad Jeziorem Ogórkowym niebo się rozpogodziło, a dwa dni imprezy minęły w gorących promieniach lipcowego słońca. Koncerty i dobra zabawa uczestników rozpędziły ciemne chmury.

Piątkowe popołudnie rozpoczęło się prezentacją spektaklu ekologicznego dla dzieci pt. „Baron Smog”, po którym odbyły się znakomite i żywiołowe koncerty zespołów: OFFENSYWA, SZAFA GRA, PROJEKT HUBAS i gwiazdy wieczoru – UNIVERSE.

Sobotnie popołudnie rozpoczęło się góralskim akcentem grupy CIARDASIE z partnerskiego miasta Bukowiny Tatrzańskiej, a także występami laureatów tegorocznego Regionalnego Festiwalu Piosenki Przyrodniczej. Publiczność serdecznie przyjęła koncert familijny JOSZKA BRODY Z RODZINĄ oraz koncert zespołu NOWATOR. Na zakończenie zobaczyliśmy fantastyczny koncert zespołu ŁZY.

Na Jarmarku nad Jeziorem Ogórkowym nie mogło zabraknąć ceremonii topienia i wyławiana beczek z ogórkami. Od wielu lat funkcję „SZAMBELANÓW OGÓRKOWYCH” sprawują p. Zbigniew Magiera, p. Edward Bejnarowicz, p. Wiesław Kulbacki i znakomicie się sprawdzają w tej roli. Tym razem ceremonia poprzedzona była widowiskiem z elementami ekologicznymi. Samo widowisko było śmieszne i miało na celu rozbawić publiczność i zwrócić uwagę na kilka aspektów ochrony środowiska. Tematem przewodnim był kosmos i „Gwiezdne wojny”, a akcja rozgrywała się w dalekiej przyszłości. Jak zawsze, nie tylko w opowieściach pojawiają się czarne charaktery, ale nie brakuje też osób, które stoją na straży ekologicznych upraw i ochrony gatunków zagrożonych. Tak też było z ekologicznym ogórkiem, który miał być zniszczony przez załogę „Lorda Wiadera” wypełniającego rozkazy Bobita. Na szczęście na planecie Ziemia, w miejscowości Kalisz Pomorski wylądowała również ekipa „Kapitana Szybkiego”, która stoczyła zaciętą walkę o ekologiczną uprawę, a także przy wsparciu Gandalfa, jego Asystentki Bronki oraz załogi Szambelanów, uratowała ekologiczne uprawy, zadbała o ochronę i zwiększenie ilości ostatniego uprawianego metodą ekologiczną ogórka. Dzięki temu po zakończonym happeningu ceremonia wyławiania i zatapiania beczek z ogórkami doszła do skutku, a publiczność mogła skosztować jeziorowego ogórka kiszonego.

Osoby występujące w widowisku wykazały się dużą kreatywnością oraz dużym dystansem do siebie. Wszystkim im serdecznie dziękujemy za udział w widowisku i poświęcenie swojego czasu podczas przygotowań i prób.

Jak zawsze spora część publiczności spędzała swój czas w „EKO-WIOSCE OGÓRKOWEJ” i korzystała z jej atrakcji. Można było pogościć się w „chacie sołtysa”, skosztować zupy ogórkowej wziąć udział w eko-warsztatach, działaniach fabryki ogórkowej, loterii fantowej, obejrzeć wstawę „PRZYRODA CHRONIONA – W ARTYSTYCZNYM OKU OBIEKTYWU” oraz wiele innych ciekawostek. Tym razem jedną z atrakcji była również „LEŚNA OSADA” zorganizowana przez nadleśnictwa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Pile, gdzie zrealizowano wiele działań edukacyjnych, wystaw, a także IV Regionalny Konkurs Drwali RDLP w Pile, który odbył się w sobotę i cieszył się dużym zainteresowaniem.

Tradycyjnie w sobotnie przedpołudnie odbył się Powiatowy Turniej Piłki Siatkowej im. Pamięci Andrzeja Hypkiego, który prowadziła Pani Renata Effenberg-Nawrot Prezes Kaliskiego Stowarzyszenia Tenisa Ziemnego „MASTERS”.

Po długich rozgrywkach klasyfikacja wyglądała następująco:

  • I miejsce drużyna „ALSTARS” - kapitan Piotr Pacześny,
  • II miejsce drużyna „ Czarni” - kapitan Sebastian Stateczny,
  • III miejsce drużyna „ Błękitni” - kapitan Grzegorz Furman

Dwudniowa loteria fantowa w tym roku pozwoliła zebrać rekordową sumę w wysokości 4.705,00 złotych (sprzedano 941 losów), która jak co roku, została przekazana na potrzeby TPD Koło Przyjaciół Dzieci z Niepełną Sprawnością Ruchową w Kaliszu Pomorskim. Do dyspozycji Koła został także przekazany zysk ze sprzedaży artykułów w „chacie sołtysa”. Można tam było kupić kawę, herbatę, ciasto lub słoiki z przetworami przygotowane przez podopiecznych Dziennego Domu Senior+. Łączny dochód z tej sprzedaży wyniósł 1657,50 zł.

Po raz drugi zorganizowany został konkurs „PŁYWAJ PO JEZIORZE OGÓRKOWYM WEHIKUŁEM ODLOTOWYM”. Ekipy, które zgłosiły pływające jednostki, by wziąć udział w rywalizacji, były niezwykle barwne i wykazały się nadzwyczajną pomysłowością w wymyśleniu konstrukcji pojazdu, strojów, doboru muzyki i zaprezentowania się przed licznie zgromadzoną publicznością. Komisja powołana do wyłonienia zwycięzców zdecydowała, że I miejsce zajęła drużyna kapitana Mariusza Drzewieckiego na sprzęcie pływającym „WIKINGÓREK”, która otrzymała nagrodę w wysokości 4.000,00 złotych. II miejsce i nagrodę w wysokości 2 500,00 otrzymała drużyna z wehikułu „KRÓLOWA OGÓRKOWA” której kapitanem była Agata Mazur-Misiura. III miejsce wywalczyli konstruktorzy „OGÓRASKA” z Drawna z kapitanem Edwinem Stefańskim na czele, do których powędrowała nagroda w wysokości 1.500,00 złotych.

Po raz pierwszy zorganizowana została Eko-Jarmarkowa Gra Smartfonowa wymyślona i przygotowana przez pracowników Biblioteki Publicznej w Kaliszu Pomorskim. W trakcie gry zgłoszone drużyny miały w jak najszybszym czasie pokonać wyznaczoną trasę, rozwiązując zagadki związane z imprezą, Kaliszem Pomorskim i mijanymi ciekawostkami otaczającej przyrody. Zwycięzcy otrzymali nagrody pieniężne. Drużyna CZARNE PTAKI zajęła I miejsce i otrzymała bon o wartości 500 zł, drużyna CWANIACY zajęła II miejsce i otrzymała bon 300 zł, a drużyna DORSZE zajęła III miejsce i otrzymała bon 200 zł.  

Jarmark przebiegł w radosnej atmosferze, a o imprezie Polska usłyszała m.in. w newsie, który pojawił się w programie „Teleexpress”. Bawmy się zatem dalej, wymyślając kolejne ogórkowe zabawy, by promować nasz region. Dziękujemy wszystkim darczyńcom za wsparcie, uczestnikom za wspaniała zabawę i zapraszamy do udziału i współpracy za rok!

Jarmark Ogórkowy rozpogodził niebo
Jarmark Ogórkowy rozpogodził niebo

Intermarche Drawsko

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto