Dobra lokata bankowa, czyli jaka?

  • Napisane przez  extralokaty.pl
Dobra lokata bankowa, czyli jaka?

Wśród części Polaków pokutuje przekonanie, że najbezpieczniejszym miejscem dla oszczędności jest skarpeta w szafie. Sytuacji nie polepszają mało atrakcyjne warunki lokat, stanowiących jedną z alternatyw dla domowego oszczędzania. Niskie oprocentowanie zniechęca do zakładania krótkoterminowych lokat, a te, które oferują wyższe odsetki, niestety wymagają zamrożenia kapitału nawet na kilka lat. Zatem, czy warto założyć lokatę? Na co zwrócić uwagę? Oto kilka rad.

Niemal każda lokata jest lepsza, niż przetrzymywanie gotówki w domu. Umieszczając kapitał w banku nie ma ryzyka straty pieniędzy w wyniku kradzieży, czy np. pożaru. Nawet jeśli bank będzie ofiarą „zdarzenia losowego” to depozyty są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. A z zasady rzeczy jakikolwiek zysk jest lepszy niż brak zysku. Co zatem wziąć pod uwagę, aby lokata była możliwie najbardziej opłacalna?

Na długo czy na krótko?

W zależności od tego na ile czasu jesteś w stanie rozstać się ze swoimi pieniędzmi, możesz szukać lokat długo- (powyżej 1 roku) lub krótkoterminowych (od 1 dnia do 1 roku). Jeśli zależy ci na spokoju i wiesz, że nie będziesz potrzebował odłożonej gotówki, weź pod uwagę lokatę długoterminową. Lokaty krótkoterminowe sprawdzą się, jeśli zależy ci na lepszej dostępności zaoszczędzonej gotówki. Dają również większą kontrolę – jeśli koniunktura finansowa się zmieni, zareagujesz szybciej niż w przypadku lokat długoterminowych.

Rodzaj i wysokość oprocentowania

Oprocentowanie lokaty to istotny czynnik wpływający na nasz potencjalny zysk. Obecnie większość banków proponuje średnio 2% odsetek, jednak co jakiś czas pojawiają się ciekawsze produkty. Banki oferują przy tym różne rodzaje oprocentowania – stałe, progresywne i uzależnione od stóp procentowych. W przypadku oprocentowania stałego, mamy zagwarantowany taki sam zysk, przez cały czas trwania lokaty. Może być to zarówno wadą, co zaletą – jeśli ogólne stopy spadną, będziemy na plusie. Jednak jeśli wzrosną, my stracimy możliwość większego zysku, gdyż trwającej lokaty zwykle nie opłaca się zrywać. Warto pamiętać, że również czas trwania lokaty ma wpływ na oprocentowanie. Im jest on krótszy, tym mniejszy procent i zysk z depozytu.

Drobny szczegół – kapitalizacja

Szukając atrakcyjnej lokaty wielu nie zwraca uwagi na częstotliwość dopisywania odsetek do kapitału czyli kapitalizację. A jest ona równie istotna jak oprocentowanie. Wyobraź sobie, że masz 50000 zł oszczędności kapitalizowanych co miesiąc. W tym czasie wypracowały dla ciebie 200 zł, które na koniec miesiąca zostaną dopisane do kapitału. W następnym miesiącu kwota, od której będą naliczane odsetki wyniesie już 50200 zł. Wynika z tego, że im częściej depozyt będzie kapitalizowany, tym większy będzie zysk z lokaty.

Zerwanie lokaty bez konsekwencji

Jedyną stałą rzeczą w życiu jest zmiana. Każdemu mogą zdarzyć się trudne, nieprzewidziane sytuacje. Dlatego, wybierając lokatę dobrze jest sprawdzić, jakie będą konsekwencje wcześniejszego jej zerwania. O ile zwykle nie ma problemu z samym zakończeniem lokaty, o tyle najczęściej łączy się to z całkowitą lub częściową utratą odsetek. Planując założenie lokaty warto mieć to na uwadze i wybrać taki czas jej trwania, który zapewni maksymalny zysk przy możliwości szybkiego odzyskania kapitału.

Lokata bankowa jest produktem, który ma swoje wady i zalety. Jest jedną z bezpieczniejszych opcji inwestowania, co niestety przekłada się na niższe zyski. Nadal jednak lepiej jest odłożyć oszczędności na nisko oprocentowaną lokatę, niż pozwolić aby inflacja powoli zmniejszała ich moc nabywczą. Więcej o lokatach bankowych można dowiedzieć się: http://extralokaty.pl/.Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto