Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

„Lekcje Szkolnej Historii”- spektakl „Klepsydry”

  • Napisane przez  UM Kalisz

Tegoroczny, już szósty z kolei spektakl plenerowy na rozpoczęcie sezonu letniego w wykonaniu licealnej grupy teatralnej „Klepsydra”, przypomniał metody i treści nauczania jakie stosowano ponad pół wieku temu, czyli tuż po utworzeniu pierwszej w Kaliszu Pomorskim szkoły średniej obchodzącej właśnie jubileusz 70-lecia. Spektakl wyreżyserowała Joanna Mączkowska, scenariusz napisał Bogumił Kurylczyk.

Oto lekcję języka rosyjskiego prowadzi w zastępstwie chorego nauczyciela szkolny woźny z miotłą w ręku. W niedogrzanej klasie uczniowie kurczą się z zimna, ale woźny zamiast dołożyć węgla do kaflowych pieców poleca młodzieży rozgrzewać się w tańcu. Oczywiście tańcu ideologicznie poprawnym, więc nie  tangu czy walcu, lecz rosyjskim kazaczoku. Następnie, na lekcji języka polskiego, nauczycielka wyjaśnia młodzieży charakter uczuć, jakie łączyły niegdysiejszego bohatera generała Karola Świerczewskiego z szeregowymi żołnierzami.

W części trzeciej spektaklu widzowie przenieśli się w czasie na lekcję religii prowadzoną w czasach stalinowskich. Panujący wówczas kult jednostki wymagał od uczniów ślepej wiary w przywódców partii jako „wiodącej siły narodu”. Stąd oddawano im cześć niemal boską, wieszając w każdej klasie portrety Józefa Stalina oraz jego polskich satelitów. Wykład o wielkości „wodza postępowej ludzkości” przerywa nagła wizyta szkolnej higienistki, która wyrywkowo sprawdza uczniom włosy na obecność powszechnej wówczas wszawicy. Leczono ją tak, że uczeń posiadający wszy musiał obciąć włosy na tzw. zero.

Starsi mieszkańcy Kalisza Pomorskiego, których nie zabrakło na spektaklu  śmiali się z tych scen razem z młodzieżą. Oni akurat faktycznie przeżyli i tę prowadzącą donikąd indoktrynację, i tę biedę niedogrzanych klas, i nieszczęście wszawicy, dlatego wiedzą najlepiej, że prawdę historii trzeba przypominać gdyż jest ona najlepszą nauczycielką życia.

Za konsekwentne nawiązywanie do faktów z dziejów Kalisza Pomorskiego w spektaklach „Klepsydry” podziękował Joannie Mączkowskiej, Bogumiłowi Kurylczykowi  i aktorom dyrektor  kaliskiego Liceum-  Maciej Rydzewski, wręczając twórcom spektaklu bukiety kwiatów, a młodzieży słodkie upominki.

Spektakl pt. „Lekcje szkolnej historii” powstał w ramach projektu „Nasza Mała Ojczyzna” finansowanego przez Gminę Kalisz Pomorski, a realizowanego przez działające przy kaliskim Liceum Stowarzyszenie „Jesteśmy Razem”.

Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej