Być zwyciężonym i nie ulec to zwycięstwo, czyli obóz szkoleniowo-kondycyjny dla uczniów klas wojskowych

  • Napisane przez  mjr Maciej WIŚNIEWSKI
Foto: st. sierż. Rafał WIŚNIEWSKI Foto: st. sierż. Rafał WIŚNIEWSKI

W dniach 04-08 czerwca w 2 Brygadzie Zmechanizowanej Legionów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Złocieńcu odbył się obóz szkoleniowo-kondycyjny dla uczniów klas wojskowych z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. gen. Andersa w Złocieńcu (ZSP ANDERS).

Podobnie jak w poprzednich latach, przez cały rok szkolny 2017/18 uczniowie klas mundurowych z ZSP ANDERS na mocy Planu współpracy z 2 Brygadą Zmechanizowaną oraz na podstawie Porozumienia o współpracy, realizowali szereg przedsięwzięć przygotowujących do wielkiego wydarzenia, jakim jest obóz szkoleniowo-kondycyjny. To cykliczne już wydarzenie organizowane jest pod koniec roku szkolnego, kiedy to uczestnicy – uczniowie zostają przywiezieni do złocienieckich koszar, gdzie przy merytorycznym wsparciu instruktorów – żołnierzy, uczniowie samodzielnie organizują sobie obozowisko, rozbijają namioty wojskowe i ustalają służby dyżurne. Następnie, jak co roku ma miejsce ceremonia otwarcia podczas, której Dowódca Brygady w zastępstwie podpułkownik Radosław STACHOWIAK, Dyrektor ZSP ANDERS - Pani Beata Miszewska-Kozłowska w asyście Starosty Drawskiego – Stanisława KUCZYŃSKIEGO oraz Wicestarosty Jacka KOZŁOWSKIEGO dokonali oficjalnego rozpoczęcia obozu. Później już tylko instruktarze bhp, ochrony środowiska i przeciwpożarowy, po to by na tydzień stać się częścią żołnierskiej społeczności złocienieckiej brygady. Żyć według ustalonego porządku dnia, spożywać posiłki na stołówce żołnierskiej oraz przestrzegać dyscypliny wojskowej. To wszystko wraz z zajęciami z musztry, taktyki, strzelania i wychowania fizycznego pozwoliło uczniom posmakować żołnierskiego rzemiosła.


W czwartek przeprowadzono egzaminy teoretyczne i praktyczne, w ramach których podsumowano edukację wojskową w mijającym roku szkolnym. Pamiątkowe certyfikaty zostaną wręczone uczniom przez Dowódcę Brygady podczas ceremonii zakończenia roku szkolnego 22 czerwca. Takie „prawdziwe i fachowe podejście” do nauczania klas wojskowych pozwala na przeprowadzenie efektywnej selekcji w rezultacie której, co roku spora grupa ochotników po zakończeniu edukacji decyduje się na rozpoczęcie służby wojskowej.

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto