Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w SP nr 1 w Złocieńcu

  • Napisane przez  Renata Juszkiewicz-Boral
Fot. Katarzyna Herman Fot. Katarzyna Herman

"(...) Jest tylko jedna taka świata strona gdzie coś, co nie istnieje wciąż o pomstę woła (...)" Jacek Kaczmarski "Katyń"

 

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Upamiętnia on rocznicę opublikowania przez Niemcy w 1943 roku informacji o odkryciu w Katyniu pod Smoleńskiem w Rosji, masowych grobów oficerów Wojska Polskiego, zamordowanych przez NKWD w 1940 roku.

Wiosną 1940 roku NKWD wymordowało z motywów politycznych blisko 22 tysiące obywateli polskich wziętych do niewoli po agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939. Byli wśród nich oficerowie Wojska Polskiego - wybitni dowódcy i stratedzy, policjanci, urzędnicy, uczeni, profesorowie wyższych uczelni, artyści, lekarze, nauczyciele, prawnicy. Stanowili elitę narodu, jego potencjał obronny, intelektualny i twórczy. Jeńcy ginęli od strzału w tył głowy. Ofiary dokonanej zbrodni były pogrzebane w zbiorowych mogiłach w Katyniu, Charkowie oraz Miednoje. Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 roku.

 

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w SP nr 1 w Złocieńcu

W hołdzie ofiarom zbrodni katyńskiej uczniowie klas VII i oddziałów gimnazjalnych Szkoły Podstawowej nr 1 w Złocieńcu uczestniczyli w apelu upamiętniającym 78 rocznicę tej tragedii. W piątkowe przedpołudnie przy Dębie Pamięci zapłonęły znicze. Uczniowie wsłuchali się w piosenkę Jacka Kaczmarskiego "Katyń", usłyszeli o zbrodni 1940 roku i historii drzewa, które zostało posadzone na pamiątkę majora Jerzego Sylwina Bujalskiego w ramach akcji "Katyń - ocalić od zapomnienia..." Czym jest dziś dla nas Katyń? To przede wszystkim obowiązek pamięci o ludziach, którzy za niezłomną wierność Polsce zapłacili życiem.

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w SP nr 1 w Złocieńcu
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto