Uzależnienie od Internetu. Młodzież też może uczyć

  • Napisane przez  SP
Uzależnienie od Internetu. Młodzież też może uczyć

W dniach od 5 do 9 lutego 2018 r. młodzież Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Drawsku Pom. przeszkoliła wszystkich uczniów klas trzecich oddziałów gimnazjalnych ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Drawsku Pomorskim w zakresie uzależnień od sieci internetowej oraz cyberprzemocy. Akcja została przeprowadzona w ramach współpracy między szkołami.
Prelekcję z wykorzystaniem multimediów przygotowała Marlena Otłowska, opiekunka Samorządu Uczniowskiego w Liceum. Prelekcję przygotowano zgodnie z kuratoryjnymi priorytetami i zaplanowanymi zadaniami Samorządu na bieżący rok, dotyczącymi bezpiecznego korzystania młodzieży szkolnej z urządzeń mobilnych oraz profilaktyki edukacji w cyfrowej rzeczywistości. W prezentacji wykorzystano materiały z konferencji „Dzieci i młodzież w sieci”, przygotowanej przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Wyższej Szkoły Humanistycznej Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Szczecinie, a także treści dostępne w specjalistycznej prasie i Internecie.


Na wyznaczonych lekcjach nauczycielka wraz z grupą uczniów, Dominiką Ostrowską, Sarą Kaczmarek, Martą Przybysz, Kacprem Soroko i Wiktorem Papisem, spotkała się z gimnazjalistami, by omówić ważne zagadnienia cyberprzemocy i cybernałogów. Licealiści podzielili się swoją wiedzą oraz złymi i dobrymi doświadczeniami w korzystaniu z sieci internetowej. Zwrócili uwagę na takie zagrożenia internetowe jak niebezpieczne treści, np. pornografia, rasizm, zażywanie narkotyków, skrajne odchudzanie oraz niebezpieczne kontakty i działania. Akcent położono także na coraz bardziej powszechną agresję w sieci i metody obrony przed nią, a także na skutki uzależnienia od Facebooka, przyczyny tego zjawiska, zasady bezpiecznego korzystania z portali społecznościowych i zalecenia, jak się bronić przed siecioholizmem w postaci „FACEBOOKOWEJ KURACJI ODWYKOWEJ”.
Po wysłuchaniu prezentacji licealiści i gimnazjaliści mieli okazję podzielić się swoimi refleksjami i dotychczasowymi doświadczeniami jako młodzi cybernauci – już bardziej świadomi zagrożeń we współczesnym świecie.
Członkowie Samorządu Uczniowskiego z drawskiego Liceum wraz z Dyrektorem składają serdeczne podziękowania Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Drawsku Pomorskim Małgorzacie Zawile, za umożliwienie ćwiczenia przez młodzież umiejętności występowania przed audytorium oraz realizacji zaplanowanych zadań Samorządu.

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto