Wyścig po pozycje – dlaczego akurat Google?

  • Napisane przez  weblider.pl
Wyścig po pozycje – dlaczego akurat Google?

Zdecydowana większość osób, która kiedykolwiek choć raz miała możliwość używania Internetu, wyszukiwanie treści w nim będzie kojarzyć z wyszukiwarką Google. Jest to gigant, o którym słyszymy w różnych kontekstach niemal przez cały czas, nawet w serwisach informacyjnych z całego świata. Jeśli decydujemy się na pozycjonowanie swojej strony internetowej, to mamy na myśli przede wszystkim wyszukiwarkę Google. Dlaczego właściwie się tak dzieje? Jak to się stało, że Google dla dużej części ludzkości stało się niemal synonimem słowa wyszukiwarka, czy wręcz Internet? Jak to możliwe, że wyszukiwarka internetowa jest jednocześnie flagowym produktem jednej z największych i najbardziej wpływowych korporacji na kuli ziemskiej?

Na starcie

Budowa potęgi rozpoczęła się w 1996 roku, a stali za nią dwaj studenci Uniwersytetu Stanforda – Larry Page i SergeyBrin. Jak często bywało z początkami obecnych rynkowych potentatów, także Google było na starcie swej historii jedynie studenckim projektem. Twórcy postawili przed sobą zadanie skatalogowania wszystkich możliwych do odnalezienia w Internecie zasobów i udostępnienie ich w łatwy sposób użytkownikom. Do tego ogromu danych, jakie miała udostępniać wyszukiwarka, nawiązuje też jej nazwa, ponieważ googol to liczba 10 do potęgi 100, czyli 10 i 100 zer. Projekt w szybkim tempie rozrastał się, zyskał inwestora, dokładającego do biznesu milionowe sumy, a w 1998r. stał się już spółką Google Inc. Dzięki prostocie i skuteczności wyszukiwarka zyskiwała coraz większą popularność, która zaczęła przekładać się także na zyski, gdyż udostępniona została nowa forma reklamy w niej – w wynikach wyszukiwania. Obecnie znamy ją jako Google AdWords i przynosi ona miliardy zysków każdego roku.

Pozycja giganta

Obecnie Google ma niemal 80% udziału na rynku wyszukiwarek internetowych. W Polsce wynosi on prawie 100%. To mówi samo za siebie, nie jest konieczne przytaczanie żadnych kolejnych liczb i sum. Mając świadomość ogromu wpływu Internetu i urządzeń z dostępem do sieci na każdy element naszego życia, można sobie wyobrazić, jak dochodowy jest to interes. Wraz z rosnącym przychodem i pozycją, firma musiała zacząć myśleć również o ekspansji i inwestycjach. To tutaj należy szukać przyczyny niemal synonimicznego kojarzenia Google z Internetem i wszystkim tym, co nowoczesne technologicznie i mobilne. Jeśli chcesz obejrzeć w Internecie film, zapewne korzystasz z serwisu YouTube – ten należy do Google od 2006 roku. Sprawdzasz swoje położenie na mapie – używasz Google Maps, zakładasz maila – prawdopodobne, że będzie to również google’owy Gmail, masz smartfona z systemem Android – to także własność Google. Oprócz dochodów z samej reklamy uwydatnia się tutaj obrana przez koncern polityka i sposób na rozwój firmy. Zarządzający przedsiębiorstwem chcą, abyśmy, korzystając z jakiegokolwiek urządzenia z dostępem do Internetu, nieważne czy to tradycyjny komputer stacjonarny, smartfon, telewizor, czy nowinki jak zegarek lub lodówka, byli skazani na produkty Google. Jak każdy z nas może zapewne stwierdzić, świetnie im się to udaje, ponieważ posiadając smartfona, komputer, a tym bardziej pracując przed komputerem oraz posiadając własną firmę, praktycznie nie da się spędzić dnia, nie widząc charakterystycznego kolorowego logo internetowego tytana.
Nic więc dziwnego, że gdy zależy Ci na widoczności w Internecie, tak naprawdę zależy Ci przede wszystkim na widoczności w Google. Wybierając pozycjonowanie swojej strony internetowej albo reklamę Google AdWords, należałoby wybrać firmę, która doskonale zna oczekiwania i realia, obowiązujące w tak uzależnionej od Google sieci internetowej. Warto wybrać więc fachowców i oficjalnego partnera Google – agencję interaktywną Web Lider.

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto