Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Lekcja o Kaliszu Pomorskim

  • Napisane przez  ZSP Klaisz Pomorski
Lekcja o Kaliszu Pomorskim

Historycznych tajemnic Kalisza Pomorskiego rozwiązano już siedem. Która jest najważniejsza? Od której zacząć ich streszczenie? Taką podróż „ekspresem po tajemnicach” odbyli 17.listopada uczniowie klasy I b z kaliskiego Liceum. Było to możliwe, gdyż tę skondensowaną lekcję lokalnej historii poprowadzili wspólnie: Bogumił Kurylczyk i Joanna Mączkowska, którzy wraz z licealistami kolejnych roczników od pięciu lat realizują program „Moja Mała Ojczyzna”, a w nim odkrywają kolejne dotąd nieznane fakty z dziejów miasta publikowane następnie na portalu www.liceum.kalisz.pl w dziale „Nasz przewodnik”.

Lekcja o Kaliszu Pomorskim


- Zacznijmy od spojrzenia na herb Kalisza Pomorskiego widoczny z okien Czerwonej Szkoły na fasadzie Ratusza. Przedstawia on orła chwytającego zająca , ale bynajmniej nie stanowi on sceny polowania. W heraldyce zając symbolizuje spryt czyli mądrość, a orzeł siłę. Razem ta para, pozostająca na herbowym wizerunku w zgodzie, jest metaforą siły rozumu, rozwinięciem łacińskiej maksymy: „plus ratio quam vis” tłumaczonej na język polski jako „rozum zwycięża siłę” – opowiadał prelegent. Dodał również, że tak wymowny herb, zamieszczony także na uczniowskich tarczach, dodaje skrzydeł w działaniach, gdyż przypomina o tym, co w nich najważniejsze.

Lekcja o Kaliszu Pomorskim


Uczniowie wysłuchali z zaciekawieniem kolejnych opowieści o kole szlifierskim, czyli Schleifstein, na którym szlifowano najpierw nożyce, a potem ludzkie charaktery. O powstaniu czterech miejskich jezior z jednego wielkiego, jakie otaczało osadę Calis i zamek piastowskiego rycerza Janusza Kenstela wzmiankowanego w dokumentach już w 1290 r. O wielkim pożarze miasta w 1771 r. i dzwonie dziękczynnym na kościelnej wieży, jaki ufundowali mieszczanie królowi Prus – Fryderykowi II Wielkiemu za przekazanie 80 tys. talarów na odbudowę domów. O powstaniu Czerwonej Szkoły i jej niezwykłej historii.
Na zakończenie uczniowie podziękowali za lekcję na temat kaliskich tajemnic. Stwierdzili, że wiedza płynąca z naszej lokalnej historii jest fascynująca i czekają na kolejną oraz następne niezwykłe odkrycia.

Lekcja o Kaliszu Pomorskim
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej