Intermarche Drawsko


Tak Kalisz Pomorski świętował rocznicę odzyskania niepodległości

  • Napisane przez  Praca zbiorowa
Fot. Various Artists Fot. Various Artists

10 listopada 2017 r. mieszkańcy Kalisza Pomorskiego świętowali 99 rocznicę odzyskania niepodległości. Uroczystości rozpoczęły się w Kościele parafialnym pw. Matki Bożej Królowej Polski w Kaliszu Pomorskim, gdzie odbyła się Msza Święta w intencji Ojczyzny celebrowana przez ks. Andrzeja Popiołka. W Kościele zaprezentowane zostały również prace plastyczne o tematyce patriotycznej wykonane przez dzieci ze Szkoły Podstawowej w Pomierzynie.
Mszę uświetniła obecność pocztów sztandarowych lokalnych szkół, a także uczniów klas pierwszych i drugich o profilu wojskowym i policyjnym z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kaliszu Pomorskim, którzy zgodnie z ceremoniałem w pełnym umundurowaniu wojskowym krokiem defiladowym przybyli na uroczystość.


Nastepnie klasy mundurowe wraz z władzami miasta: Burmistrzem Kalisza Pomorskiego – Michałem Hypkim, Zastepcą Burmistrza - Tomaszem Kołtunem oraz przedstawicielem władz Powiatu Drawskiego - Januszem Garbaczem i przybyłymi delegacjami z lokalnych instytucji i stowarzyszeń, przemarszem udali sie pod pomnik poświęcony „Tym, którzy przywracali polskość tej ziemi“. Po odśpiewaniu hymnu Polski, przy dźwiekach werbla, uroczyście złożono kwiaty w podziękowaniu za wolność naszej Ojczyzny i ku pamięci wszystkim tym, którzy walczyli i poświęcili życie, by bronić polskości. Warto wspomnieć, że uczniowie Szkoly Podstawowej w Kaliszu Pomorskim i Szkoły Podstawowej w Pomierzynie tradycyjnie przygotowali piekne kokardy narodowe (tj. rozetki w biało-czerwonych barwach), które wpinali uczestnikom podczas obchodów Święta Niepodległości.
Po oficjalnych uroczystościach kolejnym punktem programu był zorganizowany przez Ośrodek Kultury i Bibliotekę Publiczną wernisaż wystawy „Poczet Królów Polskich“. W Galerii Pałacowej zaprezentowane zostaly prace przygotowane przez uczestników pracowni artystycznej prowadzonej przez pana Michała Heppnera w złocienieckiej filii - PDDS Ośrodka Rehabilitacyjno-Kulturalnego w Drawsku Pomorskim.
Wernisaż poprzedzony został patriotycznym programem artystycznym wykonanym przez uczniów Szkoły Podstawowej w Pomierzynie przy akompaniamencie pana Antoniego Gadziny.
Wieczorem licealiści z grupy teatralnej „Klepsydra”, prowadzonej przez nauczycielkę języka polskiego i reżysera - Joannę Mączkowską przy współpracy z panem Bogumiłem Kurylczykiem, autorem scenariusza, zaprezentowali mieszkańcom Kalisza Pomorskiego w sali widowiskowej Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury spektakl „Wspomnienie o pierwszomajowym pochodzie”, oparty na wydarzeniach z historii miasta po drugiej wojnie światowej. Ważnym elementem spektaklu była wiązanka pieśni patriotycznych w wykonaniu młodzieży licealnej.
Występ zakończony pięknie odśpiewaną przez wykonawców oraz publiczność „Rotą” zrobił na widzach duże wrażenie i był powodem do wzruszenia. W ten sposób cała lokalna społeczność wspólnie mogła obchodzić Święto Niepodległości w gościnnych murach Ośrodka Kultury.
Z pewnością można stwierdzić, że patriotyzm i szacunek dla narodowej tradycji są ciągle żywe wśród młodzieży, co jest również w dużym stopniu zasługą wychowawców i nauczycieli. Wszystkim, którzy włączyli się w przygotowania obchodów Święta Niepodległości składamy serdeczne podziękowania.

Intermarche Drawsko

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto