Kiedy sadzić krzewy i drzewa? Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych w Drawsku Pomorskim podpowiada

  • Napisane przez  DSI we współpracy ze Szkółką Drzew i Krzewów Ozdobnych w Drawsku Pomorskim
Widok ze Szkółki Drzew i Krzewów Ozdobnych w Drawsku Pomorskim przy ul. Złocienieckiej 28 Widok ze Szkółki Drzew i Krzewów Ozdobnych w Drawsku Pomorskim przy ul. Złocienieckiej 28

Kiedy i jak sadzić krzewy ozdobne i drzewa? Co zrobić, aby nie popełnić błędu i narazić się na koszty i stratę czasu? O to wszystko zapytaliśmy Władysława Wyrzykowskiego, ojca właścicielki Szkółki Drzew i Krzewów Ozdobnych w Drawsku Pomorskim przy ul. Złocienieckiej 28, z którego to pasji wzięła ona początek.

Kiedy i jak posadzić krzew lub drzewko?

To oczywiście wynika z charakterystyki poszczególnych gatunków roślin. Generalnie drzewa i krzewy sadzimy wiosną lub jesienią – mówi Władysław Wyrzykowski. Ale terminy te dotyczą przede wszystkim roślin z odkrytym systemem korzeniowym. Przy sadzeniu roślin hodowanych w doniczkach możemy to robić prze cały sezon wegetacyjny.

Tuja szmaragd w drawskiej szkółce
Tuja szmaragd w drawskiej szkółce

Dla przykładu popularne tuje, hodowane w doniczkach, można sadzić od połowy kwietnia, aż do jesieni. Bardzo istotny jest jednak fakt, czy jesteśmy w stanie zapewnić im w gorące dni odpowiednie nawadnianie, pozwalające korzeniom przeniknąć z bryły ograniczonej do tej pory doniczką, do stałego gruntu. Ja zalecam jednak w przypadku wszystkich iglaków termin od końca sierpnia do 15 października. Dotyczy to zarówno tych hodowanych w donicach jak i tych wykopywanych z gruntu. Pozwoli im to na adaptację w nowym środowisku i odpowiednie przygotowanie do zimy i rozpoczęcie pełnej wegetacji wiosną. Pamiętajmy jednak aby nasze iglaki podlewać również zimą, wykorzystując do tego dni słoneczne z temperaturą dodatnią. W takie dni rośliny transpirują duże ilości wody a zamarznięta ziemia uniemożliwia im jej uzupełnienie. W mniejszym stopniu dotyczy to roślin starszych.

Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych w Drawsku Pomorskim 

Bardzo istotne jest też przygotowanie odpowiedniego podłoża. Większość iglaków ma dużą tolerancję na glebę, jednak najlepiej czują się w żyznej , przepuszczalnej i lekko kwaśnej. Klientom podpowiadamy, aby dołek pod roślinę był odpowiednio głębszy i szerszy niż bryła korzeniowa. Trzeba wypełnić go podłożem do iglaków lub żyzną ziemią z domieszką kwaśnego torfu. Ziemię rodzimą, wykopaną podczas sadzenia, umieszczamy zawsze na wierzchu.

Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych w Drawsku Pomorskim
Jeżeli zamierzamy wykorzystać nasze rośliny do uformowania żywopłotu, to pamiętajmy koniecznie o zachowaniu odpowiednich odległości. Zdarza się, że niedoświadczeni ogrodnicy sadzą rośliny zbyt gęsto. Odległość między roślinami wynika z efektu, jaki chcemy uzyskać. Jeśli żywopłot ma nam zapewnić ochronę przed wiatrem i zapewnić nam minimum prywatności, najpopularniejsze obecnie tuje szmaragd, powinny być sadzone w odległości 60 cm od siebie i minimum 40 cm od ogrodzenia. Przy odmianach wymagających cięcia odległości te są odpowiednio różne.
Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych w Drawsku Pomorskim
W ofercie szkółki w Drawsku Pomorskim proponujemy kilka gatunków tuj, między innymi są to Szmaragd, Aureospicata, Brabant, Danica, Globosa, Holmstrup, Hoseri,Rheingold i wiele, wiele innych.

Każdy gatunek roślin ma jednak troszkę inne wymagania. Zachęcam, aby przed zakupem i posadzeniem odwiedzić naszą szkółkę w Drawsku Pomorskim. Chętnie porozmawiamy i doradzimy, nie tylko w zakresie doboru samych roślin, ale także ich ochrony i kompozycji – podpowiada pan Władysław.

Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych w Drawsku Pomorskim

Ciekawostka: Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych w Drawsku Pomorskim przygotowała zestawienie kompozycji roślin. Kilkadziesiąt propozycji połączenia roślin pozwoli na wybranie tej dla własnego ogrodu.

A co z drzewkami owocowymi?

Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych w Drawsku Pomorskim może pochwalić się doskonałą ofertą drzewek owocowych. Klienci, którzy do nas przychodzą bardzo często spędzają godziny rozmawiając z nami o roślinach. Wiele z drzewek, które mamy w ofercie u nas owocowało, a klienci przed zakupem mogli spróbować ich owoców – uśmiecha się właściciel. Są to tylko i wyłącznie rośliny sprzedawane w donicach z w pełni wytworzonym systemem korzeniowym. Dlatego też możemy zagwarantować prawie 100% przyjęcie.

Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych w Drawsku Pomorskim
Drzewka owocowe w drawskiej szkółce. Niektóre owocowały w doniczkach

Zasady sadzenia drzew owocowych różnią się nieco od drzew i krzewów ozdobnych. Lepiej jest nas odwiedzić i zapytać o konkretną odmianę. Być może doradzimy lub odradzimy dane miejsce lub podpowiemy inne. Powodem może być wysoki poziom wody gruntowej , ciężka ziemia lub duże zagłębienie terenu gdzie drzewko będzie narażone na zastoisko mrozowe – takie miejsce źle znosiłyby np. brzoskwinie, nektaryny, morele. Należy pamiętać również, aby jeszcze przed zrzuceniem liści przez drzewa owocowe zrobić oprysk Miedzianem 50WP, a w przypadku jabłoni , 5% roztworem mocznika, który jest niedocenianym środkiem przeciwko parchowi.

Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych w Drawsku Pomorskim

Szkółka w ofercie ma wiele gatunków drzew, krzewów i roślin zarówno owocowych jak i ozdobnych. Znajdą tam Państwo popularne gatunki drzew i krzewów iglastych oraz liściastych, bylin i kwiatów jednorocznych i dwuletnich, traw ozdobnych i drzew alejowych. Warto zaznaczyć, że 90% materiału szkółkarskiego Szkółki pochodzi z własnych mateczników i jest ukorzeniana na miejscu. Możemy więc być pewni, że są one w pełni odporne na warunki klimatyczne naszej strefy. Sadzonki gatunków trudno ukorzeniających się są zaś sprowadzane z renomowanych Szkółek na południu Polski i hodowane przez przynajmniej rok na miejscu.

Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych w Drawsku Pomorskim

Szkółka w ofercie ma również trawy. Tu właściciel prezentuje pięknie szumiący miskant olbrzymi.

Pan Władysław deklaruje, że w przypadku Państwa szerokiego zainteresowania wiadomościami z branży ogrodniczej i szkółkarskiej, jest w stanie przygotowywać na naszej stronie comiesięczne przewodniki po ogrodzie.


Dane kontaktowe

Szkółka Drzew i Krzewów Ozdobnych w Drawsku Pomorskim
Właściciel prezentuje matecznik szkółki
 

Więcej zdjęć ze Szkółki Drzew i Krzewów Ozdobnych w Drawsku Pomorskim:

Intermarche Drawsko
 
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto