Advertisement
AMAZON

Marzysz o domu energooszczędnym? Zobacz co warto wiedzieć na ten temat

  • Napisane przez  domoweklimaty.pl
Marzysz o domu energooszczędnym? Zobacz co warto wiedzieć na ten temat

Obecnie coraz więcej osób korzysta z nowych technologii, które ułatwiają życie, otwierają przed każdą osobą nowe możliwości. Tak jest na pewno, gdy mamy w planach budowę domu energooszczędnego. Co warto o tym wiedzieć?

Już niedługo zresztą wszystkie domy będą tak budowane. Wyznacza to unijna Dyrektywa 2010/31/UE, zakładając, że po 2020 wszystkie budynki mają mieć wskaźnik niemal zeroenergetyczny. Dzisiaj zapotrzebowanie na energię niezbędną do ogrzewania i podgrzewania ciepłej wody użytkowej wynosi około 180 kWh/m2 , choć występują oczywiście wartości mniejsze, jak i większe. To się zmienia, bo Dyrektywa unijna to jedno, ale też zwiększa się świadomość o tym, że warto stawiać na takie rozwiązanie, które przynoszą korzyści - finansowe, jak i dla otoczenia.

Jakie jest zapotrzebowanie na energię?

Takie domy potrzebują jej nie więcej niż 70% - porównując to ze standardowym budynkiem. Trochę inaczej sytuacja przedstawia się w odniesieniu do domów niskoenergetycznych (nie więcej niż 45%) i pasywnych (30%). Budynki zeroenergetyczne, jak sama nazwa wskazuje, w ogóle nie potrzebują energii.

Jaka grubość materiałów?

Domy pasywne i energooszczędne buduje się z doskonałej jakości materiałów, cechujących się odpowiednimi współczynnikami przenikania ciepła. Ściany w takim domu mogą być budowane z bloczków betonu komórkowego, ale też z ceramiki poryzowanej. W obu budynkach stosuje się jednak innej grubości izolację termiczną - w energooszczędnym  docieplenie wynosi 20 cm, w pasywnym - 30 cm.

Gdzie ucieka najwięcej ciepła?

W domach energooszczędnych niezwykle ważne są dobrze dobrane okna, gdyż odpowiadają nawet za około 40% strat ciepła. Najczęściej ucieka ono przez mostki termiczne, ponieważ to niewystarczająco zaizolowane miejsca w budynku. Żeby zmniejszyć te straty, stosuje się trójwarstwowe szklenie, a na dwóch z trzech szyb dodaje się powłoki niskoemisyjne. Ponadto w komorach między szybami znajduje się gaz szlachetny, jak argon, gdyż zwykłe powietrze atmosferyczne tam nie wystarcza (energooszczędność w takiej sytuacji nie jest zadowalająca). Co więcej, aby jeszcze bardziej zminimalizować te straty, wykorzystuje się rolety czy zasłony z drewna.

Te, jak i wiele innych sposobów, wpływa na to, że możemy o swoim domu powiedzieć, że jest energooszczędny bądź pasywny. Warto pod tym kątem budować dom, warto też o tym pomyśleć, bo gotowe projekty domów energooszczędnych są dzisiaj dostępne jak nigdy przedtem. Zamiast czekać na nowe Dyrektywy, już dzisiaj zacznijmy myśleć o tym, jak oszczędzać energię z pożytkiem dla domowego budżetu, jak i środowiska naturalnego.

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto