Sprawni i niepełnosprawni na rzece razem. Spływ Drawą

  • Napisane przez  Urszula Bolewicz
Fot. Urszula Bolewicz Fot. Urszula Bolewicz

"Rzeka Drawa jest wąska i szeroka, płytka raz drugim razem głęboka, bystra a czasem leniwa..." i tak dokładnie było w ostatni poniedziałek (31.07. 2007 r.), gdy stowarzyszenie "Filar” z Drawska Pomorskiego zorganizowało spływ kajakowy po rzece dla 32 osób (w tym 16 niepełnosprawnych).
Trasa spływu zapowiadała się niezwykle emocjonująco z uwagi na duże rozlewiska i wysoki stan wody. Odcinek Rzęśnica- Drawsko, którym płynęliśmy był bezpieczny i spokojny na tyle, że podjęliśmy wyzwanie. Tym bardziej, że złapanie pięknego dnia bez ulewy i burz ostatnio graniczyło z cudem. Kajakarzy czekała wiec niezwykła przygoda w jednym z piękniejszych miejsc pojezierza. Rzeka w okolicy Rzęśnicy, gdzie rozpoczęliśmy spływ mocno meandruje. Jej brzegi przeradzają się w wysokie skarpy z dużą ilością skupisk roślinności wodnej, drzew oraz trzcinowiskami zwężającymi lustro wody.

Mijając dopływ Kokny rzeka znów się zmienia: znikają wodorosty, nurt przyspiesza, a konary drzew i zwalone pnie urozmaicały czas na wodzie. Po krótkim postoju w Dalewie rzeka zaczęła wić się coraz bardziej, zaczęły się pojawiać drobne przeszkody, na szczęście niezbyt trudne do pokonania. Po obu stronach brzegu rzeki mijaliśmy zalane przez ostatnie silne deszcze pola i łąki. Wysoki stan wody nie pozwolił na przepłyniecie pod mostkiem w okolicy Łąkowej, kajaki trzeba było przenieść. Bardzo podobała nam się okolica przed samym miastem, która ukazuje przed oczami płynących wiatraki, wieżę kościelną i pierwsze zabudowania. Dalej na lewym brzegu mijaliśmy Pamiątkowy Kamień Papieski. Spływ skończyliśmy przed mostem w Parku Chopina skąd przetransportowaliśmy się do przystani Skiff SLALOM. Tam czekało na nas ognisko i relaks nad jeziorem. Rzeka zaskoczyła nas tylko w jednym miejscu, już w Drawsku, za mostem koło szkoły podstawowej silny nurt przewrócił kilka kajaków, dzięki sprawnej akcji opiekunów i ratownika ekipy szybko wyszły na brzeg.
Impreza miała na celu propagowanie kajakarstwa, zdrowego stylu życia oraz turystyki, szczególnie wśród osób niepełnosprawnych intelektualnie. Spływ był okazją do pokazania im piękna naszego regionu i rzeki Drawy wraz z krajobrazem Pojezierza Drawskiego.
Realizowane przez stowarzyszenie "FILAR" zadanie publiczne pt." Ochrona i promocja zdrowia w zakresie profilaktyki zdrowotnej mieszkańców miasta i gminy Drawsko Pomorskie" dofinansowane zostało przez Burmistrza Drawska Pomorskiego.

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto