Foto z Jarmarku Ogórkowego w Kaliszu Pomorskim

  • Napisane przez  Aneta Olszacka
Foto z Jarmarku Ogórkowego w Kaliszu Pomorskim

Bardzo słoneczny dzień towarzyszył tegorocznej imprezie „EKO-JARMARK NAD JEZIOREM OGÓRKOWYM”, która odbyła się w Kaliszu Pomorskim dnia 15 lipca 2017 r. Tegoroczny festyn rozpoczął się Powiatowym Turniejem Piłki Siatkowej o Puchar Burmistrza Kalisza Pomorskiego. Zawodnicy już w godzinach porannych wykazali się zaciętością i gotowością do sportowej rywalizacji. Tym razem najlepszymi drużynami okazali się:

  • ALSTARS kapitan Piotr Pacześny,
  • Błękitni I kapitan Roman Koprucha,
  • Samorząd Mieszkańców Nr 5 kapitan Sebastian Stateczny,
  • Błękitni II kapitan Grzegorz Furman

Koleją okazją do rywalizacji była pierwsza edycja niezwykle barwnego konkursu pod hasłem „Pływaj po jeziorze ogórkowym wehikułem odlotowym”. Do konkursu zgłosiło się pięć drużyn. Jednostki pływające były oceniane przez komisję według kryteriów określonych w regulaminie.

  • I miejsce OGÓRTANIK - kapitan Maria Preca,
  • I miejsce TURBO BECZKA - kapitan Radosław Samek,
  • II miejsce JEDNOSTKA PŁYWAJĄCA - kapitan Henryk Romaniuk,
  • III miejsce KORNISZONKI - kapitan Konrad Starobrzański,
  • wyróżnienie JEDNOSTKA PŁYWAJĄCA - kapitan Filip Chwiłkowski

Każda z drużyn prezentujących się na zgłoszonych jednostkach pływających otrzymała wiele zasłużonych braw, puchary i nagrody finansowe.
Jak zawsze w „wiosce ogórkowej” publiczność i goście jarmarku witani byli w „chacie sołtysa”. Tegoroczna wioska wzbogacona również była działaniami o charakterze ekologicznym, bowiem podczas Eko-Jarmarku nad Jeziorem Ogórkowym prowadzona była akcja edukacyjna w ramach projektu „Kulturalno-artystyczny ruch ekologiczny 2017” dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie. W ramach projektu na scenie odbył się ekologiczny spektakl dla dzieci pt. „Szukając zielonej planety”, a także koncert promujący piosenkę ekologiczną i przyrodniczą w wykonaniu Małgorzaty i Bartłomieja Michalczyków z udziałem dzieci z Ośrodka Kultury w Kaliszu Pomorskim: Magdaleny Sztobryń, Martyny Frańczak i Filipa Wiśniewskiego. Ponadto w „Eko-wiosce ogórkowej” uczestnicy festynu mogli wziąć udział w eko-warsztatach, podczas których można było wykonać koszyczek z wikliny papierowej, leśne zwierzątka z szyszek, a także wspólną makietę z materiałów ekologicznych. Publiczność, jak co roku dopytywała o „ogórkowe czapeczki”, których z godziny na godzinę przybywało na kaliskim stadionie. Wiele ekologicznych zabaw animacyjnych oraz leśne ciekawostki oferowali również pracownicy Nadleśnictwa Kalisz Pomorski na swoim stoisku. Eko-działania w wiosce ogórkowej prowadzili również pracownicy Drawieńskiego Ośrodka Kultury. Partnerem działań ekologicznych promującym odnawialne źródła energii była również firma ENERGA Wytwarzanie, która swoje działania realizowała z okazji 100-lecia Elektrowni w Borowie. Namiot edukacyjny z prezentowanymi makietami pokazującymi mini elektrownie - wodną, słoneczną i wiatrową cieszył się dużą popularnością zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Firma oferowała także możliwość zwiedzania elektrowni wodnej w Borowie zapewniając przewóz grup zorganizowanych z terenu imprezy.
Jak co roku podczas Jarmarku przeprowadzona została loteria fantowa ciesząca się bardzo dużym zainteresowaniem, nie tylko za sprawą wielu ciekawych nagród, a także szczytnego celu, bowiem dochód z loterii, który w tym roku wynosił 3 485 złotych, po raz kolejny przekazany został na Towarzystwo Przyjaciół Dzieci z Niepełną Sprawnością Ruchową w Kaliszu Pomorskim. Konto stowarzyszenia zasiliła także kwota zebrana ze sprzedaży ciasta oraz kawy i herbaty w „chacie sołtysa”. W tym roku było to 914 złotych.
W programie nie mogło zabraknąć ceremonii topienia i wyławiania beczek z ogórkami. Również w tym roku poprzedziło ją barwne i śmieszne widowisko zrealizowane przy udziale mieszkańców naszej gminy. Tematyka happeningu nawiązywała do bitwy morskiej. Opowieść rozpoczęła się od momentu przybycia piratów do portu. Ich przywódca przebrany za kupca zawitał do kupców-szambelanów przypominających sobie akurat ogórkowy przepis. Ci nie podejrzewając niczego nie tylko oprowadzili go po porcie i ugościli, ale także pokazali miejsce przechowywania tajnego przepisu. Niestety sprytnie wykorzystał to pirat , który wraz ze swoją bandą wykradł przepis. Porwali też jednego z szambelanów. W trakcie przeprawy na tratwie piraci zaatakowani przez rekina, wyrzucili swojego zakładnika. Na szczęście szabemlani dostrzegli, co się dzieje na oceanie i wezwali pomoc. Otrzymali ją od tajemniczej Kasandry i jej znajomego - Neptuna. Wezwani przez nich marynarze nie tylko uratowali szambelana chroniąc go przed niebezpieczeństwem ze strony rekina, ale wzięli udział w zaciętej morskiej bitwie w której pokonali piratów i odzyskali skradziony przepis. Ceremonia zatem mogła dojść do skutku, a uczestnicy Eko-Jarmarku nad jeziorem Ogórkowym mogli skosztować jeziorowego ogórka kiszonego. Na zakończenie jarmarku tuż po wręczeniu nagród w konkursie „Pływaj po jeziorze ogórkowym wehikułem odlotowym” oraz po losowaniu nagród w loterii fantowej wieczór uprzyjemniły dźwięki muzyczne proponowane przez zespół Mechanicy Shanty czyli szanty i piosenki żeglarskie. Na zakończenie zagrał młody energetyczny zespół, który jest jednym z popularniejszych w Polsce zespołów sceny ska/reggae. Zespół został bardzo pozytywnie odebrany przez publiczność, która nie tylko słuchała, ale doskonale bawiła się przy radosnych utworach. Uwagę zwracała nie tylko żywiołowość wokalisty i pozostałych członków zespołu, ale także bogate instrumentarium, w szczególności rozbudowana sekcja dęta, prezentująca się bardzo często na pierwszym planie sceny.
Składamy serdeczne podziękowania firmom/organizacjom, których zaangażowanie, współpraca, poświęcony czas, a także wsparcie finansowe i/lub rzeczowe pomogło nam w organizacji „Eko-Jarmarku nad Jeziorem Ogórkowym”: Starostwu Powiatowemu w Drawsku Pomorskim, Nadleśnictwu Kalisz Pomorski, Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie, Firmie ENERGA Wytwarzanie, Firmie E-CHO Z Choszczna, Firmie EKO FIUK z Połczyna Zdroju, Bankowi Spółdzielczemu w Kaliszu Pomorskim, Pracowni Krawieckiej „Babette-Style”, Sklepowi Wrangler Adidas z Choszczna, Drawieńskiemu Ośrodkowi Kultury, Ochotniczej Straży Pożarnej w Kaliszu Pomorskim.
Nasze wyrazy wdzięczności kierujemy również do tych mieszkańców gminy Kalisz Pomorski, którzy z niezwykłą otwartością i chęcią odpowiedzieli na naszą propozycję współpracy. Państwa wsparcie i nieoceniona pomoc jest dla nas - organizatorów niezwykle cenna. Dziękujemy w szczególności osobom zaangażowanym w przygotowanie widowiska za charyzmę, pomysłowość i dużą dawkę humoru podczas prób i występu, a także osobom zaangażowanym w organizację Turnieju Piłki Siatkowej i zawodów „Pływaj po jeziorze ogórkowym wehikułem odlotowym” za sprawne i profesjonalne przeprowadzenie zawodów.

Intermarche Drawsko

Foto z Jarmarku Ogórkowego w Kaliszu Pomorskim
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto