Inwazja smoków w Żabinku i Święto Wody V

  • Napisane przez  Starostwo Powiatowe, Marta Łapińska
Inwazja smoków w Żabinku i Święto Wody V

15 lipca br. na plaży nad jeziorem Busko w Żabinku odbyło się V Święto Wody, którego uczestnicy już po raz kolejny ścigali się na smoczych łodziach. Imprezę zorganizowała Gmina Wierzchowo. Patronem honorowym, a zarazem współorganizatorem zawodów był Starosta Drawski Stanisław Kuczyński.
Zawody rozpoczęła parada figur biorących udział w konkursie na Najładniejszego Smoka Chińskiego. Do wyścigów przystąpiło 26 załóg z całej Polski - m.in. z Gdańska, Warszawy, Iławy, czy Gryfina. Miłym zaskoczeniem był start osady z Berlina. Na imprezie nie mogło także zabraknąć reprezentacji Powiatu Drawskiego, dowodzonej przez Wicestarostę Jacka Kozłowskiego.

Wyniki:

Kategoria Mix FUN:

  • 1. Masters Canoe Club Gryfino Team
  • 2. Drakens Iława
  • 3. Gmina Złocieniec

Kategoria Mix Sport:

  • 1. Mixtape Team Sztum&Friends
  • 2. MRKS Gdańsk
  • 3. KS Przygoda Gdańsk

Kategoria OPEN:

1. Wannasea Dragons Berlin
2. Dream Team Sztum&Friends
3. Smocza Aura Gdańsk


Marta Łapińska: W tym roku rozszerzyliśmy naszą formułę o kategorię SPORT i z regionalnej imprezy zrodziło się ogólnopolskie przedsięwzięcie. Do Żabinka przyjechały najmocniejsze osady z Polski , w tym mistrzowie Polski jak również klub Spójnia Warszawa – tegoroczny mistrz Europy. Oprócz osad polskich do Żabinka zawitała osada Wanne Sea Berlin – jedna z najmocniejszych w Europie. Generalnie gościliśmy 27 osad. Całość imprezy poprowadził wicemistrz olimpijski pan Marek Łbik – patron honorowy naszego przedsięwzięcia. Kolejnym naszym gościem był Wicestarosta Drawski – pan Jacek Kozłowski – przypomnijmy, że Starosta Drawski również objął patronatem honorowym całość zawodami. Całość imprezy otworzył Wójt Gminy Wierzchowo pan Jan Szewczyk. Koordynatorem sportowym było Stowarzyszenie Amber Szczecin. Po ceremonii otwarcia tradycyjnie już odbyła się parada smoków chińskich wykonanych przez dzieci i młodzież. Smoki wzięły udział w konkursie na najładniejszego smoka chińskiego. Fundatorem nagród był Pełnomocnik Wójta do spraw rozwiązywania problemów alkoholowych pani Małgorzata Mazurkiewicz Nowak. Tegorocznymi nagrodami były kamerki GO PRO. Po smoczym konkursie rozpoczęły się wyścigi na smoczych łodziach. Rywalizacja była bardzo zacięta i wyrównana, często o wyniku przesądzała foto komórka. Mówiąc językiem kolokwialnym „na żyletki”. Po wyczerpujących biegach odbyła się ceremonia zamknięcia. Przypomnijmy, że osady ścigały się w trzech kategoriach OPEN,MIX iFUN. Po zaciętych bojach w kategorii MIX FUN zwyciężyła osada Masters Canoe Gryfino Team 1, drugie miejsce zdobyła osada Drakens Iława natomiast na trzecim miejscu uplasowała się osada Gminy Złocieniec. W kategorii MIX SPORT pierwsze miejsce zdobyła osada Mixtape Team Sztum & Friends, drugie miejsce zdobyła osada MRKS Gdańsk, zaś trzecie miejsce zdobyła osada KS Przygoda Gdańsk. W kategorii OPEN na pierwszym miejscu uplasowała się osada WannSea Dragons z Berlina, na drugim miejscu uplasowała się osada Dream Team Sztum & Friends, zaś trzecie miejsce zdobyła osada Smocza Aura Gdańsk. Miłym akcentem zawodów była zorganizowana przez Gminę Złocieniec akcja charytatywna w trakcie której sprzedawane były kaczuszki . Fundusze zebrane podczas tej akcji wesprą chorą Beatę z Nowego Worowa. Kaczuszki zostaną puszczone na rzece Wąsawie podczas Święta Drawy 29 lipca. Kolejną akcję charytatywną zorganizowała smocza brać z Drakens Iława, wspólne zdjęcie wszystkich uczestników zawodów wspomoże ich chorą koleżankę. W podziękowaniu za super zawody Marek Łbik wręczył Wójtowi Gminy Wierzchowo statuetkę Smoka. Po ceremonii zamknięcia wspólnie bawiliśmy się w trakcie zabawy. Wartym zaznaczenia jest, że na poczet organizacji ww. przedsięwzięcia otrzymaliśmy dofinansowanie w kwocie 4450 zł z programu Dzaiłaj Lokalnie Polsko – amerykańska Fundacja Wolności.
Dziękuję serdecznie wszystkim sponsorom :
Państwu Annie i Piotrowi Chojnackim – Zakład Stolarski – P&P
Pani Annie Bogdanowicz – kwiaciarnia w Wierzchowie
Staroście Drawskiemu – Panu Stanisławowi Kuczyńskiemu
Pani Zofii Gardzińskiej – Prezesowi Banku Spółdzielczego w Kaliszu Pomorskim
Panu Zenonowi Wiewióra – Dyrektorowi KPPD w Wierzchowie
Panu Romanowi Beńko – ZPH Roman Beńko
Panu Mirosławowi Szmidt – firma MS Agro
Panu Danielowi Grodzińskiemu – Nadleśniczemu Nadleśnictwa Świerczyna.

Intermarche Drawsko

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto