Jarosław Kaczyński - jaka jest jego faktyczna rola w Polsce?

Jarosław Kaczyński - jaka jest jego faktyczna rola w Polsce?

Teoretycznie najważniejszą osobą w państwie jest u nas prezydent. Zazwyczaj jednak najwięcej władzy miał w historii III RP premier, pozostający szefem swojej partii. Obecnie jednak wiele osób uważa, że to prezes PiS decyduje o wszystkim w państwie, mimo iż pozostaje jedynie posłem. Jak to się stało?

- Jesteśmy oboje pomazańcami Kaczyńskiego - powiedziała o sobie i wicepremierze Mateuszu Morawieckim premier Beata Szydło we wrześniu 2016 roku. Nie było to zresztą dla nikogo wielkim zaskoczeniem. Choć oficjalnie Jarosław Kaczyński nie zajmuje żadnego państwowego stanowiska, to jednak często przyjmuje zagranicznych liderów podczas wizyt w Polsce i to z nim ministrowie ustalają najważniejsze decyzje.

Skąd więc ta siła prezesa PiS? Na pewno po części z autorytetu, którym cieszy się wewnątrz swojej partii. PiS stworzył w 2001 roku i od tej pory poprowadził partię do wielu sukcesów, ale i wielu porażek. Po tych porażkach wielu ważnych w partii ludzi opuszczało Kaczyńskiego i próbowało sił w innych partiach. Tak było z niegdyś bardzo wpływowym Ludwikiem Dornem, ale też Markiem Jurkiem, Jackiem Kurskim czy Zbigniewem Ziobrą. Jednak wszyscy oni ponosili porażki poza PiS. Niektórym Jarosław Kaczyński pozwolił do partii wrócić, innym nie. Ale na pewno pomogło to zbudować mit, że kariera na prawicy jest właściwie niemożliwa poza Prawem i Sprawiedliwością.

Ale siła Kaczyńskiego bierze się też z tego, że jest z pewnością bardzo sprawnym politykiem. Jego zwolennicy uważają, że to wybitny polityczny strateg, jego krytycy - że jego sukces opiera się na manipulacjach oraz zasadzie "dziel i rządź". Jednak jedni, i drudzy muszą przyznać, że jego sukces w wyborach parlamentarnych w 2015 roku był bardzo spektakularny. Po raz pierwszy w historii III RP komitet wyborczy zdobył w Sejmie większość. Nikt nie ma też wątpliwości, że to Jarosław Kaczyński zdecydował o wystawieniu Andrzeja Dudy na kandydata na prezydenta RP. Szef PiS jest więc w tej chwili na szczycie swojej politycznej kariery, przez co wiele osób sądzi, że to właśnie on podejmuje kluczowe decyzje w Polsce.

Intermarche Drawsko

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto