Kalisz Pomorski zebrał ponad 25 tysięcy na 25 Finał WOŚP

  • Napisane przez  Aneta Olszacka

„Wszyscy jesteśmy Orkiestrą” – takie hasło przewinęło się nie jeden raz na portalach społecznościach  podczas 25 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy czyli 15 stycznia 2017 r. I tak też wszyscy czuliśmy tego dnia. Dobra energia i uśmiech towarzyszyły zarówno dzieciom, młodzieży, dorosłym i osobom starszym.  Pierwsze  brzmienia tej Orkiestry w Kaliszu Pomorskim można było usłyszeć już kilka tygodni wcześniej.  Jak co roku założeniem kaliskopomorskiego SZTABU zajmowała się dyrekcja miejscowego gimnazjum. Tuż po rejestracji sztabu, nastąpił czas zgłaszania się wolontariuszy. I tym razem chętnych nie brakowało – do kwestowania zapisało się aż 100 osób, z których większość to młodzież z kaliskich szkół.  Program na WOŚP również przygotowywany był jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia. Jeszcze przed Nowym Rokiem rozpoczęła się akcja promocyjna, zbieranie gadżetów na licytację i przygotowanie dekoracji w ośrodku kultury. W końcu nadszedł dzień, kiedy nadesłane zostały gadżety z głównego sztabu WOŚP. Kiedy fanty do licytacji zaczęły się piętrzyć, ukończone zostały elementy dekoracyjne sali przygotowywanej na finał, a gimnazjaliści z radością i zapałem składali orkiestrowe puszki dla wolontariuszy, pozytywna energia zaczęła się unosić, co uruchamiało kolejne osoby do działania. Wszystko kręciło się, niczym na karuzeli z tegorocznych „orkiestrowych”  plakatów – tempo ogromne, świat wirujący wokół, a jednak dla wszystkich była to przyjemność i dobra zabawa. Dlaczego? Bo po prostu lubimy pomagać, czujemy się potrzebni i każdego dnia dostrzegamy efekty tej ogólnopolskiej akcji.   

W niedzielę 15 stycznia 2017 r. w sali widowiskowej Ośrodka Kultury w Kaliszu Pomorskim mogliśmy przekonać się, jak wielką i zgraną jesteśmy „orkiestrą”. Zagraliśmy wspólnie – sztab, młodsi i starsi artyści, rodzice, publiczność, lokalne grupy społeczne i stowarzyszenia, instytucje, firmy i osoby prywatne… I nie ważne „kto grał na jakim instrumencie” w tym naszym wspólnym działaniu, ważny był cel: tematem przewodnim Jubileuszowej 25 edycji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy było ratowanie życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz  zapewnienie godnej opieki medycznej seniorom.

Po południu, kiedy pierwsi wolontariusze zaczęli rozliczać swoje puszki, sala widowiskowa wypełniła się po brzegi w oczekiwaniu na przygotowane występy artystyczne oraz  licytacje, do których w tym roku znakomicie zagrzewał Kuba Samson Biegniewski. 

Przez całe popołudnie można było skosztować grochówki i czerwonego barszczu przygotowanego przez strażaków oraz  słodkości przygotowanych przez rodziców uczniów gimnazjum. Kaliskie Koło Diabetyków jak zawsze proponowało badanie poziomu cukru we krwi, a młodzieżowa grupa medyczna z Zespołu Szkół Ponadgimanzjalnych służyła konsultacjami oraz zaprezentowała w kilku przygotowanych scenkach swoje umiejętności udzielania pierwszej pomocy. 

Wszyscy młodsi i starsi artyści z niecierpliwością oczekiwali na swój występ. Publiczność natomiast przygotowując się do kolejnych licytacji nagradzała występy wielkimi brawami.  Program artystyczny rozpoczęła kolędami i pastorałkami dziecięca grupa wokalna WESOŁA GROMADA. Grupa taneczna DEBIUCIK zaprezentowała 3 układy taneczne: „Polka komputerowa”, „Zamieszanie w kurniku” oraz „Rozbójnicy Alibaby”. Usłyszeliśmy również kolędy i pastorałki w wykonaniu pani Grażyny Kowalskiej, pana Bronisława Drozda i grup wokalnych „My Emeryci i Violki Kibolki”. Grupa taneczna DEBIUT zaprezentowała układy: „Gra w kolory” oraz „Babcia tańczy rock and roll’a”, a  grupa taneczna SIGMA zatańczyła układ pt. „Koszmarny sen”. Swoje umiejętności wokalne zaprezentowała Ola Grous - solistka grupy teatralnej „Klepsydra” z LO. Energetyczny występ przygotowała grupa Zumba Fitness. Z wielkim zaciekawieniem obejrzeliśmy neonowy pokaz grupy Teatru Ognia „UGNIS”. Program artystyczny zakończył mocnymi brzmieniami zespół DYSTRAKTOR z liceum. 

W 2017 roku Kalisz Pomorski zebrał dla WOŚP 25 819,17 zł (to ponad 3 tys. więcej niż w roku ubiegłym). 

Przypomnimy, że Kalisz Pomorski gra z WOŚP od 17 lat. Pierwsze próby włączenia się w „orkiestrowe” granie sięgają 2000 roku – wtedy udało się zebrać kwotę 1463 zł. W kolejnym 2001 roku, kiedy przy Gimnazjum w Kaliszu Pomorskim po raz pierwszy założony został sztab – zebrano kwotę 7358,83 zł. 

Z każdym rokiem dzięki wielkim sercom naszych mieszkańców zbieraliśmy coraz więcej pieniędzy.  Przez te 17 lat zebraliśmy na rzecz WOŚP ponad 220 000 złotych. Z wielką dumą informujemy, jak wielkie serca mają mieszkańcy naszej gminy. Pokazaliście nie raz, że można na Was liczyć nie tylko podczas WOŚP, ale przy każdej akcji charytatywnej.  

Spędziliśmy to popołudnie w naprawdę gorącej atmosferze, wspólnie z mieszkańcami świętując jubileusz!  Dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli za przekazane fanty, udział w licytacjach, wypełnianie skarbonek i  poświęcony czas,  by być z nami w tym dniu. Dziękujemy wolontariuszom i wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowania. Wspaniale, że Wam się chce działać! To dzięki Wam wszystkim Owsiakowa orkiestra w Kaliszu Pomorskim zagrała tak głośno! 

 

Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej