Szpitale Polskie doradzają - 10 skutecznych sposobów na zdobycie i utrzymanie zdrowej i szczupłej sylwetki

  • Napisane przez  Paulina Pielorz
Fot. Robert pixabay.com Fot. Robert pixabay.com

Początek roku to dla wielu idealna pora, by rozpocząć walkę o zdrową, szczupłą sylwetkę.

Sięgamy po rady związane z dietą, ćwiczeniami, obiecujemy sobie, że wytrzymamy. Bywa różnie, gdyż nie jest łatwo zmienić codzienne przyzwyczajenia, zrezygnować z ulubionych przekąsek, czy podjąć się aktywności fizycznej, która do tej pory była sporadyczna bądź żadna.

Jeśli chcecie wyglądać i czuć się zdrowo oraz bez skrępowania zrzucić wiosną zimową kurtkę - poniżej znajduje się kilka wskazówek, do których warto się zastosować.

1. Spraw, by dieta stała się Twoim nowym stylem życia, a nie chwilowym wyzwaniem

Największym grzechem odchudzania jest krótkoterminowe podejście „jak schudnę, wreszcie jem to ciastko”. Tak nakręcamy efekt jojo. Ważna jest świadomość, dlaczego pragniemy zrzucić zbędne kilogramy i jak to się przełoży na nasze zdrowie.

2. Dbaj o różnorodność diety

Pamiętaj, że Twój organizm potrzebuje jedzenia różnego rodzaju, a zróżnicowanie diety będzie korzystne zarówno dla twojego zdrowia, jak i wyglądu. Talerz powinien być kolorowy i dostarczać wartości odżywczych odpowiednio skomponowanych do Twojego stylu życia (od 1500 – 2500 kalorii), natomiast zawsze pamiętaj o świeżych warzywach, które dodatkowo wzmacniają odporność. Im więcej rożnych produktów w Twojej diecie, tym bardziej ją polubisz.

3. Cierpliwość i wiara w sukces

Nie należy oczekiwać, że schudniesz 5 kilo w dwa tygodnie! Dyscyplina i konsekwencja gwarantują rezultaty. Waż się raz w tygodniu, mierz raz w miesiącu.

4. Zachowaj ostrożność podczas gotowania

Pamiętaj, że każda przyprawa, olej i dodatkowy składnik może zwiększyć ilość kalorii posiłku. Np. jedna łyżka oleju ma 90 kalorii! Dlatego warto piec bez tłuszczu, bądź smażyć na teflonowej bądź grillowej patelni.

5. Ostrożnie z płynnymi kaloriami

Niektórzy ludzie stosują bardzo restrykcyjną dietę, ale piją soki owocowe bogate w kalorie i cukier. Uważaj na nie i pamiętaj, by pić odpowiednią ilość wody. Woda jest niezbędna dla twojego ogólnego zdrowia i do nawadniania się podczas ćwiczeń. Aby urozmaicić sobie smak wody dodaj cytryny, a dodatkowo zyskasz porcję witaminy C i przyśpieszysz metabolizm

6. Odpowiednio dobieraj proporcje posiłków

Zwykle dla utrzymania prawidłowej masy ciała (czyli nie redukowanie ani nie przybieranie) wymagana jest następująca proporcja: 20–30 % białka 50–65 % węglowodanów 15–25 % tłuszczów. Jeżeli chcemy schudnąć, zmniejszamy ilość węglowodanów i tłuszczów na rzecz białka. Oczywiście rozsądnie i indywidulanie – nie według internetowej diety.  Wszystkie makroelementy są niezbędne i ważne jest, by spożywać je w odpowiednich proporcjach.

7. Dopasuj dietę do Twoich potrzeb

Bardzo restrykcyjna dieta sprawi, że cały będzie doskwierało Ci uczucie głodu i  nie jest to długoterminowe rozwiązanie. Planując dietę proponujemy rozważność - spróbuj wybierać jedzenie kreatywnie i realistycznie. Oceń, czy masz pracę siedzącą, jaka jest Twoja aktywność fizyczna.

8.Rusz się

Aktywność fizyczna jest nieodłącznym elementem zdobywania upragnionej figury. Schudniemy bez ćwiczeń, natomiast nasze wówczas możemy się rozczarować tzw. ‘zwisami’. Wybierz formę ruchu, która sprawia Ci największą radość: bieganie, skakanka, ćwiczenia na siłowni, a może taniec? Sport wpływa korzystnie na nasz organizm, a przede wszystkim uwalnia hormony szczęścia – endorfiny.

9. Zadbaj o Wsparcie

A może partner czy przyjaciel/przyjaciółka są równie mocno zmotywowani do zmiany w życiu? Jest o wiele łatwiej podjąć się wezwania jeżeli nie jesteśmy w nim sami. Poza tym, warto wprowadzić zasady zdrowego odżywania dla wszystkich domowników, aby nie szykować kilku odmiennych posiłków i co najważniejsze… nie widzieć potraw, które uwielbiamy, a nie są wskazane.

10. Nie pomijaj posiłków

Nie przybierasz na wadze, gdy zjadasz obiad. Przybierasz na wadze, gdy przyjmujesz więcej kalorii niż potrzebujesz. Gdy nie jesz, metabolizm zwalnia i w Twoim organizmie może zacząć odkładać się tłuszcz

Zmiana nawyków żywieniowych i regularne ćwiczenia są jedynym skutecznym sposobem na pozyskanie szczupłej zdrowej sylwetki. Jeśli dodatkowo wykażesz się wytrwałością i determinacją, to wiosną będziesz spoglądać na siebie w lustrze z uśmiechem. Ważnym aspektem tych zmian jest ogólna poprawa kondycji organizmu, a jak wiemy – zdrowie jest najważniejsze.

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto