W poniedziałek rozpoczną się manewry Bison Drawsko 2017

  • Napisane przez  mjr Michał Romańczuk
Fot. Profil FB ćwiczeń Fot. Profil FB ćwiczeń

Ponad 4000 żołnierzy z sześciu państw weźmie udział w rozpoczynającym się 16 stycznia sojuszniczym ćwiczeniu taktycznym z wojskami pk. Bison Drawsko 2017. Na poligonie w Drawsku Pomorskiem pojawią się m.in. czołgi Leopard i PT-91, kołowe transportery opancerzone Boxer i Rosomak, pojazdy rozpoznawcze Fennek, sprzęt przeciwlotniczy, śmigłowce Mi-24 oraz samoloty Su-22 i F-16.

W poniedziałek rozpoczną się manewry Bison Drawsko 2017
Logo ćwiczeń Bison Drawsko 2017

Organizatorem ćwiczenia jest Dowództwo Wojsk Lądowych Królestwa Niderlandów, natomiast pierwszoplanowym ćwiczącym będą pododdziały holenderskiej 43 Brygady Zmechanizowanej. Kierownikiem ćwiczenia będzie dowódca tej jednostki, generał brygady Jan Swillens.

Pierwsze transporty ze sprzętem i żołnierzami dotarły już do Polski. W Drawsku pojawią się również wydzielone siły i środki z Niemiec, Kanady, Estonii oraz Stanów Zjednoczonych. Wspólnie z nimi szkolić się będzie ponad 500 polskich żołnierzy: przede wszystkim z 12 Brygady Zmechanizowanej, wyposażonych m.in. w transportery Rosomak. W skład polskiego komponentu wejdzie także kompania czołgów PT-91 Twardy z 9 Brygady Kawalerii Pancernej, pododdziały przeciwlotnicze z 4 i 15 Pułku Przeciwlotniczego, a także żołnierze i śmigłowce z 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych i 25 Brygady Kawalerii Powietrznej. W zabezpieczeniu realizacji zadań pododdziałów lądowych wezmą również udział samoloty Su-22 z 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego oraz F-16 z 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego. Obecni będą też żołnierze z kieleckiego Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych i z Centralnej Grupy Działań Psychologicznych z Bydgoszczy.

Wojsko na rampie
Wojsko na rampie

Ćwiczenie Bison Drawsko 2017 zakończy się w drugiej połowie lutego br. Na 15 lutego organizatorzy zaplanowali dzień dostojnych gości, w którym będą mogli uczestniczyć akredytowani przedstawiciele mediów. Szczegóły dotyczące akredytacji zostaną przesłane w osobnym komunikacie.

 

Wojsko w drodze do Drawska Pomorskiego
Wojsko w drodze do Drawska Pomorskiego

Intermarche Drawsko

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto