Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Żołnierze NATO zakończyli Steadfast Jazz 2013

 • Napisane przez  Janusz Gołąb
Fot. Janusz Gołąb Fot. Janusz Gołąb

Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko Pomorskie, Polska – 8 listopada zakończyło się największe w tym roku ćwiczenie „Steadfast Jazz”, które rozgrywało się w różnych częściach Europy, w tym na Łotwie, w Polsce i na Morzu Bałtyckim. Celem ćwiczenia była certyfikacja elementów dowodzenia Siłami Odpowiedzi NATO i potwierdzenie ich gotowości do przejęcia dowodzenia tymi siłami w roku 2014. 

„Głównym przesłaniem tego ćwiczenia było upewnienie się, że nasze siły szybkiego reagowania, Siły Odpowiedzi NATO, są gotowe do obrony każdego z sojuszników; do przerzutu i zwalczania zagrożenia w dowolnym miejscu” – powiedział Sekretarz Generalny NATO Anders Fogh Rasmussen. Siły Odpowiedzi NATO (NATO Responce Forces – NRF) to wielonarodowe siły o wysokiej gotowości dysponujące najnowszą technologią, mogące działać, jako komponent na lądzie, morzu, w powietrzu i prowadzić operacje specjalne, będąc w gotowości do szybkiego przerzutu w dowolne miejsce zależnie od potrzeb. Przez dziewięć dni ćwiczyło w sumie około 6000 żołnierzy w różnych częściach Europy, podczas największych połączonych ćwiczeń Sojuszu od 2006 roku.

„Certyfikacja kwatery głównej NRF była kluczowym krokiem na drodze budowania i uzyskania zdolności przez siły NATO do współdziałania i uzyskania połączoności i interoperacyjności” – powiedział Dowódca Dowództwa Sił Połączonych Brunssum generał Hans-Lothar Domrose. „To ćwiczenie stanowi wyzwanie dla personelu NATO w sytuacjach złożonego zagrożenia cyberatakiem, zbrodni wojennych, zakłóceń w funkcjonowaniu logistyki, zagrożeń społeczności cywilnych i innych utrudnień, które mogą wystąpić w czasie przyszłych operacji” – dodał.

Cały personel dowództwa zmierzył się z tymi problemami, przerzutem wojsk NATO drogą lądową, powietrzną i morską, sprawdzając ich możliwości współdziałania w środowisku międzynarodowym. Okręty operowały na Morzu Bałtyckim, samoloty broniły nieba nad Europą centralną, a 3000 żołnierzy wzięło udział w ćwiczeniach taktycznych z wojskami na terenie województwa zachodniopomorskiego. Pododdziały biorące udział w LIVEX dysponowały:

 • Około 350 pojazdami, w tym pojazdami opancerzonymi, kołowymi transporterami opancerzonymi, pojazdami inżynieryjnymi, ciężarówkami i samochodami innego typu;
 • Około 1000 żołnierzy piechoty zmechanizowanej z różnych krajów;
 • Batalionem chemicznym;
 • Kompanią powietrznodesantową wyposażoną w broń przeciwpancerną;
 • Kompanią inżynieryjną;
 • Kompanią rozpoznania elektronicznego;
 • 1 plutonem Żandarmerii Wojskowej;
 • Plutonem rozpoznania dalekiego zasięgu;
 • 11 okrętami nawodnymi;
 • 1 okrętem podwodnym;
 • 46 samolotami bojowymi i 11 śmigłowcami;

W ćwiczeniu „Steadfast Jazz” zaangażowanych było 28 krajów członkowskich NATO jak również Finlandia, Szwecja i Ukraina. 

 

Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej