Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

Steadfast Jazz 2013: Największe ćwiczenia NATO w Drawsku Pomorskim

  • Napisał 

Na mapie militarnej świata Drawsko Pomorskie stało się w listopadzie jednym z najważniejszych punktów. Od 3 listopada na drawskim poligonie trwały największe od lat manewry NATO.

Ćwiczenia Steadfast Jazz 2013  zaangażowały 28 krajów członkowskich NATO oraz trzy kraje partnerskie tj. Szwecję, Finlandię oraz Ukrainę. Kulminacyjną część ćwiczeń zaplanowano na 6 i 7 listopada gdzie realizowano część taktyczno-ogniowa ćwiczenia, połączona z dynamicznym pokazem dla zaproszonych gości oraz akredytowanych przedstawicieli mediów. W trakcie tych uroczystości nie zabrakło władz samorządowych z Drawska Pomorskiego.

Po raz pierwszy ćwiczenia były tak silnie prezentowane medialnie. Uruchomiono biura prasowe, przekazywano serwis prasowy, transmisje video online i skróty video.  Informacje ukazują  się we wszystkich ważnych serwisach Polskich i Zagranicznych. 

Część wydarzeń oglądali Prezydent RP Bronisław Komorowski, prezydent Łotwy Andrisem Berzinsem, sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen oraz ambasador USA w Polsce Stephen D. Mull.

W ćwiczeniach wzięło udział  6 tys. żołnierzy, w tym ok. 3 tys. z Polski. Scenariusz ćwiczenia zakłada konflikt na ograniczoną skalę. Fikcyjne państwo spoza NATO wysuwa roszczenia terytorialne wobec Estonii, po czym zajmuje część terytorium tego kraju. Rada Północnoatlantycka podejmuje decyzję o kolektywnej obronie i kieruje w rejon konfliktu Siły Odpowiedzi NATO. Ćwiczenie ma sprawdzić działanie wojsk w sytuacjach zagrożenia atakiem cybernetycznym, zbrodni wojennych i zagrożeń dla ludności cywilnej. Najważniejszym jego celem jest przeszkolenie i sprawdzenie w działaniu Sił Odpowiedzi NATO (NATO Response Force - NRF) - zaawansowanych technologicznie sił o wysokiej gotowości bojowej, składających się z komponentów: lądowego, powietrznego, morskiego i sił specjalnych, które Sojusz może w razie potrzeby szybko rozmieścić w dowolnym miejscu i w dowolnym momencie.

Ćwiczenia potrwają do soboty. Miejscem ćwiczeń są poligony i przestrzeń powietrzna Polski, państw bałtyckich oraz południowy Bałtyk, gdzie odbywa się morska część manewrów. Część dowódczo-sztabowa odbywa się w Adazi koło Rygi na Łotwie oraz w kilkunastu innych dowództwach w państwach NATO.

Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej