Znaleziono niewybuch - niemiecki granatnik przeciwpancerny Panzerfaust

  • Napisane przez  DSI na podstawie inf. Starostwa Powiatowego
Zdjęcie pochodzi ze strony http://survincity.com/. Zdjęcie pochodzi ze strony http://survincity.com/.

Ekipa ze szkoły nurkowania ANDAtek stacjonująca obecnie w budynku Liceum Ogólnokształcącego w Czaplinku odkryła podczas szkolenia w jeziorze Drawsko kolejny niemiecki granatnik przeciwpancerny Panzerfaust. Ten jest uzbrojony i może być niebezpieczny.
Starostwo Powiatowe w Drawsku Pomorskim powiadomiło o znalezisku saperów. Zgłoszenie przyjął Patrol Rozminowania Nr 4 z 2 Brygady Zmechanizowanej w Złocieńcu. Saperzy prawdopodobnie pojawią się na miejscu w najbliższy piątek, około południa.


Odkrycie odbyło się podczas treningu nurkowego. Grupa postanowiła sprawdzić informację o istnieniu w jeziorze tzw. zrzutowiska broni, któą przekazał emerytowany milicjant Stanisław Zaręba z Czaplinka.
Oto jaką informację przekazał ekipie "Jeziora Tajemnic" Stanisław Zaręba:
„(…) chcę wspomnieć, że w tym samym okresie (ok. 1989 r.- przyp. Red.) wykonując obowiązki służbowe na terenie Czaplinka w okolicach (…) podczas poszukiwania topielca w jeziorze Drawsko płetwonurkowie natknęli się na liczne łuski i niewybuchy różnego rodzaju. Jak później ustaliłem w różnych rozmowach tu na (…) znajdowały się magazyny amunicji. Czy ktoś wydobywał niewybuchy z tych terenów tego mi nie wiadomo.”.
Wcześniej zanaleziono już jeden granatnik przeciwpancerny Panzerfaust w ramach tej akcji. Poniżej video z tego odkrycia.
Oprócz tego w najbliższy weekend organizatorzy akcji będą szukali Messerschmidta jeziorze Drawsko.

Znaleziono niewybuch - niemiecki granatnik przeciwpancerny Panzerfaust


Zaplanowana na sobotę i niedzielę (20 i 21 sierpnia 2016 r.) „Operacja Messerschmidt” skoncentruje się głównie na kilkumetrowym obiekcie wykrytym podczas czerwcowego sonarowania w zatoce Drahimskiej. Leży on w kompletnej ciemności na głębokości powyżej 50 metrów. Będzie to więc najgłębsze z dotychczasowych nurkowań w ramach Akcji „Jezioro Tajemnic”. Z Gdańska sprowadzony zostanie także magnetometr, którym zbadany ma zostać obszar w okolicy pomnika Jana Pawła II na Nadbrzeżu Drawskim. Jedno z doniesień wskazywało, że w tym miejscu pod warstwą kamieni i piasku może być ukryty pojazd pancerny.

Dodatkowe informacje

  • Film:
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej