Europejski Festiwal Ludzi - Polskę reprezentują mieszkańcy powiatu drawskiego

  • Napisał 
Fot. Jerzy Jaśkiewicz Fot. Jerzy Jaśkiewicz

Łotwa - REZEKNE. To właśnie w tym kraju odbywa się tegoroczny Europejski Festiwal Ludzi. Polskę reprezentują mieszkańcy powiatu drawskiego, głównie z Wierzchowa i Złocieńca.
Przypomnijmy, że w ubiegłym roku miał on miejsce w Polsce, a dokładnie w Złocieńcu. Tym razem gospodarzem jest Rezekne (Rzeżyca).

Rēzekne

Rēzekne liczy ponad 37 tys mieszkańców, głównie Rosjan (49,4%) następnie Łotyszy (43,7%). Rzeżycę zamieszkuje również niewielka społeczność polska – około 1000 osób. Jest tam polska szkoła.

Rzeżyca powstała jako osada pod nazwą Rositten, na początku XIV wieku, przy twierdzy krzyżackiej. Po sekularyzacji zakonu inflanckiego przypadła Rzeczypospolitej, do której należała później przez ponad 200 lat. Prawa miejskie otrzymała w 1773 roku.

Europejski Festiwal Ludzi - Polskę reprezentują mieszkańcy powiatu drawskiego


W 1902 roku w miejscowości urodził się Tadeusz Manteuffel - polski historyk, mediewista, żołnierz AK, twórca i pierwszy dyrektor m.in. Instytutu Historii PAN. (Wikipedia)

Europejski Festiwal Ludzi

Na EFL do Rēzekne z Polski pojechała grupa 50 osób, a biorą w nim udział przedstawiciele z szesnastu krajów. Podczas festiwalu przez cały tydzień organizowane są zajęcia i wydarzenia. Szczególnie barwnym jest parada. W Rēzekne odbyła się ona w poniedziałkowe popołudnie. Mieszkańcy Belgii Danii, Finlandii, Francji, Niemiec, Węgier, Irlandii, Włoch, Łotwy, Ukrainy, Luksemburga, Polski, Portugalii, Szkocji i Hiszpanii przemaszerowali ulicami miasta. Każda z nacji zaprezentowała się w kolorowych strojach śpiewając i grając przy tym.
We wtorek od rana trwają rozgrywki w koszykówkę, bule nad jeziorem a w centrum festiwalowym Polacy będą prezentować kuchnię polską.

Europejski Festiwal Ludzi - Polskę reprezentują mieszkańcy powiatu drawskiego
Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto