Skąd się wzięła olbrzymia śruba w OSW w Czaplinku - znamy odpowiedź

  • Napisane przez  Powiat Drawski

Ekipa akcji Jezioro Tajemnic otrzymała zapytanie od zaintrygowanych Czytelników o bardzo dużą śrubę, która leży na terenie obecnego Ośrodka Sportów Wodnych w Czaplinku. Jej rozmiary sugerują, że mogła napędzać dużą jednostkę. Dziś znamy już odpowiedź.

Jak się okazuje, nie jest to dawna historia, choć może nieco mniej znana przez młodszych mieszkańców. 

Zbigniew Januszaniec - skarbnica wiedzy

- W 1987 roku wybudowana została Szkoła Podstawowa w Czaplinku przy ul. Wałeckiej. W pierwszych latach swego istnienia szkoła ta współpracowała z Polską Żeglugą Morską w Szczecinie, która pomagała w wyposażaniu jej w meble i inny sprzęt, a także przysyłała tu dzieci swoich pracowników na kolonie letnie – wyjaśnia kompetentnie Zbigniew Januszaniec, miłośnik historii z Czaplinka. - Na pamiątkę tej współpracy czaplinecka Szkoła Podstawowa otrzymała od PŻM kotwicę okrętową (na zdj.) oraz śrubę okrętową. 

Jak dalej podaje pan Zbigniew, kotwica i śruba przez szereg lat leżały jako elementy ozdobne, a zarazem edukacyjne, na placu szkolnym przy charakterystycznym pagórku z kasztanowcami. Kotwicę i śrubę okrętową przetransportowano wiosną 2013 roku na teren przystani OSW, gdzie miały być wyeksponowane jako marynistyczne ciekawostki techniczne. 

Skąd się wzięła olbrzymia śruba w OSW w Czaplinku

Kotwicę wykorzystano przy instalowaniu tablicy pamiątkowej poświęconej powojennemu pionierowi czaplineckiego (i nie tylko czaplineckiego!) żeglarstwa – Antoniemu Tołłoczce. Na wykorzystanie śruby okrętowej nie ma na razie pomysłu. 

Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej