Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć cookies?   
ROZUMIEM

MKS Drawa ma już 70 lat. W sobotę obchody – zaproszenie

  • Napisał 

W sobotę 28 maja odbędą się wydarzenia związane z jubileuszem istnienia Miejskiego Klubu Sportowego Drawa Drawsko Pomorskie. Reprezentuje on Drawsko Pomorskie już 70 lat.

Dobra pozycja pierwszej Drawy w tabeli

Piłkarze i działacze w MKS Drawa do obchodów podchodzą z dobrą sytuacją w tabeli I drużyny. Zadowoleni mogą być również kibice. Aktualnie po meczu KS Chwaszczyno trzecioligowa Drawa zajmuje 6 miejsce w tabeli. W tym sezonie Drawa odniosła 13 zwycięstw.

Obchody i uroczystości

MKS Drawa ma już 70 lat. W sobotę obchody

28 maja na stadionie Miejskim im. Waleriana Pytla wydarzenia rozpoczną się rano. Oczywiście nie zabraknie emocji sportowych

  • 11:00 Mecz młodzików – MKS Drawa Drawsko – Olimp Złocieniec
  • 13:00 Rozpoczną się gry i zabawy dla dzieci
  • 16:00 Mecz III ligi - MKS Drawa Drawsko – GKS Przodkowo
  • 18:00 Mecz pokoleń – Drawa’77 & Przyjaciele
  • 20:00 Zakończenie

Harmonogram czasowy to oczywiście wielki skrót wydarzeń. Warto wspomnieć, że podczas meczu pokoleń na płycie boiska zobaczymy wielu ludzi związanych teraz i przed laty z Drawskiem i klubem. W trakcie imprezy nie zabraknie konkursów dla dzieci. Będzie katering i muzyka w wykonaniu DJ VALDI. Wręczone zostaną odznaczenia dla sportowców, działaczy i trenerów. 

Powstanie monografia

MKS Drawa ma już 70 lat. W sobotę obchody

Jednym z najbardziej oddanych kibiców drawskiego zespołu jest Burmistrz Zbigniew Ptak. Zapowiedział on powstanie publikacji o MKS Drawa Drawsko Pomorskie. 

- Klub Drawy Drawsko jest nierozerwalnie związany z miastem, jego historią i rozwojem. Warto podjąć trud powstania monografii naszego klubu – informował wczoraj DSI Burmistrz Ptak.

Przypomnijmy, że podobna monografia powstała wcześniej o LECH CZAPLINEK. Wydana w 2010 roku. Jej autorem jest Wacław Mierzejewski. Książka jest do pobrania z naszej strony.

Historia MKS Drawa Drawsko - 5 piłek na początek

MKS Drawa ma już 70 lat. W sobotę obchody

W marcu 1945 po przejęciu Drawska przez wojska radzieckie i polskie do miasta powoli zaczęli zjeżdżać pierwsi osadnicy. Wtedy również zaczął się rodzić ruch sportowy. Za ten rozwój odpowiedzialni byli H. Fiedorowicz, G. Korczak, M. Kwiecień, H. Łapiński, W, Pytel, B. Sadowski. Działając wspólnie, widząc potrzeby i możliwości stworzyli oni na terenie Drawska Pomorskiego klub sportowy DRAWA. 

25 osób na zebraniu założycielskim

MKS Drawa ma już 70 lat. W sobotę obchody

Do nowo utworzonego klubu wstąpiło 25 osób, które wzięły udział w zebraniu organizacyjnym. Skład pierwszego zarządu przedstawiał się następująco: prezes - St. Grzywacz, w-ce prezes - J. Andrzejewski, sekretarz - E. Lubomski, skarbnik - H. Walczak i kapitan sportowy - M. Kwiecień. W klubie znaleźli się przedstawiciele różnych kręgów społecznych: urzędnicy, robotnicy, a także młodzież szkolna. Swoją działalność klub opierał na piłce nożnej, która była w tamtym okresie najbardziej popularnym sportem . 

5 piłek  8 par butów na początek

MKS Drawa ma już 70 lat. W sobotę obchody

W 1946 roku klub otrzymał pewną pomoc finansową od TOR-u (Technicznej Obsługi Rolnictwa), nie były one jednak wystarczające. W roku 1946 majątek klubu przedstawiał się następująco: 5 sztuk piłek, 8 par butów piłkarskich i 12 par mundurków sportowych. Z roku na rok majątek ten wzrastał i tak w 1948 liczba piłek wzrosła do 14, butów do 16, a mundurków do 15. 

Drawa to nie tylko piłka – może warto do tego wrócić

MKS Drawa ma już 70 lat. W sobotę obchody

Rozkwit klubu Drawa przypadł na lata pięćdziesiąte, wówczas obok sekcji piłki nożnej powstały również inne, takie jak: sekcja strzelecka (1952), sekcja koszykówki , sekcja siatkówki i podnoszenia ciężarów (1953), sekcja tenisa stołowego (1954), sekcja hokeja na lodzie (1955). W minionym okresie w skład zarządu wchodzili: prezes - M. Filipiński, w-ce prezes - Wł. Zawadzki, sekretarz - H. Dziewiecki i sekretarz - H. Juryło . 

Po lepszym okresie naturalnie przyszły i te gorsze czasy, liczba sekcji zmalała, drużyna piłki nożnej spadła do A klasy, brak było rezerw i funduszy. Zmienił się również zarząd klubu: prezesem został H. Hajduk, w-ce prezesem R. Górski, a sekretarzem St. Janicki. Nowy zarząd napotkał na wiele trudności natury finansowej i organizacyjnej. Narosły zadłużenia klubu, nastąpiło zahamowanie pracy w sekcjach co doprowadziło do ich likwidacji.

MKS Drawa ma już 70 lat. W sobotę obchody
 
MKS Drawa ma już 70 lat. W sobotę obchody
Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej