Będą filmować jezioro Drawsko pod wodą

  • Napisane przez  Inf. Starostwo Powiatowe

 

W ramach Akcji Eksploracyjno – Historycznej „Jezioro Tajemnic” w jeziorze Drawsko w Czaplinku odbędzie się nurkowanie, którego celem będzie zdobycie dokumentacji fotograficznej i filmowej zatopionego około dwa wieki temu wojskowego placu ćwiczeń. Kiedy? Podczas najbliższego „długiego” weekendu, w dniach 27 i 28 maja 2016 roku. Można przyjść i popatrzeć.

Zatopiony plac manewrowy husarii pruskiej to druga, po „U-Bootach”, wielka legenda jeziora Drawsko. Grupa nurków ma zamiar zlustrować okolice tajemniczego, nigdy bezpośrednio nie badanego wojskowego placu, który – jak wskazuje miejsca legenda – w ciągu chwili osunął się na dno jeziora Drawsko. Grupie przewodzić będzie Dariusz de Lorm, najlepszy instruktor nurkowy świata A.D. 2013.

Istnienie anomalii na dnie udało się już potwierdzić. Dokonał tego Andrzej Osadczuk z Uniwersytetu Szczecińskiego, Doktor nauk o Ziemi. Przy okazji prowadzenia innych badań na jeziorze Drawsko, postanowił sprawdzić także starą czaplinecką legendę i spenetrować akwen na wytypowanym wcześniej obszarze w Zatoce Manewrowej.

– W badaniach prowadzonych przy współpracy Instytutu Morskiego w Gdańsku użyłem sonaru, który śledził powierzchnię dna i szukał znajdujących się tam obiektów.

Obraz sonarowy wskazał, że naprzeciw miejsca, w którym znajduje się obecnie czaplineckie targowisko, na głębokości 16 metrów znajduje się nienaturalnie płaski obiekt o powierzchni aż 80 na 60 metrów. Pozostałości dawnego placu przykrywa warstwa mułu, a każda próba rozgrzebania go powoduje wzniesienie się gęstej zawiesiny, która mocno ogranicza i tak już słabą widoczność na tak znacznej głębokości. Tym niemniej, na obrazie sonarowym dna dostrzeżono zarysy prostokątnego obiektu, który niemal przylega do brzegu jeziora.

Jak mogło dojść do tego, że przybrzeżny fragment terenu o dużej powierzchni nagle znalazł się pod wodą? Zdarza się, że podobne zjawiska zachodzą wskutek lokalnego wstrząsu tektonicznego. Tak mogło być i w tym przypadku, jednak nie jest wykluczone, że do zdarzenia tego przyczynił się sam człowiek. Jak wskazuje dr A. Osadczuk, który odkrył podwodny plac przy pomocy sonaru, „w sytuacji, gdy stromo nachylony stok jest w stanie równowagi chwiejnej, nawet niewielki impuls może spowodować jego osunięcie się. W tym przypadku takim impulsem mogła być na przykład salwa armatnia oddana na wojskowym placu ćwiczeń. Jest to o tyle prawdopodobne, że w opowieściach o tym wydarzeniu pojawiają się wzmianki, jakoby miało ono mieć miejsce w noc sylwestrową.”.

Plan nurkowania w Jeziorze Drawsko: 

27.05.2016 (piątek) - o godz. 9:00 rozpoczęcie przygotowań do zejścia pod wodę w wyznaczonym miejscu. 

  • Czas zejścia pod wodę to godz. 10:00 - 10:30, nurkowanie będzie trwało ok 3 - 4 godziny. 
  • Nurkowie zabierają kamery i aparaty w celu udokumentowania dna jeziora. 
  • Między godziną 14:00 a 15:00 - zakończenie nurkowania i zapoznanie się z materiałami z rejestratorów. 
  • Prace podwodne będą wydłużone jeśli zajdzie taka potrzeba.

28.05.2016 - akcja będzie przebiegała identycznie.

Na miejscu będzie namiot Starostwa Powiatowego w Drawsku Pomorskim, w którym będzie punkt zborny. Eksploratorzy wykonają zdjęcia, nagrają także filmy z nurkowania, które mają zamiar udostępnić zainteresowanym mediom na nośnikach magnetycznych - bezpośrednio po wynurzeniu. 

 

Powrót na górę

Moje konto

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej