Jędrek i kajakarze sprzątali Drawę

  • Napisał 

Sobotę, 23 kwietnia Andrzej Rusiecki - właściciel Jędrkowego Zakola wspólnie z 62 ochotnikami przeznaczył na sprzątanie rzeki Drawy i szlaków pieszych.

Akcją zostały objęte szlak kajakowy rzeki Drawy na odcinku Dalewo – Drawsko Pomorskie, oraz szlaki piesze na odcinkach: Drawsko Pomorskie – Młynowo, Promenada w Parku Chopina: Drawsko Pom – Jezioro Okra i rejon dawnej Strzelnicy  Odcinek nadbrzeżny Parku Chopina.

Jak informuje Andrzej Rusiecki “sama akcja sprzątania rzeki Drawy jest jednym z etapów całego przedsięwzięcia Dnia Ziemi. Ze względu na duży stopień zanieczyszczenia rzeki Drawy i niewielkim stopniem zainteresowania innych użytkowników rzeki, firma Jędrkowe Zakole postanowiła objąć akcją za każdym razem  jej inne odcinki. 

W październiku 2014 sprzątano odcinek od Złocieńca do Rzęśnicy, w roku ubiegłym odcinek od Rzęśnicy do Dalewa, a tym razem sprzątaniem objęto kolejny równie zanieczyszczony etap od Dalewa do Drawska Pom. Ze względu na zgłaszanie się do akcji bardzo dużej ilości chętnych również tych, którzy nie mogą brać udziału w spływie, każdego roku sprzątaniem obejmowane są również piesze szlaki turystyczne przyległe do pola namiotowego Jędrkowa Przystań w Drawsku Pomorskim oraz teren dawnej strzelnicy. O stopniu zanieczyszczenia rzeki świadczy już sam fakt, że sprzątany odcinek rzeki o długości ok. 6km sprzątano od godziny 10.00 do 16.15.

Każdego roku przybywa w akcji coraz więcej małych wolontariuszy wraz z rodzicami i zamierzamy kontynuować tę tradycję by nie tylko utrzymać w czystości otaczające nas środowisko, ale i praktycznie edukować młodsze pokolenia w zakresie ekologii. 

W sumie zebrano ok. 4m³ śmieci zgromadzonych wzdłuż sprzątanych szlaków. Pocieszającym jest fakt, że jest to o wiele mniej niż w roku ubiegłym.”

Całą akcję wspierali:

  • Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie,
  • Starosta Powiatu Drawskiego,
  • Burmistrz Drawska Pom.,
  • Nadleśnictwo Drawsko,
  • Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo Drawy”,
  • Wojciech Wiliński
  • A posiłek dla uczestników przygotowała restauracja „Uśmiech”.

Powrót na górę

Współpracujemy

           

Zostań promotorem

Więcej

Moje konto